دسته بندی

آموزش سئو | سئو به زبان ساده + نکات کاربردی

با افزایش فزاینده تعداد کسب و کارهای الکترونیک در دنیای امروز، اهمیت قرار گرفتن در دید مخاطبان هدف بر کسی پنهان نیست. امروزه همه صاحبان کسب و کار از کوچک تا بزرگ در جستجوی متخصصانی برای افزایش بازدید مردم از شبکه‌های اجتماعی و وبسایت‌های خود هستند. واژه سئو (بهینه سازی) که امروزه مانند گذشته مهجور و بیگانه نیست، هر روزه طرفداران بیشتری را برای جستجو به خود اختصاص می‌دهد. گوگل نیز هر باره با معرفی الگوریتم‌های تازه علاقه مندان به تکنولوژی را به چالش می‌کشد.

ای نگاه در ادامه سئو را به زبان آسان توضیح خواهد داد. امیدواریم با خواندن این مقاله بتوانید گام موثری در آموزش سئو  بردارید.

سئو ای نگاه

یک کتابخانه بزرگ را تصور کنید. اما این، یک کتابخانه معمولی نیست. کتابخانه‌ای است متشکل از تمامی کتاب‌های موجود در جهان. اگر شما را کتابدار این کتابخانه شگفت‌انگیز فرض کنیم، کار بسیار سختی پیش روی شما خواهد بود. افراد برای تحقیق روی موضوعات مختلف به شما مراجعه می‌کنند و انتظار خواهند داشت که مطابق با آن موضوع، کتاب کاملا مرتبطی در اختیار آنها بگذارید. چطور این کار را می‌کنید؟ شما به یک سیستم نیاز خواهید داشت. سیستمی که توانایی یافتن آن را داشته باشد که هر کتابی دقیقا درباره چه موضوعی است و همچنین کتاب‌ها چطور به هم مرتبط می‌شوند. در این سیستم قطعا اطلاعات سرسام آوری انباشته می‌شوند و یافتن پاسخ دقیق آسان نخواهد بود. موتورهای جستجویی مانند گوگل و بینگ در واقع کتابدارهای اینترنت هستند. سیستم‌های آنها، همه صفحات وب را رصد کرده و اطلاعات آنها را جمع‌آوری می‌کنند و از این طریق به مردم برای یافتن آنچه دقیقا به دنبال آن هستند کمک می‌کنند. هر موتور جستجویی از یک الگوریتم محرمانه پیروی می‌کند. کار این الکوریتم مرتب کردن جستجوها به ترتیب اهمیت است. بنابراین اینکه شما در ابتدای صف منابع جستجو شده قرار بگیرید، افراد بیشتری از اطلاعات شما بازدید می‌کنند. کلید قرار گرفتن شما در صدر، آن است که شما خوراک لازم موتورهای جستجو را در اختیار آنها بگذارید. این، همان تعریف واژه محبوب این روزها، سئو  است. سئو (SEO) مخفف ترکیب Search Engine Optimization به معنی بهینه‌سازی موتورهای جستجو است. به نظر می‌رسد مهمترین عوامل در تامین این خوراک عبارت است از:

  • استفاده از کلمات مناسب
  • استفاده از عنوان‌های مناسب
  • لینک بین وبسایت‌ها
  • استفاده از کلمات مناسب
  • کلمات استفاده شده در لینک ها
  • اعتبار

موتورهای جستجو تمامی کلمات استفاده شده در وب را کنترل می‌کنند. برای مثال اگر کلمه مورد جستجو تعمیر کفش باشد، موتورهای جستجو تنها صفحاتی را جدا می‌کنند که به این کلمات مربوط باشند.

استفاده از عنوان‌های مناسب برای صفحات در بهبود سئو

هر صفحه وب از یک نام رسمی اختصاصی برخوردار است. که کاربران آن را مشاهده نمی‌کنند. این نام در کدهای یک صفحه قابل رویت است. این عنوان برای موتورهای جستجو اهمیت زیادی دارد. زیرا مانند نام کتاب‌ها، به نوعی ارائه دهنده یک خلاصه از محتویات صفحه هستند. در سایت ما علاوه بر ارجاع به صفحه اصلی ای نگاه هر مقاله دارای آدرس منحصر به فرد خود است.

برای انتخاب عنوان، نکات زیادی وجود دارند که با رعایت آنها علاوه بر مخاطبان می‌توانید نظر موتورهای جستجو را نیز جلب کنید. عنوان مناسب تا حدی دارای اهمیت است که برای آموزش سئو لازم است آن را به خوبی فرا بگیرید. برای انتخاب یک عنوان مناسب و جذاب، ابزارهای کلمه کلیدی نقش موثری بازی می‌کنند. لازم است که شما کلمات کلیدی را به صورتی منطقی در عنوان صفحات خود استفاده کنید. همچنین تجربه نشان داده‌ است که استفاده از صفات تفضیلی مانند “جذاب‌ترین”، “مفیدترین”، “سریع‌ترین” و… در متقاعد کردن کاربران تاثیر چشمگیری دارد. همچنین نوشتن اعداد در عنوان مانند “4 ترفند” یا “8 نکته” می‌تواند جستجوگران را برای کلیک کردن روی وب سایت شما راضی کند.

اصول سئو

لینک دهی بین وبسایت‌ها

ارجاع یک سایت به وبسایت شما، به نوعی به آن اعتبار می‌بخشد و نشان می‌دهد که مطالب مفیدی در سایت شما وجود دارد. وبسایتی که تعداد زیادی به آن ارجاع داده شده‌است، نظر موتورهای جستجو را به خود جلب خواهد کرد. افرادی که سعی در فریب دادن موتورهای جستجو دارند از ترفندهایی مانند بهره‌گیری از لینک‌های جعلی استفاده می‌کنند. آنها در سراسر وب لینک جعلی ایجاد کرده یا خریداری می‌کنند. در این موارد، به ویژه وقتی پای تعداد زیادی از این لینک‌های تقلبی موجود باشد، الگوریتم های گوگل قطعا می‌توانند آنها را شناسایی کنند.

کلمات استفاده شده در لینک ها (انکر تکست)

برای مثال اگر در سایت شما نوشته شده باشد که “سایت آمازون کتاب های بسیاری دارد.” و در این جمله، کلمه کتاب ما را به سایت آمازون هدایت کند، موتورهای جستجو پی خواهند برد که سایت آمازون Amazon.com به کلمه کتاب مرتبط است. از این طریق، اگر فردی کلمه کتاب را جستجو کند، یکی از سایت‌های معتبر آمازون خواهد بود.

بنابراین برای موتورهای جستجو، انکر تکست‌ها نقش تعیین کننده‌ای در تشخیص هدف و محتوای کلی وب سایت‌های مقصد دارند. با آنکه انکر تکست (Anchor Text) و روش‌های انتخاب صحیح آن، خود مبحث مفصلی در آموزش سئو به شمار می‌آید، خوب است در این مقاله با انواع آن بطور مختصر آشنا شویم. انکر تکست‌ها به چندین دسته کلمه کلیدی دقیق (Exact Match)، کلمه کلیدی همراه (Partial Match)، نام برند (Branded)، بدون متن (Naked Anchor)، عمومی (Generic Anchor) و تصویر تقسیم (Image Anchore) تقسیم می‌شوند.

نقش اعتبار در سئو

اخیرا موتورهای جستجو به مفهومی به نام “اعتبار” نیز اهمیت می‌دهند. سایت‌هایی با گزارش مداوم از رضایت کاربران و ارائه مطالب به روز و صحیح، بهبود کیفیت و افزایش پیوندهای ارجاع داده شده، در لیست جستجوهای ارئه شده توسط گوگل، مقام بالاتری دریافت می‌کنند.

مطالب گفته شده تنها پایه مبحث گسترده سئو هستند. برای آموزش سئو باید همواره به روز باشید و جدیدترین مقاله‌های روز دنیا را درباره سئو مطالعه بفرمایید. الگوریتم‌ها و الگوهای موتورهای جستجو همواره در حال تغییر و تکامل هستند. بهینه سازی مناسب نتایج برای موتورهای جستجو به معنای تولید محتوای مناسب و جذابی است که توسط فاکتورهای گفته شده تکمیل شود.

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *