دسته بندی

سئو به زبان ساده + ۱۰ نکته کاربردی ۲۰۲۰

با افزایش فزاینده تعداد کسب و کارهای الکترونیک در دنیای امروز، اهمیت قرار گرفتن در دید مخاطبان هدف بر کسی پنهان نیست. امروزه همه صاحبان کسب و کار ( بنز، بی ام دبیلیو، مدیران خودرو، کاله، دامداران و … ) از کوچک تا بزرگ در جستجوی متخصصانی برای افزایش بازدید مردم از شبکه‌های اجتماعی و وبسایت‌های خود هستند. واژه سئو (بهینه سازی) که امروزه مانند گذشته مهجور و بیگانه نیست، هر روزه طرفداران بیشتری را برای جستجو به خود اختصاص می‌دهد. گوگل نیز هر باره با معرفی الگوریتم‌های تازه علاقه مندان به تکنولوژی را به چالش می‌کشد.

آموزش سئو

ای نگاه در ادامه سئو را به زبان آسان توضیح خواهد داد. امیدواریم با خواندن این مقاله بتوانید گام موثری در آموزش سئو  بردارید.

اصول سئو

یک کتابخانه بزرگ را تصور کنید. اما این، یک کتابخانه معمولی نیست. کتابخانه‌ای است متشکل از تمامی کتاب‌های موجود در جهان. اگر شما را کتابدار این کتابخانه شگفت‌انگیز فرض کنیم، کار بسیار سختی پیش روی شما خواهد بود. افراد برای تحقیق روی موضوعات مختلف به شما مراجعه می‌کنند و انتظار خواهند داشت که مطابق با آن موضوع، کتاب کاملا مرتبطی در اختیار آنها بگذارید. چطور این کار را می‌کنید؟ شما به یک سیستم نیاز خواهید داشت. سیستمی که توانایی یافتن آن را داشته باشد که هر کتابی دقیقا درباره چه موضوعی است و همچنین کتاب‌ها چطور به هم مرتبط می‌شوند. در این سیستم قطعا اطلاعات سرسام آوری انباشته می‌شوند و یافتن پاسخ دقیق آسان نخواهد بود. موتورهای جستجویی مانند گوگل و بینگ در واقع کتابدارهای اینترنت هستند. سیستم‌های آنها، همه صفحات وب را رصد کرده و اطلاعات آنها را جمع‌آوری می‌کنند و از این طریق به مردم برای یافتن آنچه دقیقا به دنبال آن هستند کمک می‌کنند. هر موتور جستجویی از یک الگوریتم محرمانه پیروی می‌کند. کار این الکوریتم مرتب کردن جستجوها به ترتیب اهمیت است. بنابراین اینکه شما در ابتدای صف منابع جستجو شده قرار بگیرید، افراد بیشتری از اطلاعات شما بازدید می‌کنند. کلید قرار گرفتن شما در صدر، آن است که شما خوراک لازم موتورهای جستجو را در اختیار آنها بگذارید. این، همان تعریف واژه محبوب این روزها، سئو  است. سئو (SEO) مخفف ترکیب Search Engine Optimization به معنی بهینه‌سازی موتورهای جستجو است. به نظر می‌رسد مهمترین عوامل در تامین این خوراک عبارت است از:

  • استفاده از کلمات مناسب
  • استفاده از عنوان‌های مناسب
  • لینک بین وبسایت‌ها
  • استفاده از کلمات مناسب
  • کلمات استفاده شده در لینک ها
  • اعتبار
  • هاست معتبر

استفاده از بهترین هاست ممکن

اغلبا اگر پکیج های هاست اشتراکی شرکت های مختلف را در ایران را مشاهده کنید، متوجه خواهید شد که اکثر شرکت های ارائه دهنده این خدمات، سرویس های هاست ۵۰، الی ۵۰۰ مگابایتی با پهنای باند نسبتا کم را با قیمت های نسبتا بالایی به مشتریان خود ارائه می کنند، و هنگامی که دلیل قیمت بالا نسبت به ظرفیت محدود پلن از این شرکت ها پرسیده می شود؛ اغلبا پاسخ این است که در عوض سرویس کیفیت بالایی دارد، در ابتدا شما میبایست توجه داشته باشید که این فقط یک ترفند بازاریابی است و شرکت های مختلف را قادر ساخته که با ارائه سرویس های با ظرفیت پایین و با قیمت بالا، فضای خالی بیشتری در سرور های خود داشته باشند تا قادر باشند سرویس های خود را به تعداد افراد بیشتری ارائه کنند و سود بیشتری بدست آورند، در سبک میزبانی وب جهانی در کشور های جهان اول، معمولا فضای در نظر گرفته شده برای هر هاست بالاتر از ۱۰ گیگابایت و پهنای باند ماهانه ارائه شده بالاتر از ۲۰۰ و ۵۰۰ گیگابایت است، ارائه دهندگان سرویس های هاست با فضای بالا نه تنها کیفیت کمتری ندارند، بلکه با این ظرفیت بالای سرویس ارائه شده به مشتریان، قادر هستند از تعداد وب سایت کمتری بر روی هر سرور میزبانی کنند و نتیجه این روند می شود میزبانی کم جمعیت و در عوض با کیفیت و با پایداری بالاتر، بنابراین اگر تصمیم به خرید هاست دارید حتما از شرکت هایی این خدمات را خریداری کنید که فضای نسبتا بالایی در اختیار شما قرار می دهند و شما توسط این فضای بالا قادر هستید به راحتی و بدون هیچ دغدغه ای از پرشدن فضای هاست، رشد محتوایی را در وب سایت خود به وجود آورید و بدون نگرانی از بابت پرشدن فضای هاست، از وب سایت خود بکاپ گیری های متعدد انجام دهید و آن ها را در هاست خود نگهداری کنید.

جهت مشاهده لیست بهترین هاست ها و بررسی برترین هاست ممکن می توانید از مقاله زیر بازدید نمایید:

https://baloot.vip/the-best-hosts

استفاده از عنوان‌های مناسب برای صفحات در بهبود سئو

هر صفحه وب از یک نام رسمی اختصاصی برخوردار است. که کاربران آن را مشاهده نمی‌کنند. این نام در کدهای یک صفحه قابل رویت است. این عنوان برای موتورهای جستجو اهمیت زیادی دارد. زیرا مانند نام کتاب‌ها، به نوعی ارائه دهنده یک خلاصه از محتویات صفحه هستند. در سایت ما علاوه بر ارجاع به صفحه اصلی ای نگاه هر مقاله دارای آدرس منحصر به فرد خود است.

برای انتخاب عنوان، نکات زیادی وجود دارند که با رعایت آنها علاوه بر مخاطبان می‌توانید نظر موتورهای جستجو را نیز جلب کنید. عنوان مناسب تا حدی دارای اهمیت است که برای آموزش سئو لازم است آن را به خوبی فرا بگیرید. برای انتخاب یک عنوان مناسب و جذاب، ابزارهای کلمه کلیدی نقش موثری بازی می‌کنند. لازم است که شما کلمات کلیدی را به صورتی منطقی در عنوان صفحات خود استفاده کنید. همچنین تجربه نشان داده‌ است که استفاده از صفات تفضیلی مانند “جذاب‌ترین”، “مفیدترین”، “سریع‌ترین” و… در متقاعد کردن کاربران تاثیر چشمگیری دارد. همچنین نوشتن اعداد در عنوان مانند “4 ترفند” یا “8 نکته” می‌تواند جستجوگران را برای کلیک کردن روی وب سایت شما راضی کند.

سئو وب سایت

لینک دهی بین وبسایت‌ها

ارجاع یک سایت به وبسایت شما، به نوعی به آن اعتبار می‌بخشد و نشان می‌دهد که مطالب مفیدی در سایت شما وجود دارد. وبسایتی که تعداد زیادی به آن ارجاع داده شده‌است، نظر موتورهای جستجو را به خود جلب خواهد کرد. افرادی که سعی در فریب دادن موتورهای جستجو دارند از ترفندهایی مانند بهره‌گیری از لینک‌های جعلی استفاده می‌کنند. آنها در سراسر وب لینک جعلی ایجاد کرده یا خریداری می‌کنند. در این موارد، به ویژه وقتی پای تعداد زیادی از این لینک‌های تقلبی موجود باشد، الگوریتم های گوگل قطعا می‌توانند آنها را شناسایی کنند.

کلمات استفاده شده در لینک ها (انکر تکست)

برای مثال اگر در سایت شما نوشته شده باشد که “سایت آمازون کتاب های بسیاری دارد.” و در این جمله، کلمه کتاب ما را به سایت آمازون هدایت کند، موتورهای جستجو پی خواهند برد که سایت آمازون Amazon.com به کلمه کتاب مرتبط است. از این طریق، اگر فردی کلمه کتاب را جستجو کند، یکی از سایت‌های معتبر آمازون خواهد بود.

آموزش کاربردی سئو

بنابراین برای موتورهای جستجو، انکر تکست‌ها نقش تعیین کننده‌ای در تشخیص هدف و محتوای کلی وب سایت‌های مقصد دارند. با آنکه انکر تکست (Anchor Text) و روش‌های انتخاب صحیح آن، خود مبحث مفصلی در آموزش سئو به شمار می‌آید، خوب است در این مقاله با انواع آن بطور مختصر آشنا شویم. انکر تکست‌ها به چندین دسته کلمه کلیدی دقیق (Exact Match)، کلمه کلیدی همراه (Partial Match)، نام برند (Branded)، بدون متن (Naked Anchor)، عمومی (Generic Anchor) و تصویر تقسیم (Image Anchore) تقسیم می‌شوند.

سئو از آن چیزی که شما در ذهن خود ساخته‌اید بسیار ساده‌تر است. برای درک بهتر بیاییم به 8 نکته مهم در مورد آموزش سئو بپردازیم.

1- زیر ساخت مناسب

ایجاد یک استراتژی قوی در بحث سئو، مانند ساخت زیر بنای قوی در یک ساختمان است. باید قبل از ساخت یک ساختمان لوکس و با کیفیت، یک زیر بنای قوی داشته باشد. برای سئو هم به همین صورت است. قبل از شروع سئو برای یک وب سایت باید آن را کاملا ارزیابی کنید و یک زیر ساخت مناسب را محیا کنید. تا بعد از اعمال استراتژی سئو نتیجه کار شما بی‌فایده نباشد. زیرساخت‌های قوی برای استراتژی سئو شامل استفاده از ابزارهایی مانند گوگل آنالیتیکس Google Analytics، گوگل ادوردز Google AdWords و گوگل وب مستر تولز Google Webmaster Tools است. (برای آشنایی بیشتر در مورد گوگل آنالیتیکس می‌توانید مقاله Google Analytics را مطالعه فرمایید.)

سئو به زبان ساده

2- بررسی دقیق سایت

پیش از شروع ایجاد استراتژی سئو بر روی یک وب‌سایت، شما باید وضعیت قبل آن وب سایت را بررسی کنید. از آنجایی که قوانین گوگل روز به روز سخت‌ گیرانه می‌شود و با جدیت بیشتر اقدام به جریمه کردن سایت‌های خاطی می‌کند. نیاز است که شما وب سایت خود را کامل و دقیق بررسی کنید.

یکی از ابزارهای مناسب برای بررسی وب سایت، Moz است. این ابزار یکی از دقیق‌ترین چک لیست‌های موجود برای بررسی وب سایت‌ها می‌باشد، که در آن تمامی نکات و ریزه کاری مربوط به وب سایت ذکر شده است. شاید بررسی یا حساب رسی یک وب سایت زمان‌بر باشد، اما برای بهینه سازی یک وب سایت بسیار حائز اهمیت است. اگر شما یک وب سایت را قبل از سئو کردن بررسی نکنید ممکن است وجود تخلف‌های قدیمی در وب سایت پس از بکارگیری سئو سایت بی نتیجه بماند.

3- ساختار مناسب وب سایت

اولین قدم برای یک وب سایت موفق این است که به خوبی تنظیم شده باشد و یک رابط کاربری قوی داشته باشد. این موضوع یکی از اساسی‌ترین آیتم‌های مهم در بحت سئو و بهینه سازی یک سایت است. وقتی یک وب سایتی تجربه کاربری عالی داشته باشد و همه محتوای وب سایت در اختیار کاربر باشد باعث افزایش ترافیک سایت شما می‌شود و نرخ دفع کاربر را کاهش می‌دهد. برای ساختار مناسب یک وب سایت باید به چند نکته توجه کرد.

ساختار سئو مناسب

  • رابط کاربری وب سایت را ساده و آسان نگه دارید یعنی دسترسی کاربر از نقطه 1 به 2 را بیش از حد پیچیده‌تر نکنید.
  • تعداد گزینه‌های منوی وب سایت را محدود کنید. ایده‌آل آن کمتر از 7 آیتم است. در صورت نیاز برای هر یک از آیتم‌های منو تعدادی زیر مجموعه تعریف کنید. و همیشه از دید یک کاربر به صفحه خود نگاه کنید.

برای اینکه بتوانیم بعد از اعمال استراتژی سئو بر روی یک سایت نتیجه یا بازدهی خوبی داشته باشیم باید به این نکات قبل از سئو کردن اهمیت بدهیم. شاید خیلی از مدیران سایت به این نکات توجه نکنند و خیلی با عجله به سئو سایت خود می‌پردازند و پس از مدتی با شکست روبرو می‌شوند. در صورتی که رعایت این نکات بسیار حائز اهمیت است. و قبل از اعمال استراتژی سئوی بر روی یک سایت باید آن‌ها را بررسی کرد. چون رعایت این نکات باعث می‌شود سرعت پیشرفت یک تجارت آنلاین افزایش یابد و با شکست روبرو نشود.

4- اهمیت کلیدواژه‌ها

بسیاری از متخصصان سئو بر این باور هستند که جستجو کلیدواژه‌ها مهم‌ترین بخش در استراتژی سئو است. اگر بخواهید یک سئوکار خیلی خوب شوید باید در زمینه جستجوی کلمه کلیدی عملکرد بسیار قوی داشته باشید. البته نگران نباشید زیرا ابزارهای بسیاری برای کمک به شما در زمینه جستجوی کلیدواژه‌ها وجود دارد که بتوانند کلمه کلیدی بسیاری به شما پیشنهاد دهند. دیگر امکاناتی که با استفاده از این ابزارها می‌توانید بدست بیاورید. می‌توان به تعداد دفعاتی که یک کلیدواژه توسط کاربران در یک ماه اخیر سرچ می‌شود را اشاره کرد. برخی از این ابزارها با نام‌های Google AdWords Keyword Planner،Google Suggest، Ubersuggest، Google Trends و … وجود دارد.

آموزش جامع سئو

5- کیفیت محتوای مناسب

شاید روش‌های متعددی وجود داشته باشد که باعث افزایش ترافیک وب سایت شما شود و کاربران متعددی به وب سایت شما مراجعه کنند. اما شما باید محتوای مناسب و با کیفیتی ایجاد کنید تا وقتی وارد سایت شما می‌شوند محتوای شما جذاب باشد و سایت شما را ترک نکنند. همچنین می‌توانید از کلیدواژه‌های مناسب درون محتوای خود استفاده کنید. این کار را باید حساب شده انجام دهید و از کلمات کلیدی به اندازه مناسب در محتوای خود استفاده کنید.

محتوای مناسب

6- متاتگ‌ها

برای اینکه بتوانید ارزش واقعی متاتگ را بدانید برای شما یک مثال می‌زنیم. فرض کنید شما یک عبارت را در موتور جستجوی خود سرچ می‌کنید، نتایج متعددی برای شما نمایش داده می‌شود. حالا چگونه خواهید دانست که از میان هزاران نتیجه کدام یک لینک شما است؟ قطعا شما هم مثل بقیه افراد به 4 یا 5 لینک اول اهمیت می‌دهید و در همین چند لینک‌های اول به دنبال کلمه کلیدی یا کلیدواژه خود می‌گردید.

پس شما به عنوان مدیر یک وب سایت باید بتوانید با تعداد کلیدواژه‌ها محدود نظر کاربر خود را جلب کنید تا از میان هزاران لینک ارائه شده آنها بر روی لینک شما کلیک کنند. پس می‌توان گفت متاتگ‌ها یکی از موثرترین پارامتر برای جلب کاربر است پس در هنگان نوشتن متاتگ بسیار دقیق و هوشمندانه عمل کنید.

اهمیت متاتگ

7- نقشه سایت

فرض کنید شما یک سایت بسیار زیبا دارید و از یک ساختار مناسب و مطالب مفید استفاده کرده‌اید. اما اگر کاربران قادر به بازدید از وب سایت شما نباشند، نمی‌توانید نتایج خوبی کسب کنید. برای اینکه بتوانید ترافیک سایت خود را افزایش دهید، باید از نقشه سایت یا SiteMap استفاده کنید. تا وب سایت شما توسط ربات‌های گوگل index شوند. با ایجاد یک نقشه سایت Html بازدیدکنندگان سایت می‌توانند به راحتی مطالب مورد نظر خود را درون وب سایت بیابند و با ایجاد نقشه XML به موتورهای جستجوگر کمک می‌کنید که چه صفحاتی را index کنند.

8- نکات مهم در خارج سایت

علاوه بر کارهایی که شما باید درون وب سایت خود انجام دهید تا باعث افزایش ترافیک سایت و بهبود رتبه سایت در موتورهای جستجوگر شود، نیاز است تا فعالیت‌هایی در خارج از وب سایت خود نیز انجام دهید تا کمکی برای رسیدن به اهداف شما باشد. یکی از کارهای مهمی که در سئو خارجی انجام می‌دهند، لینک سازی است.

روش‌های مختلفی برای لینک سازی سئو خارجی وجود دارد، بسته به توانایی‌های شما می‌توانید از آنها استفاده کنید. برای لینک سازی باید تلاش کنید تا از وب سایت‌هایی که معتبر هستند لینک دریافت کنید. دریافت یک بک لینک از وب سایت معتبر با دریافت چندین لینک از وب سایت‌های غیر معتبر برابری می‌کند.

بهینه سازی سئو

سئوی خارجی فقط به مقوله لینک سازی ختم نمی‌شود. بلکه می‌توان فعالیت در شبکه‌های اجتماعی مثل توئیتر، فیس بوک، اینستاگرام و … را نام برد. فعالیت‌های مستمر و مفید در این شبکه‌ها باعث افزایش ترافیک سایت شما می‌شود.

اعتماد موتورهای جستجو

علاوه بر این نکات گفته شده شما باید بتوانید یک رابطه سالم و مبتنی بر اعتماد با موتورهای جستجوگر داشته باشید. برای این کار از ابزارهایی مانند Google+ Author Verification و WOT استفاده کنید. اگر شما بتوانید نام وب سایت خود را در این ابزارها ثبت کنید و یک اکانت 5 ساله خریداری کنید. به موتورهای جستجوگر می‌فهمانید که حضور شما بلند مدت است و به زودی وب سایت خود را ترک نحواهید کرد.

نقش اعتبار در سئو

اخیرا موتورهای جستجو به مفهومی به نام “اعتبار” نیز اهمیت می‌دهند. سایت‌هایی با گزارش مداوم از رضایت کاربران و ارائه مطالب به روز و صحیح، بهبود کیفیت و افزایش پیوندهای ارجاع داده شده، در لیست جستجوهای ارئه شده توسط گوگل، مقام بالاتری دریافت می‌کنند.

آموزش کاربردی سئو

مطالب گفته شده تنها پایه مبحث گسترده سئو هستند. برای آموزش سئو باید همواره به روز باشید و جدیدترین مقاله‌های روز دنیا را درباره سئو مطالعه بفرمایید. الگوریتم‌ها و الگوهای موتورهای جستجو همواره در حال تغییر و تکامل هستند. بهینه سازی مناسب نتایج برای موتورهای جستجو به معنای تولید محتوای مناسب و جذابی است که توسط فاکتورهای گفته شده تکمیل شود.

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *