دسته بندی

تحقیق بازاریابی

نویسنده

در تعریفی ساده تحقیقات بازاریابی فرایندی است که سازمان را از طریق جمع آوری اطلاعات به بازار مرتبط می‌کند اطلاعات حاصل از تحقیقات بازار در کنار تجربه، شم و دانش مدیران، راهنمای ایشان در اخذ تصمیم های درست به شمار می آید. برای هر مدیر بازاریابی ضروری است به تحقیقات بازاریابی روی بیاورد.

 مدیر تبلیغات و هر کارآفرینی ضروری است  تا برای عرضه و فروش بهتر محصولات و خدماتش و تحقق سایر اهداف بازاریابی که در سر دارد به تحقیقات بازاریابی روی بیاورد ممکن است سلیقه مشتریان طی یک سال آنقدر تغییر کند که محصول پرفروش سال قبل به دلیل تغییر نکردن به موقع به محصولی از رده خارج تبدیل شود ارزش‌های یک بازار نیز همواره در حال تغییر می باشند و کنترل این تغییرات و آگاهی کامل به بازار بسیار ضروری است.

به کمک تحقیقات بازاریابی است که مدیران و کارآفرینان نیز ریسک  فعالیت‌های خود را کاهش می‌دهند امکان کشف و شناسایی فرصت های نهفته در بازار را برای خود فراهم می‌کنند امکان تشخیص و شناسایی مشکلات بالقوه برایشان میسر می شود از نحوه عملکرد رقبای خود آگاه می‌شوند و مشتریان احتمالی یا فعلی خود را بهتر می‌شناسند.

انواع روش های تحقیق بازاریابی

 

تحقیقات بازاریابی را می‌توان به تحقیقات بازاریابی کتابخانه‌ای، تحقیقات بازاریابی کمی و تحقیقات بازاریابی کیفی تقسیم کرد که  خودشان به چند دسته تقسیم می‌شود.

 درباره روش‌های تحقیقات بازاریابی کتابخانه ای میتوانیم اینگونه بگوییم که سرآغاز انجام انواع بازاریابی است. این مرحله کاملا ضروری است و ازطریق آن می توان معنای درستی از مشکل یا مسئله به دست آورد روش های تحقیق کتابخانه ای عبارتند از بررسی مقالات و کتب موجود، پرسش از افراد متخصص و متبحر و بررسی چند مورد برگزیده مانند پایگاه‌های اطلاعات دولتی از قبیل سازمان  توسعه تجارت ایران و مرکز آمار بانک مرکزی و… که نتیجه ی تحقیقات بازاریابی کتابخانه‌ای فهم بهتر موضوع می باشد.

تحقیقات بازاریابی شرکت ای نگاه

 

در تحقیقات بازاریابی کمی از روشهایی استفاده می شود که بتوان نتایج را اندازه‌ گیری کرد این روش ها بر پایه تحقیقات پیمایش قرار دارد که اغلب از نمونه‌های بیش از ۱۰۰ نفر استفاده می شود بهترین راه این است که از ترکیبی از روشهای کیفی و کمی استفاده نمود روش های بازاریابی کمی را می توان اینطور برشمرد:تحقیقات  درباره بازار،تحقیقات درباره مشتری و مصرف کننده، تحقیقات در مورد محصول و خدمت.

در بحث تحقیقات بازاریابی کیفی می‌توان گفت که بیشتر به دنبال چرایی تصمیمات و اعمال انسان ها هستند چگونه،کجا و چطور و چه زمانی تصمیم به خرید گرفته می‌شود اما ناگفته نماند که تحقیقات کیفی دارای نمونه های محدودی هستند و روش‌های تحقیقات کیفی اینگونه شمرده میشود: مصاحبه عمیق که در این نوع مصاحبه رویکرد پژوهشگران کمابیش هدایت کننده است اما به هر شکل اوست که موضوع مورد مسائل را پیشنهاد می‌کند مصاحبه‌کننده آزادی کامل در اداره مصاحبه دارد همانطور که مصاحبه شونده نیز در پاسخ هایش از آزادی کامل برخوردار است. 

روش دیگر تحقیقات بازاریابی کیفی گروه کانون است که  کانون نوعی مصاحبه است که توسط مصاحبه گر آموزش دیده و حرفه ای و در جمع گروه کوچکی از پاسخ‌ دهندگان انجام می‌شود و این گروه بین ۸ تا ۱۲ نفر خواهد بود و هر جلسه  بین دو تا سه ساعت زمان خواهد برد این مصاحبه دارای ویژگی غیر ساختارمند است و پاسخ‌دهندگان دارای آزادی کامل برای بیان دیدگاه هایشان هستند.

مورد آخر روش کیفی طوفان مغزی است که این شیوه به محققان پارک بازاریابی کمک می‌کند تا تجربه متنوعی را از همه اعضای تیم در طول حل مسئله داشته باشند که این موجب افزایش غنای ایده‌های بررسی شده می‌شود بدین معنا که می‌تواند راه‌حل‌های بهتری را برای مسائل پیش رویتان پیدا کنید.

 

تحقیق بازاریابی شبکه ای

 

بازاریابی شبکه ای که به آن بازاریابی چند سطحی هم می‌گویند روشی است که از طریق آن شرکت ها، محصولات و خدمات خود را بدون دردسر و تبلیغات به فروش می رسانند در واقع در این روش بازاریابی  فروش محصولات به صورت رایگان و به واسطه مشتریان صورت می‌گیرد هر فردی می تواند در ازای دریافت پورسانت از شرکت مورد نظر محصولاتش را به فروش برساند.

 

 در ایران هم دقیقاً به این صورت است افراد محصولاتی را از شرکت مربوطه خریداری می‌کنند و آن را به اطرافیان و هر کسی که می شناسند به طور عمده و تکی می‌فروشند البته فرق این روش با دیگر روش های بازاریابی این است که برای فروش و درآمد بیشتر می توان از افراد دیگر که به اصطلاح به آنها زیر مجموعه می‌گویند استفاده کرد هر چقدر زیرمجموعه‌های فعال تری داشته باشید و فروش های بیشتری را بتوانید ایجاد کنید به نفع شماست.

 

 درصد تعیین شده از فروش محصولات توسط زیر مجموعه‌های شما به حساب شما واریز می شود اصل اساسی در بازاریابی شبکه ای این است که زیرمجموعه های فعالی داشته باشید وگرنه خودتان به تنهایی نمی توانید درآمد زیادی آنچنانی داشته باشید.

در تحقیق بازاریابی شبکه ای به تحقیق در مورد چگونگی فروش و تبلیغ دهان به دهان و چگونگی شکل گیری زیر مجموعه ها پرداخته میشود.

 

تحقیق بازاریابی فروش 

 

بازاریابی شامل کلیه فعالیت های است که به ایجاد علاقه در تجارت و کسب و کار شما کمک می‌کند بازاریاب ها از تحقیق و تحلیل بازار برای فهمیدن علایق مشتریان استفاده می‌کنند شرکت های بازاریابی وظیفه ایجاد همایش هایی در راستای نحوه جذب مردم به یک محصول خدمات و یا برند تجاری را دارند.

 

در تعریف فروش می‌توان گفت فروش یه اصطلاح استفاده شده برای بیان فعالیت‌ هایی است که در نهایت به فروش کالا یا خدمات ختم شده است فروشندگان وظیفه مدیریت روابط بین مشتری های بالقوه و ارائه راهکار برای مشتریان احتمالی که نهایتاً منجر به فروش می‌شوند را دارد یعنی فروشنده باید بتوانند ارتباط میان این دو را مدیریت کند.

 

بازاریابی و فروش عناصر اصلی فرایند، اهداف، ابزارها و منابع به یکدیگر مرتبط می شوند.

 

تحقیق بازاریابی بین المللی

 

بازاریابی بین المللی استفاده از اصول بازاریابی برای برآوردن نیازها و خواسته های متنوع افرادی که در خارج از مرزهای کشور زندگی می‌کنند اطلاق می شود به عبارت دیگر بازاریابی بین‌المللی انجام فعالیت های بازاریابی در بیش از یک کشور است اغلب به  بازاریابی بین المللی بازاریابی جهانی نیز گفته می شود به این معنی که ترکیب بازاریابی( به طور خلاصه محصول، قیمت، مکان، ترویج) با هدف گذاری مشتری بین المللی طراحی می‌شود و بر طبق ترجیحات ساکنان کشورهای مختلف سفارشی می شود.

بازاریابی بین المللی استفاده از اصول بازاریابی در بیش از یک کشور ، توسط شرکت های خارج از کشور یا در سراسر مرزهای ملی یک کشور است. بازاریابی بین المللی مبتنی بر گسترش استراتژی بازاریابی محلی و منطقه ای یک شرکت است که توجه ویژه ای به شناسایی بازار و نحوه بازاریابی ، هدف گذاری و تصمیم گیری در سطح بین المللی دارد.

تحقیق بازاریابی اینترنتی

بازاریابی اینترنتی، هنر و علم فروش محصولات و خدمات در بستر شبکه‌های دیجیتالی از قبیل اینترنت و شبکه‌های تلفن همراه است. بازاریابی اینترنتی به معنای یافتن استراتژی‌های بازاریابی اینترنتی است که سبب جذب بازار هدف می‌شود و در واقع امکان فروش را فراهم می‌آورد. علم بازاریابی اینترنتی، تجزیه و تحلیلی است که در خصوص انتخاب استراتژی‌های بازاریابی اینترنتی و سنجش میزان موفقیت این استراتژی‌ها انجام می‌گیرد.

بهره وری بهینه از کلیه این امکانات در دنیای دیجیتال، می تواند راه مناسبی را برای توسعه یک تجارت در اینترنت ایجاد نماید. به لحاظ دیگر، دیجیتال مارکتینگ به بهره وری مناسب از ابزارهای دیجیتالی برای ایجاد معماری و ساختار حرفه ای در بستر اینترنت و گسترش آنها ازمتد هدف گذاری و تعیین برنامه مناسب در این حوزه منصوب می شود.

تحقیق بازاریابی الکترونیکی

 

دستیابی به اهداف شرکت از طریق برآوردن و فراتر رفتن از نیازهای مشتریان به نحوی بهتر از رقبا با استفاده از فناوری‌های دیجیتالی اینترنت. بازاریابی الکترونیکی عبارتست از فرایند ایجاد و حفظ روابط مفید متقابل با مشتریان از طریق فعالیت‌های الکترونیکی به منظور تسهیل تبادل ایده‌ها کالاها و خدمات به نحوی که اهداف هر دو طرف را محقق سازد. این تعریف شامل بخش‌های زیر است: فرایند، ایجاد و حفظ روابط مفید متقابل با مشتریان، استفاده از اینترنت در انجام فعالیت‌های بازاریابی، مبادله، تحقق اهداف طرفین.

 

 

منابع: https://blog.hubspot.com/marketing/market-research-buyers-journey-guide

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *