دسته بندی

الگوریتم پاندا گوگل چیست؟

صاحب کسب و کار ویژه‌ای شده‌اید، انرژی و وقت زیادی هزینه کرده‌اید که سایتتان را از نظر موتورهای جستجو بهینه سازی کنید. توانسته‌اید برند خود را در بازاری گسترده معرفی کنید و به کسب و کار قدرتمندی برای رقبایتان تبدیل شوید. اما به جای آنکه سایتتان هر روز نسبت به روز قبل رتبه بهتری در صف جستجو کسب کند، به یک باره از لینک‌های اول به صفحه 10 ام پرتاب می‌شود و هرچقدر تلاش می‌کنید نمی‌توانید آن را دوباره به جایگاه اول بازگردانید. شاید الگوریتم پاندا باعث شده باشد.

واقعیت این است که موتورهای جستجوی گوگل از روش‌ها و الگوریتم‌های پیچیده‌ای برای انتخاب لیست نتایج جستجو استفاده می‌کنند. الگوریتم های پنگوئن، پاندا، کبوتر و مرغ مگس خوار از ابزارهای گوگل برای تسهیل این فرایند هستند. ای نگاه در این مقاله الگوریتم پاندا را توضیح خواهد داد. امیدواریم این مقاله بتواند شما را برای شناخت بهتر این الگوریتم و پیشگیری از جریمه شدن یاری کند.

الگوریتم پاندا چیست؟

پاندا، نام یکی از الگوریتم‌های گوگل است که برای جلوگیری از رایج شدن محتواهای کم کیفیت و کوتاه از یک سو و محبوب شدن محتواهای منحصر به فرد و جذاب برای کاربران از سوی دیگر طراحی شده است. الگوریتم پاندا در ابتدا با نام کشاورز Farmer شناخته می‌شد. تا آنکه در سال 2012 گوگل آن را با نام پاندا توسعه داده و روانه بازار کرد. حجم بی سابقه اطلاعات رد و بدل شده در دنیای امروز ثابت کرده است که تنها هنگامی می‌توانید میان کابران به محبوبیت دست یابید که  اطلاعات مفید و تازه‌ای به آنها ارائه دهید. الگوریتم پاندا درست وقتی رونمایی شد که شکایات کاربران از افزایش بی سابقه مزرعه‌های محتوا Content Farm و مزرعه­‌های لینک Link Farm در سایت‌های بی کیفیت به شدت زیاد شده بود. در واقع این الگوریتم موتورهای جستجو را برای تشخیص محتوای خوب کمک می‌کند. الگوریتم Panda پس از رصد کردن هر صفحه به آن صفحه یک کلاس کیفیت اختصاص می‌دهد که به گوگل برای انتخاب رتبه بندی نتایج جستجو کمک می‌کند.

نبایدهای الگوریتم پاندا

محتوای کم:

صفحات دارای محتوای بی کیفیت و کم، نمی‌توانند نظر پاندا را به خوبی جلب کنند. اگر صفحات یک سایت مقاله محور، دارای کلمات اندکی باشند، آن سایت قادر نخواهد بود به صدر لیست نتایج جستجو راه پیدا کند.

محتوای کپی

 اعمال مجازات برای تولید محتوای کپی، چیزی است که پاندا به خوبی برای آن تربیت شده است. حتی اگر در یک دامنه، به یک محتوای مشابه دو URL مجزا اختصاص دهید، این الگوریتم شما را متخلف شناسایی خواهد کرد. محتوای با کیفیت کم از جمله این گروه به حساب می‌آیند. صفحه‌هایی که به دلیل محتوای ضعیف و عدم داشتن منابع معتبر، نظر کاربران کمتری را جلب می‌کنند.

مزرعه محتوا خط قرمز panda

داشتن تعداد زیادی صفحه با محتوای بی کیفیت که معمولا از وب سایت های دیگر گرفته شده‌اند، پاندا را مشکوک خواهد کرد. برای مثال، ممکن است سایتی، تعداد زیادی نویسنده استخدام کند تا در عوض تولید مطالب صحیح و معتبر تعداد زیادی مطلب کوتاه ایجاد کنند و در آنها نکات سئو را رعایت کنند. تولید محتوای انبوه و  بی اعتبار، از دیگر خطوط قرمز پاندا است.الگوریتم پاندا- ای نگاه

محتوای بی کیفیت ایجاد شده توسط کابران

به عنوان مثالی از این مورد می‌توان به بلاگ‌هایی اشاره کرد که پست‌های میهمانان بلاگ را انتشار می‌دهند. این پست‌ها معمولا کوتاه بوده و پر از اشکالات گرامری هستند.

نرخ بالای تبلیغات به محتوا

سایت‌هایی که به جای تولید محتوا، صفحات خود را از تبلیغات انباشته می‌کنند، شامل دسته‌بندی صفحات خوب الگوریتم پاندا نخواهند بود.

وبسایت‌هایی که توسط کاربران بلاک شده‌اند

سایت‌هایی که کاربران انسانی آنها را بلاک کرده باشند از پاندا امتیاز منفی دریافت می‌کنند. این بلاک کردن می‌تواند مستقیما در نتایج موتورهای جستجو صورت گرفته باشد یا آنکه با استفاده از افزونه مرورگر Google Chrome انجام شده باشد.

محتواهای بی ارتباط به کلمات جستجو شده

صفحاتی که موفق نشوند محتوایی را در اختیار کاربر قرار دهند که هنگام ظاهر شدن نتایج جستجو قول آن را داده‌اند، برای پاندا متخلف محسوب می‌شوند. برای مثال اگر ای نگاه این مقاله را با استفاده از کلمه “مزرعه” به صدر لیستت جستجو بیاورد، برای الگوریتم پاندا مقصر محسوب می‌شود.

الگوریتم گوگل- ای نگاه

چطور می‌توانم بفهمم توسط  الگوریتم پاندا جریمه شده‌ام؟

اگر سایت شما توسط الگوریتم پاندا مجازات شود، ترافیک سایت شما به شدت افت می‌کند. در این صورت، رقبای شما معمولا از شما پیشی می‌گیرند. به خاطر داشته باشید که موارد بسیار زیادی می‌توانند رتبه سایت شما را از نظر سئو به یک فاجعه تبدیل کنند و ترافیک آن را به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش دهند. پس در این موارد لزوما ضربه توسط پاندا به شما وارد نشده است.

کلام آخر آنکه الگوریتم پاندا مسئول سختگیر تشخیص کیفیت تولید محتوا است. بنابراین اگر می‌خواهید علاوه بر جلب نظر کاربران، نظر مثبت پاندا را نیز در چنته خود داشته باشید، باید معیارهای آن را رعایت کنید. علاوه بر آن، معمولا تولید محتوای کم نقص و جدید به دلیل آنکه باعث افزایش ترافیک می‌شود، می‌تواند از طریق جذب افراد بطور ارگانیک سئو را بهبود بخشد. ای نگاه ویژگی‌های یک محتوای منحصر بفرد را در 8 نکته تولید محتوا برای سئو مطالعه کنید.

منبع: https://moz.com

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *