دسته بندی

گوگل آنالیتیکس چیست؟

نویسنده

گوگل آنالیتیکس

گوگل در 14 نوامبر 2005 از سرویس خود به نام گوگل آنالیتیکس رونمایی کرد و آن را به صورت رایگان در اختیار عموم گذاشت. Google Analytics یک سرویس رایگان است که توسط گوگل طراحی شده تا آمار بازدیدکنندگان یک وب سایت را نشان دهد.

گوگل آنالیتیکس

گوگل آنالیتیکس چیست؟

به دلیل رایگان بودن این سرویس خیلی از افراد استفاده از این ابزار را ترجیح می‌‍‌دهند. همچنین کار کردن با این ابزار آسان می‌باشد. یکی از مشکلات اصلی وب سایت‌ها عدم تشخیص رفتار کاربران و علاقه آن‌ها نسبت به محتوای تولیده شده می‌باشد. با استفاده از این ابزار می‌توانید نقاط ضعف و قوت وب سایت خود را بررسی کنید. استفاده از این ابزار باعث می‌شود بدانید کاربرهای سایت شما به چه محتواهایی علاقه دارند و سایت شما دارای  چه نقص‌هایی است. هیچ وب سایتی بدون تحلیل و بررسی نمی‌تواند موفق باشد، مخصوصا برای کسانی که به دنبال یک هدف مشخص باشند.

در این مقاله ای نگاه در مورد اهمیت Google Analytics و آشنایی با قسمت‌های مهم این ابزار شگفت انگیز صحبت خواهد کرد.

چرا باید از گوگل آنالیتیکس استفاده کنیم؟

برای آنکه بتوانیم کیفیت سایت خود را بالا ببریم و جایگاه خوبی در Google داشته باشیم باید شناخت خوبی نسبت به کاربران وب سایت خود پیدا کنیم. به عنوان مثال در رقابت دو تیم فوتبال اگر هر کدام از این تیم‌ها شناخت و بررسی دقیق‌تری نسبت به یکدیگر داشته باشند، موفق‌تر خواهند بود. برای پیشرفت در این کسب و کار باید از وضعیت سایت خود کاملا اطلاع داشته باشیم تا بتوانیم نسبت به دیگران به پیشرفت و درآمد خوبی دست یابیم. یکی از راه‌هایی که بسیار سومند و بدون هزینه می‌باشد، استفاده از این ابزار جذاب و دقیق یعنی گوگل آنالیتیکس است در ادامه بیشتر درباره این ابزار شگفت‌انگیز صحبت خواهیم کرد.

مزیت های گوگل آنالیتیکس

از جمله امکاناتی که Google Analytics در اختیار شما خواهد گذاشت، قدرت بررسی آمار زیر است:

  • کسانی که از وب سایت شما بازدید می‌کنند از کدام شهر یا کشور هستند.
  • کاربرها بیشتر به کدام مقاله شما علاقه بیشتری دارند.
  • مقدار زمانی که کاربر از سایت شما بازدید می‌کند چقدر بوده است.
  • کدام صفحه از سایت شما برای بازدیدکنندگان محبوب تر می‌باشد.
  • کاربرها از چه طریقی وارد صفحه وب سایت شما شدند و روش جذب آنها چگونه است.

به همین دلیل  گوگل آنالیتیکس محبوبیت بسیار زیادی در میان کاربران و مدیران سایت دارد. در ادامه به بررسی چند کلید واژه در مورد گوگل آنالیتیکس می‌‎پردازیم.

ای نگاه

Audience :

وقتی وارد صفحه گوگل آنالیتیکس می‌شوید اولین صفحه ای که به صورت پیش فرض مشاهده می‌کنید، خلاصه‌ای از گزارش مخاطبان یا کاربران سایت شما است. که از کدام شهر هستند، چه میزان در سایت شما وقت گذرانده‌اند، تعداد کاربران جدید چقدر بوده است.

Pageview :

تعداد کل بازدید های انجام شده از سایت شما است. بازدیدکنندگان تکراری هم جزء همین شمارش محسوب می‌شوند.

Real-Time :

در این بخش می‌توان تعداد بازدیدکنندگان سایت را به صورت زنده مشاهده کرد. همچنین اینکه چه تعداد کاربر در کدام صفحه از سایت شما قرار دارند. حتی می‌توان فهمید که در 30 دقیقه قبل چند مورد کاربر از سایت شما بازدید کردند.

Behavior :

در گوگل آنالیتیکس یک بخش به نام Behavior وجود دارد که رفتار کاربران با سایت شما را نشان می‌دهد، در واقع رفتار کاربران با توجه به محتوای تولیده شده تغییر می‌کند. به عنوان مثال میانگین حضور کاربرها در صفحات سایت شما چقدر بوده است. این بخش برای مدیران سایت بسیار مهم می‌باشد چون محتوای مناسب باعث ورودی زیاد برای وبسایت شما و افزایش ترافیک می‌شود. یک بخش مهم به نام Exit Rate در همین قسمت وجود دارد که مشخص می‌کند کاربران شما از کدام صفحه وب سایت بدون هیچ واکنشی خارج شدند، این باعث می‌شود برای جذاب‌تر کردن محتوای صفحه مورد نظر تلاش کنید تا میزان خارج شدن از این صفحه کاهش یابد.

ای نگاه

Acquisition :

این قسمت در گوگل آنالیتیکس مربوط به سنجش ترافیک سایت می‌باشد، در واقع می‌توان فهمید که کاربرهای سایت شما از چه طریقی وارد وبسایت شده‌اند. همچنین قادر خواهید بود ترافیک‌هایی را که از طریق شکبه های اجتماعی، تبلیغات، موتور جست و جوی گوگل و … دریافت کرده اید بررسی ‌کنید.

Site Speed :

یکی از قسمت های مهم گوگل آنالیتیکس سنجش سرعت وب سایت می‌باشد. این بخش در گوگل آنالیتیکس به سه قسمت تشکیل می‌شود. قسمت Overview می‌توانید سرعت وب سایت خود را در مرورگرهای مختلف مشاهده کنید و بسیار نکته مهمی برای مدیران سایت می‌باشد. قسمت Page Timings میانگین سرعت بارگذاری صفحات سایت را نشان می‌دهد و در قسمت Speed Suggestions از پیشنهاد‌های خود گوگل برای بهبود سرعت وب سایت خود استفاده کنید.

Site Search:

این بخش از گوگل برای سنجش جست و جوی‌هایی که کاربرها در وب سایت شما انجام می‌دهند می‌باشد. با استفاده از این ابزار مشخص می‌شود که کاربرهای شما به کدام صفحه از وب سایت یا کدام محتوای سایت علاقه بیشتری دارند. بهبود بخشیدن این بخش باعث بالا رفتن ترافیک و افزایش رتبه وب سایت می‌باشد.

Engagement:

این بخش برای شما مشخص می‌کند که در یک بازه مشخص چه تعداد کاربر از صفحه شما بازدید کرده‌اند.

Technology:

برای این که بدانید کاربر‌های سایت شما از کدام مرورگر یا شبکه اجتماعی استفاده می‌کنند می‌توانید از این بخش گوگل آنالیتیکس استفاده کنید.

ای نگاه

نتیجه گیری:

گوگل آنالیتیکس یک ابزار فوق العاده کارآمد و دقیق برای تحلیل ترافیک وب سایت‌ها است و منبع ارزشمندی برای ساختن محتوای منحصر به فرد می‌باشد. همچنین باعث افزایش سطح سئو و شناخت رفتار کاربران نسبت به محتوای تولیده شده در یک وب سایت با استفاده از این ابزار ساده شده است.

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *