دسته بندی

رتبه بندی الکسا چیست؟

نویسنده

الکسا در سال 1996 پایه گذاری شد و فعالیت خود را در زمینه سنجش اطلاعات و ترافیک سایت آغاز کرد. این شرکت در سال 1999 توسط شرکت AMAZON.COM با مبلغ 250 میلیون دلار خریداری شد و اکنون یکی از زیر مجموعه های آن به حساب می‌آید.

رتبه بندی ALEXA

 

رتبه بندی الکسا-ای نگاه

 

این که الکسا به چه منظور استفاده می‌شود؟ یا چگونه آمار یک وب سایت و رتبه سنجی سایت را مورد سنجش قرار می‌دهد؟ و الکسا تا چه اندازه برای مدیران سایت اهمیت دارد مطالبی هستند که در این مقاله بهش می‌پردازیم.

الکسا چیست؟

هدف این شرکت سنجش اطلاعات و رتبه بندی وب سایت‌ها می‌باشد و هر چه عدد یک سایت پایین‌تر و به عدد 1 نزدیک‌تر شود محبوب تر و پربازدیدتر خواهد بود. این محاسبه بر اساس تعداد بازدیدکنندگان یک وب سایت می‌باشد.

اهمیت الکسا

مدیران سایت‌ها و کارشناس‌های سئو بر این باور هستند که رتبه بندی الکسا بر اساس آمار‌های دقیقی نیست. چون به وسیله خیلی از ابزارها می‌توان رتبه بندی یک سایت را جابجا کرد. همچنین کاربرانی که این افزونه را بر روی مرورگرهای خود نصب نکرده‌اند، جزء ترافیک ورودی به یک وب سایت محسوب نمی‌شوند. به همین دلیل است که نمی‌توان آمار دقیقی از الکسا برداشت کرد. اما این رتبه بندی برای بسیاری از کاربران و مدیران سایت محبوب می‌باشد. الکسا برای سنجش اطلاعات وب سایت ها از تولبار الکسا (TOOLBAR ALEXA) استفاده می‌کند. که این تولبار را بر روی مرورگرها طراحی کرده است. و از همین طریق رتبه سایت ها را برای مدیران سایت به نمایش می‌گذارد.

 

افزونه الکسا-ای نگاه

 

درآمد بسیاری از وب سایت ها از طریق تبلیغات می‌باشد. مهم‌‌ترین فاکتور برای کسی که می‌خواهد آگهی خود را در وب سایتی درج کند میزان محبوبیت و پرطرفدار بودن آن وب سایت می‌باشد. ساده ترین راه برای انتخاب یک وب سایت توسط یک آگهی دهنده، نگاه کردن به رتبه بندی الکسا آن وب سایت می‌باشد. و حتی بسیاری از مدیران سایت برای توسعه دادن بیزینس کاری خود و مقایسه با رقبا از الکسا استفاده می‌کند تا باعث بهبود بخشیدن کسب کار خود شوند.

بهبود بخشیدن رتبه الکسا

برای بهبود بخشیدن رتبه الکسا بهترین راه ارائه موضوعات جذاب و مقاله های منحصر بفرد، طراحی سایت زیبا و استفاده ار سرور های قوی می‌باشد. همچنین بهبود سئو برای کسب رتبه بهتر الکسا بسیار موثر می‌باشد. لینک سازی داخلی و به ویژه لینک سازی خارجی تاثیر بسیار زیادی در رتبه الکسا وب سایت شما دارد. (برای توضیحات بیشتر برای بهینه سازی سئو وب سایت خود بر روی کلمه های هایلات شده کلیک کرده و مطالب بیشتر راجع به این موضوعات مطالعه کنید.)

آموزش نصب الکسا بر روی مروگر ها

آموزش نصب برای مرورگر Chrome :

1- ابتدا وارد سایت www.alexa.com/toolbar می‌شوید.

2- سپس بر روی Install Alexa Browser Extension کلیک کرده.

الکسا-ای نگاه

3- وارد صفحه وب استور گوگل می‌شوید، در این صفحه روی دکمه‌ ی Add To Chrome کلیک کنید تا تولبار الکسا نصب شود.

ای نگاه

4- پس از کلیک کردن روی Add To Chrome پیغامی برای شما ظاهر می‌شود که اجازه نصب افزونه الکسا را می‌خواهد. سپس بر روی Add Extension کلیک می‌کنید.

الکسا

5- روی افزونه الکسا در تولبار مرورگر کلیک کرده و یک صفحه برای شما ایجاد می‌شود روی دکمه Accept and Enable کلیک می‌کنید

الکسا

 

6- و در آخر در صورت لزوم مشخصات خود را در سایت الکسا وارد کرده (اجباری نیست) و با کلیک کردن روی افزونه الکسا رتبه بندی سایت شما مشخص می‌شود.

برای مثال اینستاگرام هجدهمین (18) سایت محبوب در آمریکا و بیست و سومین (23) سایت محبوب در جهان می‌باشد.

آموزش الکسا-ای نگاه

 

آموزش نصب برای مرورگر (Mozila Firefox) :

1- ابتدا وارد سایت www.alexa.com/toolbar می‌شوید.

2- سپس بر روی Install Alexa Browser Extension کلیک کرده.

الکسا-ای نگاه

3- وارد صفحه بعدی شده و برای قبول کردن شرایط سایت الکسا بر روی Accept and Install کلیک فرمائید.

تولبار الکسا

4- در ادامه بر روی Continue to Installation کلیک کرده تا افزونه الکسا نصب گردد.

ای نگاه-الکسا

 

5- چند ثانیه صبر کرده و بروی گزینه Add کلیک کنید.

ای نگاه

 

6- و در آخر هم در قسمت تولبار چک باکس را لایک کرده و روی Okey,Got It کلیک کرده، سپس بر روی افزونه الکسا کلیک کرده تا رتبه بندی سایت شما مشخص شود.

افزونه الکسا

نتیجه گیری:

با این که نمی‌توان آمار دقیقی برای این رتبه بندی لحاظ کرد، رتبه الکسا برای مدیران سایت در ایران اهمیت بالایی دارد. این رتبه‌بندی برای بسیاری از کاربران مهم می‌باشد. این باور که هر کس رتبه الکسای خوبی داشته باشد، وب سایت محبوب تری نسب به دیگران دارد، به اشتباه جای خود را در میان کاربران اینترنتی باز کرده است. رتبه بندی الکسا وابسته به بازدید کاربرها از سایت شما است. استفاده از بک لینک ها نقش اساسی در بالا رفتن سایت شما در گوگل دارد و همین امر باعث افزایش رتبه شما در الکسا می‌شود.

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *