دسته بندی

آشنایی با الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل Hummingbird

نویسنده

الگوریتم مرغ مگس خوار

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل چیست؟

الگوریتم مرغ مگس خوار یا Hummingbird چیست؟ مرغ مگس خوار بیشتر به انسان ها اعتماد دارد یا ربات‌های گوگل؟ آیا مرغ مگس خوار برای سئو وب سایت شما اهمیت دارد؟ کاربرد این الگوریتم چگونه است؟ به همراه شما، تیم ای نگاه به بررسی و عملکرد این الگوریتم می‌پردازد.

معرفی الگوریتم مرغ مگس خوار

گوگل در ماه آگوست 2013 الگوریتم مرغ مگس خوار را معرفی کرد. تا از این طریق موفق به درک منظور مخاطبان در نتایج جست و جوی خود شود. شاید این سوال در ذهن شما باشد که چرا گوگل این اسم را برای این الگوریتم انتخاب کرده است. مرغ مگس خوار در دنیای واقعی کوچک‌ترین پرنده در جهان است، با سرعت 30 مایل در ساعت پرواز می‌کند، همچنین از هوش بسیار بالایی برخوردار است. و به دو ویژگی مهم سرعت و دقت مشهور است. این الگوریتم در دنیای وب هم با دقت و سرعت بالا به بررسی نتایج شما در جست و جوی گوگل می‌پردازد.

 

ای نگاه

 

اولین الگوریتمی که توسط گوگل معرفی شد الگوریتم پاندا بود که کیفیت محتوای وب سایت‌ها را بررسی می‌کند و باعث جلوگیری از کپی کردن محتوا می‌شود. الگوریتم بعدی الگوریتم پنگوئن نام دارد و وظیفه آن بررسی کیفیت بک لینک‌های وب سایت می‌باشد.  گوگل با معرفی الگوریتم مرغ مگس خوار به این نتیجه رسیده است که به کلمات و ارتباط آن‌ها توجه بیشتری داشته باشد. چون پیش از آن بسیاری از تولیدکنندگان محتوای وب سایت ها، به میزان زیادی از کلمات کلیدی استفاده می‌کردند و این کار باعث پایین آمدن کیفیت مطالب می‌شد. گوگل به همین دلیل برای بهبود این کار الگوریتم مرغ مگس خوار (Hummingbird) را معرفی کرد.

 

آشنایی الگوریتم مرغ مگس خوار

 

با معرفی این الگوریتم دیگر با سرچ کردن هر عبارتی به صفحات اسپم برخورد نمی‌کنیم.به عنوان مثال اگر من در جست و جوی گوگل عبارت “سن لیونل مسی” را جستجو کنم (شما هم می‌توانید همراه من این کار را انجام دهید.) گوگل بسیار دقیق و به سرعت نتیجه دقیقی از سن این فوتبالیست را در بالای صفحه سمت چپ نمایش می‌دهد. علاوه بر این در سمت راست صفحه اطلاعات این بازیکن، بیوگرافی و جوایزی که کسب کرده است را در اختیار شما می‌گذارد. در واقع الگوریتم مرغ مگس خوار نزدیک ترین نتایج را با دقت بسیار زیاد برای کاربران نمایش می‌دهد. همچنین وب سایت‌هایی که بیش از حد از کلمات کلیدی استفاده کرده باشند را جریمه می‌کند. با معرفی این الگوریتم هم نتایج دقیق‌تری برای کاربران نمایش داده می‌شود و هم باعث می‌شود مدیران سایت ، مقالات منحصر بفرد و ارزشمندی تولید کنند.

رفتار مرغ مگس خوار

مرغ مگس خوار رفتار کاربران را تحلیل می‌کند. به عنوان مثال اگر کاربران عبارت بهینه سازی سئو را جست و جو کنند، نتایج مختلفی برای آن ها نشان می‌دهد. حال اگر کاربران به جای لینک اول، روی لینک چهارم کلیک کنند و جایگاه چهارم تعداد کلیک یبشتری نسبت به جایگاه اول داشته باشد، پس از مدتی جایگاه چهارم ارتقا می‌یابد و جایگزین لینک اول می‌شود. این یعنی برای مرغ مگس خوار رفتار کاربران حائز اهمیت است.

پس کسانی که تولید محتوا می‌کنند علاوه بر در نظر گرفتن ربات‌های گوگل باید رفتار کاربران هم به طور جدی در نظر بگیرند و ببینید بیشتر به چه چیز‌هایی توجه بیشتری می‌شود. البته تعداد کلیک به تنهایی تعیین کننده نیست و عوامل مختلفی مثل میزان محبوبیت در شبکه‌های اجتماعی، میزان زمان گردش در یک سایت و … تاثیر زیادی دارند.

تاثیر مرغ مگس خوار بر سئو

در مطلب قبل گفته شد کیفیت محتوا برای مرغ مگس خوار از اهمیت بالایی برخوردار است. پس حتما روی سئو سایت هم تاثیر بسیار زیادی دارد. برای بهبود سئو سایت خود به موارد زیر دقت کنید.

 

آشنای با الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل

بهینه سازی کلمات کلیدی:

کلمات کلیدی را بهینه سازی کنید. یعنی به جای اینکه تنها با یک کلمه کلیدی مقاله خود را بنویسید، می‌توانید از کلمات ترکیبی استفاده کنید.اگر فقط از کلمات کلیدی اصلی استفاده کنید خلاقیت در مقاله شما کاهش یافته و مورد بی توجهی مرغ مگس خوار واقع می شوید.

بهینه سازی انکرتکست:

انتخاب انکرتکست بسیار مهم است. در واقع انکرتکست انتخاب شده باید همسو با محتوای سایت باشد. هرچقدر هم محتوای شما جذاب باشد اگر انکرتکست به محتوای شما ارتباطی نداشته باشد از نظر گوگل بی معنی است.

 

الگوریتم مرغ مگس خوار چیست

نتیجه گیری:

گوگل با معرفی این الگوریتم به دنبال یک هدف بود:

رضایت کاربران از نتایج جست و جو

یکی از عواملی که باعث ارتقاء رتبه یک وب سایت می‌شود دستیابی به جستجوی کاربران و میزان علاقه آن ها نسبت به یک موضوع می‌باشد. که این کار توسط الگوریتم مرغ مگس خوار با دقت و سرعت بالایی انجام می‌شود.

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *