دسته بندی

انواع انکر تکست و تاثیر آن بر سئو وب سایت

یکی از عامل های مهم و تاثیر گذار در سئو  وب سایت لینک سازی داخلی است اگر در مورد اهمیت لینک سازی داخلی چیزی نمی‌دانید مقاله لینک داخلی: چرا و گونه را مطالعه بفرمایید. به کلمه یا عبارتی که در یک متن لینک داخلی می دهیم انکر تکست گفته می‌شود. که در زیر آن را بصورت کامل توضیح می‌دهیم.

انکر تکست چیست؟

انکر تکست کلمات قابل کلیک برای پیوند یک صفحه وب به صفحه دیگر است و انواع مختلفی دارد که ای نگاه در این مقاله به توضیح آن ها می‌پردازد. متن انکر تکست برای کاربران قابل مشاهده است و یک سرنخ از موضوعی ارائه می‌دهد که به آن صفحه (صفحه هدف) لینک داده شده است.
انکر تکست بهتر است کوتاه، مختصر و مرتبط با صفحه هدف باشد و کاربر را به موضوعی که اطلاعاتی راجع به آن ندارد یا اطلاعات کمی دارد و می‎‌خواهد بیشتر بداند، هدایت کند.

انکرتکست-ای نگاه

انواع انکر تکست

برای استفاده بهتر از انکر تکست در متن بهتر است با انواع آن آشنا شوید. اگر به درستی از آن ها استفاده نکنید، ممکن است با استفاده بیش از حد از یک نوع انکرتکست باعث جریمه شدن وب سایتتان شوید.

1. کلمه کلیدی دقیق (Exact Match)

مهترین و در عین حال حساس ترین نوع انکر تکست لینک دادن به کلمه کلیدی است. هر مقاله ای کلمه کلیدی مربوط به خود را دارد. اگر شما تنها به کلمه کلیدی هدفتان لینک بدهید و در انجام اینکار زیاده روی کنید قطعا توسط گوگل جریمه می شوید.

برای مثال:” سئو یا بهینه سازی برای موتو های جستجو به منظور عملکرد بهتر سایت شما انجام می‌گیرد.”

در این جمله “سئو” کلمه کلیدی دقیق است که به صفحه مربوط به سئو لینک داده شده است.

2. کلمه کلیدی همراه با کلمه ای دیگر(partial match)

انواع مختلفی از کلمات کلیدی وجود دارد یک نوع آن کلمات کلیدی چند کلمه ای است که شامل کلمه کلیدی هدف همراه با پسوند یا پیشوند است. اگر به این عبارات لینک دهیم یک انکر تکست partial match ایجاد کرده ایم.

برای مثال: “سئو ‌کلاه ‌خاکستری ‌استفاده از ترفند ‌هایی ‌است ‌که ‌به ‌بهبود ‌سئو ‌وب ‌سایت ‌شما ‌و ‌کسب ‌نتایج ‌بهتر ‌در ‌موتور ‌های ‌جستجو ‌کمک ‌می‌کند.”

در این جمله همانطور که می‌بینید سئو اینبار به همراه یک پسوند به عنوان انکر تکست انتخاب شده است.

انواع انکرتکست

3. نام برند (Branded)

لینک هایی که کاربر را به سمت نام برند تجاری شما هدایت می‌کند branded anchor text نامیده می‌شوند. بک لینک دادن به نام تجاری، برند شما را دگرگون می‌کند و باعث می‌شود نام تجاری شما در بین کاربران و همچنین در گوگل شناخته شود.

برای مثال: “ای نگاه در این مقاله شما را با انواع انکر تکست آشنا می‌کند.”

کلمه “ای نگاه” که در این متن بعنوان انکر تکست انتخاب شده است یک branded anchor text است.

4. انکر تکست بدون متن(Naked anchor)

انکر تکست های بدون متن URL هایی هستند که بصورت کامل در متن نوشته شده اند و بعنوان انکر تکست استفاده می‌شوند.
برای مثال: ” https://enegah.com/heading-tag-effect-on-seo/”

این url یکی از مقالات وب سایت ای نگاه است که می‌تواند بعنوان انکرتکست در یک نوشته یا مقاله دیگر استفاده شود.

لینک داخلی و انکرتکست

5. انکر تکست های عمومی(Generic anchors)

استفاده از این نوع انکر تکست ها در گذشته رایج تر بود. قطعا شما انوع انکر تکست‌‌ های عمومی را در سایت های مختلف مشاهده کرده اید. عباراتی از قبیل “اینجا را کلیک کنید”، “اطلاعات بیشتر”، “اینجا”، “ادامه مطلب” و غیره. این نوع عبارات لینک دار نوعی انکر تکست هستند که امروزه استفاده از آن توصیه نمی‌شوند.

6. انکر تکست تصاویر (Image Anchors)

برای جذاب شدن متن همیشه از تصویر استفاده می‌کنیم. گاهی می‌توان از این تصاویر بصورت خلاقانه بعنوان یک نوع انکر تکست استفاده کرد و به عکس، یک بک لینک به صفحه دیگر داده شود که می‌تواند اطلاعات بیشتری به کاربر بدهد.

بهینه سازی انکر تکست

با ظهور الگوریتم پنگوئن گوگل، لینک سازی برای افراد سودجو که وب سایت خود را با لینک های فراوان و کلمه کلیدی هدف سئو می‌کردند تا صدر نشین باشند، کار دشواری شد. پس انکرتکست های خود را بهینه سازی کنید تا توسط الگوریتم پنگوئن جریمه نشوید.

درصد استفاده از انکرتکست ها را بخاطر بسپارید

کلمه کلیدی 20%

کلمه کلیدی همراه با کلمه ای دیگر 25%

نام برند 30%

انکر تکست بدون متن 15%

انکر تکست های عمومی 5%

انکر تکست تصاویر 5%

با رعایت این اصل شما دیگر دچار مشکل نمی‌شوید.

درصد استفاده از انکرتکست

نتیجه گیری: در لینک دهی داخلی همیشه به این موضوع توجه داشته باشید که باید لینک داخل متن هم با موضوع صفحه لینک دهنده و هم لینگ گیرنده مرتبط باشد.

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *