دسته بندی

تکنیک های کاهش درخواست های HTTP

برای یک سایت هیچ عاملی مهم‌تر از تجربه کاربران نیست. همین تجربه کاربران است که آنها را برای بازدید مجدد سایت شما ترغیب می‌کند و به آنها برای خرید مجدد محصولات از سایت‌های فروشگاهی انگیزه می‌دهد. بهبود تجربه کاربران از عوامل بسیاری سرچشمه می‌گیرد. یکی از مهمترین آنها را می‌توان سرعت کافی سایت هنگام بارگذاری دانست. اهمیت این موضوع وقتی مشخص می‌شود که بدانید 40% افراد برای بارگذاری یک وب سایت بیش از 3 ثانیه صبر نمی‌کنند. برای آنکه بیشتر درباره تاثیر افزایش سرعت بر بهبود تجربه کاربران بدانید، می‌توانید مقاله تاثیر سرعت سایت بر بهبود سئو را مطالعه فرمایید.همچنین، انواع راهکارهای موثر برای افزایش سرعت سایت و رفع خطاهای GTmetrix  در مقاله تکنیک‌های افزایش سرعت سایت آورده شده است. یکی از راه‌های موثر بر افزایش سرعت کاهش درخواست های HTTP است.

تعریفی برای درخواست‌های HTTP

ای نگاه در ادامه ابتدا درخواست‌های HTTP را معرفی می‌کند و بعد راهکارهای خود را برای کاهش آنها ارائه می‌دهد.

کاهش درخواست های HTTP چه تاثیری بر تجربه کاربر دارند؟

هر بار که کاربری از وب سایت شما بازدید می‌کند، مرورگر او برای وب سایت شما درخواستی ارسال می‌کند. پس از آن این مسئولیت وب سایت و هاست شما است که همه فایل‌هایی را که برای بارگذاری به آنها نیازمند است، ارسال کند. این فایل‌ها ممکن است شامل متون، تصاویر (که بیشتر حجم فایل‌ها را دربر می‌گیرد.)، ویدئوها و فایل‌های CSS و JavaScript یا هر محتوای دیگری باشند که سایت برای ظاهر شدن به آنها نیازمند است. هنگامی که همه درخواست‌ها پردازش شد و انتقال فایل‌ها به مرورگر دریافت کننده انجام گرفت، وب سایت شما در صفحه نمایش کاربر ظاهر خواهد شد. هرچه سایت شما برای بارگذاری نیازمند ارسال فایل‌های زیادتری باشد، زمان بیشتری به بارگذاری سایت اختصاص می‌یابد. بنابراین قطعا مهم است راهی برای کاهش تعداد این درخواست‌ها پیدا کنید.

کاهش درخواست های HTTP- ای نگاه

ابزارهای نظارت بر HTTP request ها

خوشبختانه ابزارهای زیادی هستند که برای نظارت و تشخیص عوامل تاخیر می‌توان از آنها استفاده کرد. ای نگاه در اینجا ابزارهای مطمئن و رایگان را معرفی می‌کند. این ابزارها در یافتن راه‌های کاهش درخواست‌های HTTP به شما کمک می‌کنند.

تحلیل درخواست‌های HTTP با استفاده از Google PageSpeed Insights

مفیدترین ابزار تحلیل و تست عملکرد سایت PageSpeed Insights است. این ابزار ابتدا سایت شما را اسکن می‌کند و سپس آن را از جهت سرعت و بهینه بودن آن ارزیابی می‌کند. یکی از محاسن این ابزار آن است که عملکرد سایت شما در هر دو نسخه گوشی همراه و دسکتاپ ارائه می‌شود. برای هر یک از عوامل تاثیرگذار، نمره‌ای بین صفر تا صد به وب سایت شما تعلق خواهد گرفت. همچنین کلاس‌های کیفیتی Good، Need to work و Poor نیز برای رده‌بندی سایت شما به کار خواهند رفت. این ابزار همچنین راهکارهایی برای بهبود سرعت و کاهش درخواست‌های HTTP در اختیار شما قرار خواهد داد. که باعث بهبود عملکرد وب سایت شما می‌شود. فراموش نکنید که این وب سایت فعلا در ایران تحریم است و برای استفاده از آن مجبور خواهید بود از فیلتر شکن استفاده کنید.

آنالیز درخواست های HTTP با استفاده از GTmetrix

خطای Make Fewer HTTP Request یکی از خطاهای نام آشنا برای متخصصان سئو است و رفع آن برای افزایش سرعت سایت از چالش‌های اساسی پیش روی متخصصان است. GTmetrix از ابزارهای مفید دیگر برای دستیابی به اطلاعات جامعی است که عملکرد وب سایت شما را ارزیابی می‌کند. GTmetrix نسبت به Google ارزیابی جامع‌تری ارئه می‌دهد. GTmetrix برای رفع هر کدام از خطاها، نکاتی مفید در اختیار شما قرار می‌دهد. همچنین با کلیک روی علامت کوچک کنار رتبه‌ای که GTmetrix به شما اختصاص داده‌است میانگین مناسب برای پارامتر مورد نظر ارائه شده است که به شما ابزاری برای مقایسه می‌دهد.

خطای HTTP requests- ای نگاه

ابزار Google Chrome Developer

اگر می‌خواهید نظارت دقیقی بر زمان مورد نیاز برای هر یک درخواست‌های HTTP سایتتان در وردپرس داشته باشید و قدم بزرگی برای حل مشکل make fewer HTTP requests  در GTmetrix بردارید، عادت کردن به کار با Developer Tools مرورگر گوگل کروم را در برنامه خود قرار دهید. برای دسترسی به Developer Tools به قسمت setting مرورگر خود رفته و از کشوی more tools گزینه Developer Tools را انتخاب کنید. پنلی در سمت راست صفحه نمایش شما ظاهر خواهد شد. به کشوی Network بروید. در این قسمت شما قادر خواهید بود اتفاقات و درخواست‌های HTTP وب سایتتان را رصد کنید. حتی می‌توانید عمیق‌تر پیش بروید و زمان هر کدام از المان‌ها را بررسی کنید. تا اگر المانی بیش از حد معمول زمان می‌برد، شناسایی شود.

کاهش درخواست های HTTP در گوگلdeveloper tool

و اما….

تکنیک‌های کاهش درخواست‌های HTTP

اکنون که با درخواست‌های HTTP آشنا شدید و ابزارهای مناسب برای ارزیابی آنها را یافتید خوب است راجع به راهکارهای کاهش درخواست های HTTP بخوانیم:

1. تصاویر غیر ضروری را حذف کنید.

نیاز نیست که تصاویر مورد علاقه خودتان را فدای افزایش سرعت و کاهش درخواست‌های HTTP کنید. اما تمیز و مختصر نگه داشتن کتابخانه رسانه‌ سایت شما در حد امکان، ضروری است. بنابراین اگر تصایر بی استفاده‌ای دارید از شر آنها خلاص شوید. حتی اگر احتمال می‌دهید در آینده از آنها بهره ببرید. این عکس‌‎‌ها به جز افزایش زمان بارگذاری و HTTP request ها کاری انجام نمی‌دهند.

2- فایل‌های غیر ضروری را حذف کنید.

اکثر افراد هنگام کار کردن با ابزارهای ارزیابی سرعت سایت در وردپرس از نتایج متعجب می‌شوند. چرا که متوجه می‌شوند دلیل اصلی کندی وب سایتشان عکس‌ها نیستند بلکه مقصر اصلی عواملی مانند پلاگین‌های social media feed یا ویدئوهای بی مصرف تشخیص داده می‌شوند. بنابراین اگر المان‌های بی مصرف در سایت شما جا خوش کرده‌اند ضرورتا آنها را حدف کنید. تم‌ها و پلاگین‌های بلااستفاده از جمله فایل‌هایی هستند که با حذف آنها سرعت سایت به مقدار قابل توجهی افزایش می‌یابد.

کاهش درخواست های HTTP- ای نگاه

3- کاهش حجم تصاویر

یکی دیگر از راه حل‌های موثر کاهش سایز عکس‌ها است. با استفاده از پلاگین WP Smush شما قادر خواهید بود که تصاویر سایتتان را بطور خودکار فشرده کنید. اگر می‌خواهید که عکس‌ها همچنان دارای کیفیت بالا باشند ولی کیفیت آنها دست نخورده باقی بماند، آنها را فشرده کنید.

4- CSS Image Sprite

با استفاده از CCS و قابلیتی با نام CSS Image Sprite شما قادر خواهید بود که تمامی فایل‌های عکس‌هایتان را به یک فایل تبدیل کنید.

5- از Lazy Loading استفاده کنید.

تابحال چند بار راجع به Lazy Loading شنیده‌اید؟ استفاده از این ترفند تاثیر باورنکردنی بر کاهش HTTP request ها و در نتیجه سرعت سایت دارد. بطور خلاصه با این کار، بارگذاری سایت تنها در صورت ضرورت انجام می‌شود. برای مثال اگر کاربران بخواهند از دکمه اسکرول موس استفاده کنند، محتوای پایین صفحه نمایش بارگذاری خواهد شد و مانند قدیم کاربران در وهله اول برای بارگذاری تمامی محتوا منتظر نخواهند ماند. حتما می‌توانید حدس بزنید که این کار با جلوگیری از بارگذاری محتوایی که کاربر احتمالا هرگز از آنها بازدید نخواهد کرد، تا چه اندازه تعداد درخواست‌های HTTP را کاهش می‌دهد.

علاوه بر آن پلاگینی با نام WP Asset Cleanup وجود دارد که کاری مشابه با Lazy Loading  را انجام می‌دهد. با این تفاوت که به جای تمرکز بر تاخیر در درخواست‌های HTTP برای تصاویری که توسط کاربر هنوز تقاضا نشده‌اند، این پلاگین، پلاگین‌ها، فایل‌ها و سایر المان‌هایی را که در موارد به خصوص کاربردی ندارند تشخیص می‌دهد و از این طریق کاهش درخواست‌های HTTP را امکان پذیر می‌سازد.

make fewer HTTP requests-ای نگاه

6- کاهش درخواست‌های HTTP با نظارت بر کش

پلاگین‌های مربوط به کش برای سایت‌های وردپرسی ضروری هستند. به ویژه برای وب سایت‌هایی که مشتریان دائمی دارند. برای کاربرانی که دوباره به سایت شما بازمی‌گردند، می‌توانید با حذف ارسال درخواست‌های HTTP که در بازدیدهای پیشین توسط همین کاربر فرستاده شده‌اند، به میزان قابل توجهی در زمان بارگذاری صرفه‌جویی کنید. پلاگین wp-rocket برای انجام این کار عالی به نظر می‌رسد. این پلاگین علاوه بر مدیریت کش مرورگر، برای فشرده‌سازی فایل‌ها، CSS ها و JavaScript ها نیز مفید است. همچنین با افزودن CDN سرعت سایت را بهبود می‌بخشد. از افزونه‌های دیگر برای این کار می‌توان به wp-total cache، wp-super chache و wp-fastest chache نام برد.

7- فایل‌های CSS و JavaScript را با هم ادغام کنید.

سایت‌های وردپرسی معمولا درارای حجم بالایی از فایل‌های CCS و JavaScript هستند. شما می‌توانید به جای آنکه این فایل‌ها را به عنوان درخواست‌های HTTP جداگانه برای سرور ارسال کنید، آنها را به عنوان یک فایل واحد معرفی کرده و به این صورت تعداد درخواست‌ها را کاهش دهید. به خاطر داشته باشید فایل‌های CSS ادغام شده باید در هدر وب سایت شما فراخونی شون و JavaScript ها در فوتر.

8- defer کردن را فراموش نکنید.

شما با defer کردن می‌توانید بعضی از قسمت‌های سایت را به تعویق بیندازید و به این ترتیب در ارسال درخواست‌های HTTP صرفه جویی کنید.

سعی ای نگاه در این مقاله یادآوری اهمیت تعداد درخواست‌های HTTP بوده است. پیغام Make fewer HTTP requests در GTmetrix پیغام آشنایی برای تمامی متخصصانی است که برای بهبود سرعت سایت تلاش می‌کنند. در این مقاله سعی شد راهکارهای مفید برای رفع این خطا ارائه شود.

منبع: https://premium.wpmudev.org/blog/reduce-https-requests

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *