دسته بندی

توسعه برند

نویسنده

یک برند امکان شناسایی یک محصول را فراهم می کند به آن یک اسم می دهد و با اختصاص دادن ویژگی های قابل تمییز  از دیگران متفاوت می‌کند اما به محض اینکه برند محبوبیت و مقبولیت معقول را به دست آورد و جایگاه خود را در بازار پیدا کند درهای جدیدی برای شرکت باز میشود.

 

بعد از این فرصت برای راه اندازی محصولات جدید در تحت همان برند استفاده می‌شود که جایگاه مشابهی از کالاهای موجود را قرض می گیرد حتی اگر متعلق به دسته‌های مختلف باشد این استراتژی بازاریابی به عنوان توسعه برند شناخته می‌شود.

 

شرکت ها غالبا از توسعه برند به عنوان راهی برای معرفی محصولات خود استفاده می‌کنند،توسعه برند می‌تواند زمینه‌ساز آن شود که سازمان در حوزه‌های دیگر گام بردارند و از طریق تولید و ارائه کالا و خدمات تحت همان نام تجاری توسعه و گسترش پیدا کنند و از طریق ریسک تصویر برند خود را کاهش دهند.

توسعه برند چیست

 

توسعه برند به معنی استفاده از نام تجاری موجود برای دسته و یا نوع دیگری از محصولات است ممکن است دسته جدید محصولات که برند به آن توسعه داده شده است از همان دسته و نوع محصولات قبلی باشد یا با آن تفاوت داشته باشد یک برند شناخته شده و موفق راه اندازی تولید نوع تازه‌ای از محصولات را برای یک سازمان تسهیل می نماید به عنوان مثال برند نایک مختص کفش است.

 

 اما به محصولاتی نظیر عینک آفتابی، توپ فوتبال، توپ بسکتبال و لوازم گلف نیز توسعه داده شده است برند اصلی در این مفهوم معمولا تحت عنوان برند والد نامیده می‌شود اگر مشتریان همان ارزش و تمایلی که نسبت به محصول اصلی برند قائل اند برای کسب و کار جدید نیز قائل باشند و اگر این ارزش و تمایل در برند تجسم یابد این احتمال وجود دارد که کسب و کار جدید مورد قبول مشتریان واقع شود.

 

 توسعه برند به محصولی فراتر از محصول اصلی آن برند از چند جنبه سودآور است کمک به ارزیابی فرصت‌های موجود برای دسته‌ای از محصولات، شناسایی منابع مورد نیاز، کاهش ریسک ها و برآورد درخواست‌ها و ارتباطات که با برند وجود دارد از جمله این موارد هستند. توسعه برند می تواند موفقیت آمیز باشد یا با شکست روبرو شود.

توسعه برند شخصی

 

برند شخصی شما در ذهن مردم شکل می‌گیرد مردم از کوچکترین تعاملات و خاطره‌ای با شما تصویری از برند شخصی تان در ذهن خود می‌سازد برند شخصی شما زمانی واقعاً قوی شده است که مردم نسبت به شما احساس مالکیت داشته باشند یعنی اینکه بگویند او مشاوره مطلوب من است، او کارمند مطلوب من است، او مدیر مطلوب من است و… اما چگونه؟ چه باید کرد تا دارای برند شخصی موفقی بود؟ راه توسعه برند شخصی کنونی مان چگونه است؟ 

 

اصلی‌ترین پاسخ این است که شما علاوه بر ارائه خدمات با کیفیت و حفظ ارتباطات مناسب باید قادر به خلق  تفاوت و تمایز چشمگیری نسبت رقبایتان باشید تا این تفاوت را در دراز مدت حفظ کنید:

 

چهار عاملی که قدرت برند شخصی را نشان میدهد شامل مواردی مثل احساس تعلق و نزدیکی شخصی نزد مشتریان و مردم (رابطه عاطفی با مشتریان و تاثیرگذاری بر آنها )، چالشگری در برند شخصی (که قواعد و رفتارهای سنتی  و رایج را به چالش کشانده و موجی از تغییرات را ایجاد می نماید) مورد سوم شهرت است که (معروف ترین فرد در ارائه خدمات در یک زمینه ) است آخرین مورد قیمت( خدمات شما باید ارزش  مناسبی در برابر پول به مردم بدهد) است. 

برند شخصی نشان می‌دهد که شما چه کسی هستید؟ چه کار می‌کنید؟ و چه چیز متفاوتی در شما وجود دارد؟ یا چگونه برای بازار هدف‌تان ارزش‌آفرینی می‌کنید. هدف باید این باشد که آن برند طوری طراحی شود که تأثیری واضح و حائز اهمیت در مورد شما و کارتان ایجاد کند، چه شما کارآفرین یا صاحب کسب‌وکاری کوچک باشید چه مدیرعامل یک شرکت بزرگ، برند شخصی زمانی معتبر می‌باشد که شما در رفتارهایتان وحدت رویه داشته باشید. داشتن چشم‌انداز شخصی، دانش، مهارت، قدرت یادگیری، تفکر، اعتماد و علاقه مساوی با دارا بودن برند شخصی می‌باشد.

توسعه برند با تعرفه مناسب

انواع توسعه برند

 

توسعه برند شامل استفاده از یک برند موجود برای راه‌اندازی و تبلیغ محصولات جدید است این فاکتور را می توان و چند نوع طبقه بندی کرد از جمله :توسعه محصول همراه: که معمولا محصولات اصلی را تکمیل میکنند آنها متعلق به یک موقعیت و جایگاه هستند و به طور کلی با محصولات اصلی ارتباط مستقیم دارند. این مطلب  ترین استراتژی توسعه برند است زیرا به پیشرفت فروش و بازاریابی محصول اصلی نیز کمک می کند.

 

مورد بعد توسعه فرم محصول است که شامل تولید همان محصول اما به شکل دیگری است که نتیجه آن رقابت در یک دسته بندی محصولات متفاوت است.

 

مورد بعدی توسعه تخصص شرکت است که استراتژی توسعه تخصص شرکت وقتی به کار می رود که یک شرکت تخصص نام برند خود را در یک محصول جدید گسترش دهد سونی یکی از این شرکت‌ها است که استراتژی توسعه برند برای گسترش تخصص شرکت خود در سایر محصولات استفاده کرده است. 

 

مورد بعدی  توسعه حق امتیاز (فرانشیز) مشتری است که شرکت برند خود را در دسته بندی کالاهای مختلف متمرکز بر یک بخش واحد از بازار گسترش می دهد، که به آن توسعه حق امتیاز مشتری گفته می‌شود.

 

مورد بعدی توسعه تمایز برند است که با توجه به مزایای که ارائه می‌دهند یا در نحوه ارائه این مزایا منحصر به فرد هستند شرکت غالبا از این مزایا به همراه نام برند موجود برای ورود به جایگاه و صنایع جدید استفاده می‌کند این امر ارزش ویژه برند موجود را به محصول جدیدی که راه اندازی شده است منتقل می کند.

 

در تعریف توسعه پرستیژ باید اینگونه نوشت که به معنای گسترش تصویر برند در کالای جدید هنگامی که در یک بسته بندی محصولات کاملا نامرتبط به بازار عرضه می‌شود است.

توسعه با انتقال مولفه که برخی از برندها به دلیل اجزا و مولفه های مورد استفاده در محصولات خود شناخته شده هستند اجزایی که معمولا به مسائل جدید منتقل می‌شوند عبارتنداز طعم، ماده تشکیل دهنده، بو، رنگ و غیره…

 

 توسعه با استفاده از شیوه زندگی که برخی از برندها با موفقیت خود را به عنوان بخشی از یک سبک زندگی خاص قرار داده اند آنها یک روش زندگی، فرهنگ، یا مجموعه از ارزش‌ها یا علایق را تقویت می‌کنند این برندها به عنوان برندهای سبک زندگی شناخته می‌شود آنها از استراتژی موفق به موقعیت یابی برای گسترش دامنه محصولات خود استفاده میکند.

پرسشنامه توسعه برند 

 

در زمینه توسعه برند می‌توان از پرسشنامه هایی در جهت رضایت و یا عدم رضایت مشتریان استفاده نمود هموار نظر مشتریان مهمترین عاملی است که می‌تواند در زمینه برندسازی و یا برندسوزی موثر باشد. 

 

ارائه محصول با کیفیت ارائه خدمات پس از فروش ارتباط همیشگی با مشتریان و….می‌تواند بهترین زمینه برای رضایت مندی و همچنین اعتمادسازی مشتریان باشد از این رو تولیدکنندگان مختلفی که سعی در برند سازی محصولات خود را داشته باشند می‌توانند در نتیجه بهره مندی از اطلاعات و مشاوره های تخصصی از طریق کارشناسان تکنیک ها و روش های کاربردی را به کار گیرند تا به هدف خود دست یابد.

خدمات توسعه برند شرکت ای نگاه

استراتژی توسعه برند

 

استراتژی توسعه برند در جهت توسعه یک نام تجاری موفق برای عرضه یک محصول جدید و یا تغییر یافته در بازار اطلاق می‌شود این استراتژی مزایای بسیاری دارد یک برند قوی می تواند برای محصول جدید به صورت اقبال ایجاد کنند و در این بین بسیاری از هزینه‌های مربوط به تبلیغات و شناساندن محصول جدید به لحاظ شناخته شده بودن برند اصلی صرفه‌جویی خواهد شد.

 

شیوه مستقیم توسعه برند: یعنی محصول و خدمات جدید را دقیقا با همان نام اصلی و با نشانه های آن به بازار ارائه کنیم. این شیوه عموما درمورد برندهایی که از موفقیت چشمگیری در بازار برخوردار هستند، انجام می شود. نمونه های واقعی اتخاذ چنین شیوه ای در بازار فراوان هستند. بیش تر تولیدکنندگان لوازم الکترونیکی مانند سونی، سامسونگ و ال جی نیز عموما چنین راهبردی را اتخاذ می کنند.

شیوه غیرمستقیم توسعه برند: یعنی با استفاده از یک برند مشتق شده از برند اصلی، هم یک برند جدید خلق کنیم و هم از طریق نشانه هایی که از برند اصلی آورده ایم، به هدف انتقال تداعی معانی هم دست پیدا کنیم. شیوه غیرمستقیم توسعه برند به سه شکل قابل اجرا است:

 

علاوه بر تحریک تقاضا، ارزش انتقال یافته از برند اولیه به برند توسعه یافته باعث می‌شود تا هزینه‌های توسعه و معرفی یک برند جدید اجتناب گردد. این مزیت و بسیاری مزایای دیگر باعث شده اند تا استراتژی های توسعه برند یکی   از رایج‌ترین استراتژی ها در بین مدیران بازاریابی باشد.

 

اگرچه مزایای قابل توجهی در استراتژی های توسعه برند وجود داردبا این حال این استراتژی ریسک تخریب تصویر برند در نزد مشتریان را دارد تنها یک انتخاب نادرست وضعیت می تواند ارزش ویژه ی برند شما را به کلی کاهش دهد استفاده از نام برند فعلی که برای شناخته شدن آن سرمایه‌گذاری و هزینه‌های بسیاری متوجه شرکت شده برای محصولی جدید که پروسه مدیریت محصول در مورد آن به درستی انجام نشده و استانداردهای لازم در مورد رصد نیازهای مشتری و ایده‌پردازی درست برای تکوین محصولات جهت رفع نیاز به خوبی صورت نگرفته و نهایتاً این اتفاقات باعث عدم اقبال محصولات از جانب مشتری شده است، باعث دلسردی مشتری از خود برند و تخریب تصویر ایجاد شده از برند در ذهن وی به وجه سایر نحصولات شرکت که با همان برند عرضه می شوند نیز ضربه وارد می کند.

حتی با فرض اینکه پروسه تکوین محصول جدید نیز بی نقص و کامل بوده اگر برندی که برای معرفی محصول استفاده می‌شود متناسب با کارکرد آن نباشد باز هم موفقیت استراتژی توسعه برند چالش کشیده می‌شود علاوه بر اینها استفاده بیش از حد از یک برند هم می تواند منجر به از بین رفتن جایگاه ویژه اش شود وقتی شرکتی در استفاده از یک برند برای محصولات جدید و اتخاذ سیاست توسعه برند در چنین تله ای گرفتار شود.

 

 و بسیاری از محصولات متنوع خود را با یک برند معرفی کند دارند برند اصلی معنا و مفهوم خود را از دست داده و محصولاتی هم که تحت این نام عرضه می شوند جهت تداعی معانی چندگانه در ذهن مصرف کنندگان،شخصیت خود را در مقایسه با محصولات رقبا از دست می دهند. 

منابع: https://www.activecampaign.com/blog/brand-development

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *