دسته بندی

الگوریتم پنگوئن گوگل چیست؟

نویسنده

ابتدا به نظر می رسد که رتبه شما هر روز در حال ارتقا است. به سرعت توانسته‌اید از صفحه دهم به صفحه اول نتایج جستجوی گوگل راه پیدا کنید. اما یک روز ناگهانی در عین ناباوری به آخرین صفحات رتبه بندی پرتاب می‌شوید. هر چقدر هم برای بازیابی رتبه خودتان تلاش می‌کنید، بی فایده است. چرا؟ دلیل آن را باید در تخلفات و زیاده روی در لینک سازی جستجو کنید. الگوریتم پنگوئن شما را به این روز انداخته است.

اهمیت ظاهر شدن در صدر لیست جستجوی گوگل به قدری در فضای رقابتی میان کسب و کارها اهمیت پیدا کرده است که امروزه بسیاری از متخصصان سئو در ساختن لینک‌های غیر قانونی و خرید آنها از سایت‌های متخلف از همدیگر سبقت می‌گیرند و بدون توجه به تولید محتوای جذاب و به روز برای مخاطبانشان، دوست دارند ره صد ساله را در یک شب پشت سر بگذارند. اما با گسترش تخلف‌ها و کشف راه‌های جدید برای سئوی کلاه سیاه، متخصصان گوگل نیز الگوریتم‌های خود را ارتقا می‌دهند و راه را برای کلاه سیاهان دشوار می‌کند. اینکه کدام یک از این دو سمت برتری را از آن خود می‌کنند به ماجرای مرغ و تخم مرغ بی شباهت نیست. چیزی که مشخص است اینکه، با کشف یک روش فریب کارانه، کلاه سیاهان چند صباحی می‌توانند وب سایت‌های خود را صدرنشین نتایج جستجوی گوگل کنند. اما این خوش خیالی معمولا زیاد به طول نمی‌انجامد. الگوریتم پنگوئن یکی از راهکارهای گوگل برای جلوگیری از همین صدر نشینی‌های بی قاعده است. در این الگوریتم تمرکز بیشتر روی شناسایی لینک‌های اسپم و خلاف قوانین گوگل است و افرادی که اقدام به خرید بک لینک‌های انبوه می‌کنند، معمولا توسط این الگوریتم مجازات می‌شوند. ای نگاه در ادامه الگوریتم پنگوئن را توضیح خواهد داد.

الگوریتم پنگوئن- ای نگاه

الگوریتم پنگوئن

در آپریل 2012 گوگل آپدیتی از پنگوئن را ارائه داد تا با کمک آن سایت‌هایی که با فریب گوگل در سال‌های قبل رتبه‌های اول نتایج جستجوی گوگل را به خود اختصاص داده بودند، شناسایی شوند. طراحان این پنگوئن عصبانی، به ویژه قصد به دام انداختن سایت‌هایی را داشتند که با خرید لینک خارجی از سایت‌های متخلف، سئوی خود را بهبود بخشیده بودند.

جنگ گوگل با سایت‌های کم کیفیت با طراحی الگوریتم پاندا آغاز شد. نظارت این الگوریتم بطور عمده بر محتوای یک وب سایت است. درباره این الگوریتم بطور مفصل می‌توانید در مقاله بایدها و نبایدهای الگوریتم پاندا مطالعه بفرمایید. آنطور که مت کات Matt Cutts، مدیر تیم web spam گوگل در کنفرانس سال 2012 بیان کرده است: ما در جستجوی الگوریتمی بودیم که با استفاده از آن بتوانیم محتوای ید و ضعیف سایت‌ها را شناسایی کنیم. این راه با الگوریتم پاندا آغاز شد. پس از آن ما پی بردیم علی رغم وجود پاندا، بسیاری از سایت‌ها همچنان ازلینک‌های اسپم استفاده می‌کنند و این چنین بود که پنگوئن متولد شد.

الگوریتم پاندا و پنگوئن- ای نگاه

رشد الگوریتم پنگوئن

پنگوئن در ابتدا تنها به عنوان یک فیلتر استفاده می‌شد که نتایج پس از رتبه‌بندی از آن می‌گذشتند.

  • اولین پنگوئن در آپریل 2012 منتشر شد و در ابتدا به نام Penguin 1.0 شناخته می‌شد. پس از آن مجموعه داده‌های استفاده شده توسط پنگوئن آپدیت شد و به این ترتیب بود که
  • در می 2013 دومین آپدیت پنگوئن با نام Penguin 2.0 روانه کارزار رقابت نتایج موتورهای جستجوهای گوگل شد. تقریبا چهار ماه بعد یک بازیابی جدید در داده‌های الگوریتم پنگوئن پدید آمد و اینطور بود که
  • در اکتبر سال 2014 گوگل پنگوئن 3.0 را به دنیا معرفی کرد.
  • و بالاخره، در پاییز 2016 جدیدترین نسخه پنگوئن منتشر شد و بطور رسمی جزئی از الگوریتم‌های هسته‌ای گوگل برای انتخاب ترتیب نمایش نتایج جستجو قرار گرفت. از آن پس، الگوریتم پنگوئن نیز مانند پاندا بطور مداوم آپدیت می‌شود. البته این کار دیگر بصورت دستی انجام نمی‌پذیرد.

اهداف الگوریتم پنگوئن

پنگوئن معمولا دو نوع هدف به خصوص را دنبال می‌کند

ترکیب و شاکله لینک‌ها: خرید و افزایش بی رویه لینک‌ها در سایت‌های بی کیفیت یا نامربوط به موضوع وب سایتتان یک تصویر مصنوعی و غیر واقعی از محبوبیت شما ایجاد می‌کند. فرض پنگوئن در این گونه مواقع این است که شما قصد فریب موتورهای جستجو و خزنده‌های گوگل را داشته‌اید تا به صدر لیست نتایج گوگل راه پیدا کنید.

کلمات کلیدی: پر کردن و محبوب کردن مصنوعی یک صفحه وب با انبوه کلمات کلیدیو تکرار بی حد و قاعده این کلمات کلیدی برای تلاش در فریب دادن سیستم رتبه بندی یکی از عواملی است که پنگوئن را عصبانی خواهد کرد.

چگونه باید بفهمم که توسط الگوریتم پنگوئن مجازات شده ام؟

اول آنکه، مهم است بدانید میان مجازات شدن توسط پنگوئن و مجازات اختصاصی به جرم ساختن لینک‌های اسپم تفاوت وجود دارد. بطور خلاصه، پنگوئن یکی از الگوریتم‌های گوگل است که برای تمامی وب سایت‌ها اعمال می‌شود. در صورتی که مجازات اختصاصی گوگل یک سایت به خصوص را مورد هدف قرار می‌دهد. این نوع از مجازات‌های اختصاصی گوگل معمولا در نتیجه گزارش سایر کاربران درباره استفاده یک وب سایت به خصوص از لینک‌های اسپم اعمال می‌شود. همچنین گفته می‌شود که گوگل بطور اختصاصی سایت بعضی از صنایع را نسبت به صنایع دیگر به صورت ویژه نظارت می‌کند. (برای مثال، شرکت‌های پرداخت وام).

اگر آنالیز وب سایت شما افت ترافیک چشمگیری در تاریخ آپدیت الگوریتم پنگوئن نشان می‌دهد، شانس بالایی وجود دارد که پنگوئن به شما ضربه زده باشد. البته مطمئن شوید که این افت ترافیک ربطی به کسب و کار فصلی شما نداشته باشد. برای مثال یک فروشگاه پوشاک زمستانی طبیعتا در تابستان شاهد افت ناگهانی بازدید کننده خواهد بود.

مجازات الگوریتم پنگوئن- ای نگاه

بازیابی سایت مجازات شده توسط پنگوئن

در کل رفع مجازات گوگل اغلب کاری بسیار دشوار و وقت گیر است. تا جایی که بسیاری ترجیح می‌دهند وب سایت را از نو راه‌اندازی کنند. در مجازات دستی و اختصاصی گوگل شما می‌توانید پس از پاک کردن سایتتان از لینک‌های اسپم و غیر قانونی، یک درخواست ارزیابی مجدد برای گوگل ارسال کنید. اما در مورد الگوریتم پنگوئن چنین نسیت. در این موارد برای رفع پنالتی، سعی شما باید متمرکز بر از بین بردن ایرادات و از بین بردن لینک‌های ساختگی خود باشد. در این صورت دفعه بعد که خزنده‌های گوگل به سایت شما سر می‌زنند، “بخشش” شامل حال سایتتان خواهد شد. برای این کار شما باید:

  • تمامی لینک‌های غیر طبیعی را که روی آنها کنترل دارید، از بین ببرید. این لینک‌ها شامل تمامی مواردی است که خودتان روی سایت‌های دیگر ساخته‌اید.
  • برای لینک‌های غیر قابل کنترل، می‌توانید از disavow کردن استفاده کنید.
  • محتوای سایت خود را تعویض کنید یا تغییر دهید تا بتوانید بهنیه سازی بیش از حد مقالات خود را از نظر استفاده از کلمات کلیدی اصلاح کنید و اطمینان حاصل کنید که کلمات کلیدی به جای استفاده ربات وار کاملا طبیعی در متن پخش شده‌اند.

سخن آخر ای نگاه آنکه، با کسب لینک‌های درست و قانونی می‌توانید بدون آنکه نگران الگوریتم پنگوئن باشید، به نتایج مطلوب خود برسید. این راه شاید در ابتدا طولانی به نظر برسد اما مطمئن تر خواهد بود و شما را با  خاطری آسوده‌تر به مقصد می‌رساند.

منبع: https://moz.com

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *