دسته بندی

تاثیر سرعت سایت بر سئو

سرعت سایت چه تاثیری بر موتورهای جستجو دارد؟

برای دانستن تاثیر سرعت بر سئوی سایتتان، حتی لازم نیست مقالات بسیاری مطالعه کنید. این تاثیر آنقدر مهم و زیاد است که تمامی متخصصان SEO بارها راجع به آن فریاد سر داده­‌اند. تقریبا روزی نیست که مقاله‌ای جدید،  نماینده‌ای از گوگل یا یک متخصص سئو از تاثیر افزایش سرعت سایت بر بهینه سازی موتورهای جستجوی گوگل صحبتی به میان نیاورد. سرعت سایت علاوه بر تاثیر بر خزنده‌های گوگل به دلیل تاثیر خوشایند روی مخاطبان می‌توانند باعث افزایش بازدید شوند. زمان زیاد انتظار بی نتیجه کاربران ممکن است به سادگی باعث بستن وب سایت شما شود. اگر ساختار و محتوای تدارک دیده برای سایتتان عالی باشد اما کاربران، مشتریان و بازدید کنندگان در بازدید اول مجبور باشند وقت زیادی صرف کنند، شاید هیچگاه دیگر به سایت شما یک شانس مجدد ندهند. در سال 2010 گوگل رسما اعلام کرد که سرعت یک صفحه بر رتبه آن در صف جستجو تاثیر می‌گذارد. در واقع، گوگل در زمینه سرعت سایت و سرعت صفحات، شما را با رقیب‌هایتان مقایسه می‌کند.

بهینه سازی سرعت سایت- ای نگاه

جالب است بدانید در نسخه‌های گوشی همراه، سرعت حتی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. تحقیقی در گوگل نشان داه است که میانگین زمان بارگذاری کامل یک سایت در موبایل، تقریبا برابر با 15 ثانیه است. در حالیکه کاربران برای بارگذاری به هر سایت کمتر از 3 ثانیه فرصت می‌دهند و پس از آن سراغ بازدید از وب سایت دیگری می‌روند.

ای نگاه در این مقاله دلایل اهمیت سرعت را برای بهبود رتبه آن در صف جستجو برمی‌شمارد.

تاثیر سرعت سایت بر رتبه‌بندی

همانطور که در بالا گفته شد، مطابق با توضیحات کمپانی گوگل، “یک سایت سریع به شما کمک خواهد کرد تا رتبه سایت خود را بالا ببرید.” چنانچه بعدا نیز توضیح داده خواهد شد این پارامتر بر سرعت و تعداد دفعات جستجوی ربات‌‌های گوگل نیز تاثیر می‌گذارد. در اینجا دانستن این نکته ضروری است که در الگوریتم‌های جدید گوگل، تجربه خوشایند کاربران و بالا بودن سرعت در نسخه‌های گوشی همراه، اهمیت بی سایقه‌ای یافته است. به این معنی که نتایج رتبه‌بندی سایت شما در اندازه دسک تاپ نیز بسیار متاثر از سرعت بارگذاری آنها در موبایل است.

پارامترهای مهم سرعت از نظر گوگل

وبلاگ گوگل با انتشار مقاله‌ای، چهار پارامتر موثر بر میزان سرعت را در نسخه‌های موبایل منتشر کرده است.

 1. میانگین سرعت index: سرعت نمایش محتویات سایت به کاربران در موبایل (بهترین زمان پیشنهادی: 3          ثانیه)

 2. میانگین زمانی First Byte: سرعت و میزان پاسخگو بودن سرور وب سایت موبایل (بهترین زمان 1.3 ثانیه)

 3. میانگین تعداد Request ها: تعداد هر یک از قطعات محتوا که برای نمایش به یک صفحه کامل موبایل نیاز            دارد (بهترین تعداد کمتر از 50 عدد است.)

4. حجم: میانگین حجم صفحات: اندازه کل یک صفحه وب که با بایت اندازه‌گیری می‌شود. (بهترین حجم، کمتر          از 500 کیلو بایت است.)

 

تاثیر افزایش سرعت سایت بر خزنده‌ها

در سایت‌هایی که ساختار مناسب دارند، پست‌های به روز و جدید دارند و از هاست‌های قدرتمندی بهره می‌گیرند، کسب رتبه بهتر در صف جستجوی گوگل نیز راحت تر امکان‌پذیر خواهد بود. اما تاثیر سرعت سایت نیز انکار ناپذیر است. هر چقد سایت شما بزرگ‌تر باشد، تاثیر بهینه سازی سرعت نیز برای شما بیشتر خواهد بود. اندازه‌­گیری سرعت لود سایت نشان می‌دهد که سایت­‌های سریع‌تر علاوه بر افزایش بازدید و افزایش نرخ تبدیل Conversion Rate، باعث افزایش تعداد بازدید روبات‌های گوگل می‌شود.

افزایش نرخ تبدیل و کاهش نرخ پرش

اگر اهل استفاده مداوم از ابزارهای سرعت سایت در گوگل باشید، متوجه خواهید شد که داشتن سایتی سریع‌تر از رقبایتان، نرخ پرش Bounce Rate شما را کاهش می‌دهد و باعث افزایش اعتماد آنها می‌شود پس شما قادر خواهید بود از این طریق به اهداف از پیش تعیین شده خود برسید و بنابراین نرخ تبدیل Conversion Rate سایت خود را بالا ببرید. نرخ تبدیل در واقع برابر است با نسبت میان تعداد فعالیت‌های کاربران در زمینه کاری که پیش از این هدف گذاری کرده بودید، به تعداد کل بازدید آنها. اگر هدف شما برای یک گروه 200 نفری از کاربران کلیک بر روی واژه “تبلیغات” باشد و تنها 50 نفر بر روی این واژه کلیک کنند، Conversion Rate شما 0.25 خواهد بود. در یک تحقیق، نتایج نشان داده‌اند که 79% کاربران برای بار دوم به یک سایت با عملکرد ضعیف، شانس مجدد نمی‌دهند.

سرعت سایت: تجربه خوشایند کاربر

در شکل زیر می‌توانید تنش روانی کاربر را درتجربه‌های مختلف با هم مقایسه کنید. جالب است که استرس ایجاد شده در کاربران هنگام تاخیر در بارگذاری محتویات یک وب سایت، با تماشای یک فیلم ترسناک و حتی حل یک مساله پیچیده ریاضی برابری می‌کند و ایستادن لبه یک صخره در فضای واقیعت مجازی به مراتب تنش کمتری در  افراد ایجاد می‌کند. به دلیل آنکه مردم همواره سعی در فرار از تجربه‌های تحت فشار دارند، چنین تجربه‌ای می‌تواند سایت شما را کاملا در Black list آن کاربر قرار دهد.

افزایش سرعت سایت- ای نگاه

تنها به ابزارهای تحلیل سرعت اکتفا نکنید.

امروزه تمامی صاحبان کسب و کارهای دیجیتال به دنبال اندازه‌گیری سرعت لود سایت هستند. ابزارهای تحلیل سرعت مانند ابزارهای سرعت سایت گوگل امروزه بسیار محبوب شده‌اند. اما دقت داشته باشید که بهینه‌سازی سایت تنها وابسته به ارقام و اعداد ارائه شده توسط این ابزارها نیستند. مساله آن است که کاربران هر کسب و کاری مشخصات و سلایق ویژه خود را دارند. سعی کنید آنها را بشناسید و مطابق با علایق و سلایق آنها گام بردارید.

ای نگاه امیدوار است توانسته باشد تاثیر حیرت‌آور سرعت سایت را بر بهینه سازی موتورهای جستجو انتقال بدهد  و تمامی صاحبان کسب و کارهای مرتبط با صنعت دیجیتال، تلاش مضاعفی برای بهبود سرعت سایت بکار گیرند.

منبع: https://yoast.com

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *