دسته بندی

CDN چیست؟

CDN مخفف (content delivery networks) یا به تعریف بهتر  شبکه‌ای از رایانه ها است که محتوا را ارائه می دهند. CDN را می‌توان سرور های متعدد در سرار دنیا دانست که دسترسی کاربران تمام نقاط دنیا را به سایت شما آسان تر می‌کند. همه‌ی ما هنگام خواندن مقاله در سایت های خبری، خرید از سایت های فروشگاهی و تماشای فیلم در سایت های پخش آنلاین فیلم با CDN ها ارتباط برقرار می‌کنیم.

برای درک این مسئله که چرا از CDN‌ها استفاده می‌شود، ابتدا باید بدانیم که CDN ها برای حل چه مسئله ای طراحی شده اند. استفاده ازCDN ها برای کوتاه کردن فاصله فیزیکی بین سرور و کاربر بوده و هدف از این کار بهبود سرعت و عملکرد سایت است که در سئو وب سایت هم تاثیر بالقوه‌ای دارد. ای نگاه در این مقاله قصد دارد شما را بیشتر با عملکرد CDN ها آشنا کند.

cdn چیست؟
cdn چیست؟

چرا از CDN استفاده می کینم؟

CDN به بهبود سرعت سایت که یکی از فاکتور های مهم سئو است کمک می‌کند و با  به حداقل رساندن فاصله بین بازدیدکنندگان و سرور، سرعت وب سایت شما را برای کاربران بهبود می‌بخشد. با‌استفاده از CDN در سرور خود مانع ایجاد اختلال در سایتتان می شوید، زیرا CDN ترافیک در‌یافتی را بین سرور های مختلف توزیع می کند.

 CDN چگونه کار می کند؟

برای به حداقل رساندن فاصله بین بازدیدکنندگان و سرور وب سایت شما CDN مطالب شما را در بسیاری از مناطق به طور همزمان قرار می‌دهد به اینصورت که CDN ها یک نسخه کپی از وب سایت شما را در چندین مکان جغرافیایی ذخیره می‌کنند و کاربر یک نسخه کپی از وب سایت شما را از نزدیکترین سرور دریافت می‌کند.

به عنوان مثال وقتی شخصی در لندن از وب سایت شما بازدید می کند، به یک سرور محلی در انگلستان متصل می‌شود. در اینصورت خیلی سریعتر به سایت شما دسترسی پیدا می‌کند تا اینکه به سرور شما در ایران متصل شود. CDN ها همیشه آخرین نسخه از وب سایت را در حافطه CASCH ذخیره می‌کنند که این باعث کاهش پهنای باند اینترنت و افزایش سرعت سایت می‌شود.

از آنجا که CDN بیرونی ترین لایه زیرساخت وب سایت و اولین گیرنده ترافیک است، می تواند حملات DDOS را زود تشخیص دهد و آنها را با سرورهای مخصوص حفاظت DDOS به نام اسکرابر مسدود کند و اجازه نمی‌دهد حملات به سرور مبدا برسند و آن را خراب کنند.به این ترتیب CDN ها باعث افزایش امنیت سایت نیز می‌شوند.

cdn در جهان

انواع CDN برای وردپرس:

1.maxCDN: یکی از محبوب ترین CDN های وردپرس بوده که توسط بسیاری از سایت های وردپرسی مشهور از آن استفاده شده است.

  1. Sucuri scanner: یک شرکت امنیتی محبوب است که از وب سایت شما در برابر حملات DDOS و سایر تهدیدات امنیتی وردپرس محافظت می‌کند، تمامی درخواست های کاربر به سمت وب سایت شما را اسکن می‌کند و حملات اسپم، بدافزار و DDOS را مسدود می‌کند.
  2. Cloudflare: یکی از مشهورترین CDN های استفاده شده برای وردپرس است که سایت شمارا بسیار سریع می کند. محبوبیت این CDN به دلیل رایگان بودن آن است. البته توجه داشته باشید که نسخه رایگان این CDN تمام ویژگی های یک CDN خوب را شامل نمی‌شود.
  1. StackPath: یک شبکه گسترده تر است که در بسیاری از کشور های جهان پخش می‌شود. این نوع CDN فضای بیشتری در سرور شما اشغال می‌کند.
  1. KeyCDN: این نوع CDN شبکه قدرت مندی است که سرورها را در سراسر آمریکای شمالی، اروپا و آسیای اقیانوس آرام پخش می کنند. keyCDNهمچنین حملات DDOS را کاهش می‌دهد و شامل SSL رایگان و سفارشی ، پشتیبانی HTTP / 2 ، پشتیبانی از Resti API ، سرورهای SSD و کنترل پنل قدرتمند است.
  1. Rackspace: یک شرکت هاستینگ ابری است که CDN هم ارائه می‌دهد. که راه اندازی آن برای کاربران کمی پیچیده است.
  2. Incapsula: تنظیم آن آسان است و به خوبی با ذخیره سازی وردپرس و سایر افزونه ها کار می کند.

از مزایای CDN که در جهت بهبود سئو وب سایت از آن استفاده می‌شود در مقاله های بعدی توضیح می‌دهیم.

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *