دسته بندی

گوگل آلرت چیست؟⭐⭐⭐ جامع‌ ترین آموزش کاربردی Google Alerts

نویسنده

امروز می‌خواهیم در مورد یکی از ابزار‌های مفید و شگفت انگیز گوگل صحبت کنیم. ابزاری که برای خیلی از کاربرهای دنیای وب یا حتی مدیران وب سایت ناشناخته مانده است. شاید تقصیر اصلی را بتوان به گردن سر منشا دانست: گوگل. چون خیلی کم درباره این ابزار صحبت کرده است. با تیم آژانس تبلیغاتی ای نگاه همراه باشید تا کامل به بررسی این ابزار شگفت انگیز، یعنی Google Alerts بپردازیم.

گوگل آلرت

Google Alerts چیست؟

گوگل در تاریخ 6 آگوست 2003 این ابزار مفید و شگفت انگیز خود را معرفی کرد. اگر بخواهیم یک تعریف ساده درباره این ابزار گوگل داشته باشیم. باید بگوییم  Google Alerts سرویسی است که تمامی اخبار‌ یا موضوعاتی را که مشخص می‌کنید برای شما ایمیل می‌کند. در واقع شما یک عبارتی را در گوگل جستجو می‌کنید، اما می‌خواهید اطلاعات جدیدتری از موضوع جستجو شده داشته باشید. به عنوان مثال کلمه آموزش سئو را جستجو می‌کنید و انتظار دارید هرگاه خبر یا موضوع جدیدی در مورد سئو منتشر شد شما هم از این موضوع با خبر شوید. اینجاست که کاربرد فوق العاده این ابزار گوگل را درک خواهید کرد.

این ابزار در واقع کار کاربران دنیای وب را آسان کرده است. و دیگر نیازی نیست که هر روز در مورد موضوع خاصی که برای شما مهم است به صورت متناوب به گوگل سر بزنید و آن را جستجو کنید. فقط کافی است از طریق Google Alerts کلمه مورد نظر خود را معرفی کنید. سپس تنظیم کنید در چه بازه زمانی موضوع جدید به ایمیل شما ارسال شود. نگران نباشید در ادامه با کار کردن این ابزار گوگل آشنا می‌شویم.

آموزش گوگل آلرت

آموزش Google Alerts

برای استفاده از گوگل آلرت می‌توانید بر روی کلمه Google Alert کلیک نمایید. و یا آدرس داخل پرانتز را (www.google.com/alerts) در نوار آدرس مرورگر خود تایپ کنید. در اولین قدم بر روی Sign in کلیک نمایید. و با اکانت گوگل خود وارد شوید.

آموزش Google Alerts

سپس در کادر آبی رنگ کلمه مود نظر خود را تایپ ‌کنید. به عنوان مثال ای نگاه را جستجو ‌کنید. صفحه جدیدی برای شما باز می‌شود و گزینه Create Alert به رنگ آبی مشخص می‌شود. و در پایین همین کادر یک پیش نمایش Preview از کلمه یا آلرت مورد نظر خود را مشاهده می‌کنید. نواری به نام Show Options وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانید تنظیمات Google Alerts را برای خودتان شخصی سازی ‌کنید. با کلیک بر روی آن نواری کشویی ایجاد می‌شود، که امکاناتی همچون بازه زمانی، منبع، زبان، محدوده جغرافیایی و تعداد لینک‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهد.

تایپ کلمه در گوگل آلرت

گزینه اولی که در نوار Options Show وجود دارد، بازه زمانی یا How often است. در این قسمت می‌توانید عبارت  As-it-happens را انتخاب کنید. این عبارت به این معنی است که هر زمانی مطلب جدیدی درباره موضوع مورد علاقه شما به انتشار رسید، گوگل سریعا آن را از طریق ایمیل برای شما ارسال کند. کاربرد عبارت‌های دیگری که در این قسمت وجود دارند، از نامشان مشخص است. برای مثال می‌توان به شامل  حداکثر یکی در روز (At most once a day) یا حداکثر یکی در هفته (At most once a week) اشاره کرد.

گزینه دومی که در نوار Options Show وجود دارد، منابع یا Sources است. در این قسمت شما از گوگل می‌خواهید که بخش‌های خاصی را برای شما آلرت کند. به این معنا که شما را برای اطلاع رسانی قسمت‌های انتخاب شده درنظر بگیرد. Source شامل : اخبار، بلاگ، ویدیو و … است. در صورتی که شما این قسمت را تنظیم نکنید و بر روی  اتوماتیک (Automatic) باشد، گوگل برای شما تمامی زمینه‌های موضوع‌های مورد علاقه‌تان را نمایش می‌دهد.

منوی گوگل آلرت

دو گزینه بعدی که در Google Alerts وجود دارند، انتخاب زبان Language یا محدوده جغرافیایی Region است. به عنوان مثال اگر ایران را انتخاب کنید فقط خبر‌هایمربوط به کلمه‌ انتخابی شما را در ایران برای شما آلرت می‌کند. یا اگر زبان فارسی را انتخاب کرده باشید. گوگل نتایج خود را بین صفحات فارسی برای شما نمایش می‌دهد.

گزینه پنجم موجود در نوار Options Show، تعداد نتایج یا How many است. در این قسمت دو عبارت وجود دارد. می‌توانید از گوگل بخواهید بهترین نتایج یا Only the best results را طبق انتخاب کلمه مربوطه برای شما آلرت کند یا تمامی نتایج All results را برای شما نمایش دهد. و با استفاده از گزینه آخر که Deliver to نام دارد، می‌توانید مشخص کنید، که از طریق ایمیل یا RSS مطالب برای شما ارسال شود.

در قسمت پایین‌تر که Me on the web نام دارد. در سمت چپ نام خودتان وجود دارد (نامی که در هنگام ایجاد اکانت ایمیل خود وارد کردید) و در سمت راست آدرس ایمیل خود را مشاهده می‌کنید. کنار آنها علامت + وجود دارد که با کلیک بر روی آن می‌توانید نام یا ایمیل خود را آلرت کنید. هرکسی در گوگل اسم یا ایمیل شما را وارد کند گوگل شما را از این موضوع با خبر می‌کند.

در ادامه و قسمت پایین‌تر گوگل پیشنهادهایی در حوزه‌های مختلف همچون ورزش، تکنولوژی، موسیقی، فیلم و … ارائه می‌دهد. بعد از ساختن هر آلرت در لیست خود می‌توانید آن‌ها را ویرایش و یا حذف کنید. یکی از کاربرد‌های مهم  Google Alerts این است که یک جریان خبری را پیگیری کنید. به عنوان مثال لغت “سینما” را آلرت کنید. هر وقت خبر جدیدی در مورد سینما رخ دهد. گوگل شما را از این موضوع با خبر می‌کند.

آژانس تبلیغاتی

Google Alerts vs SEO

بنظر شما  Google Alerts تاثیری مثبت در جهت بهبود سئو دارد یا خیر؟ خوشبختانه جواب شما مثبت است. این تاثیر در شبکه‌های اجتماعی از کاربرد بسیار زیادی برخوردار است. با استفاده از این سرویس گوگل می‌توانید کلمه کلیدی در حوزه کاری خودتان  را تعیین کنید و هر مطلبی را که رقبای شما منتشر کردند آنالیز کنید. با استفاده از Google Alert می‌توانیم عنوان‌های مهم موضوع سایت خود را دائم بررسی کنیم، رقیبای خودمان را شناسایی کنیم، بفهمیم که رقبا در مورد موضوع کاری ما چقدر وقت می‌گذارند و با مطالب خود را با آنها مقایسه کنیم.

 امیدواریم این مقاله برای شما مفید باشد و تاثیر این ابزار مفید یا بهتر بگیم ابزار ناشناخته گوگل یعنی Google Alerts را بهتر درک کرده باشید. تیم آژانس تبلیغاتی ای نگاه برای وقت ارزشمندتان که برای مطالعه این مقاله گذاشته‌اید تشکر فراوان دارد.

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *