دسته بندی

افزونه آمار وردپرس Wp Statistics

نویسنده

زمانی که یک وب سایت راه اندازی می‌شود، باید از همان اول راه به فکر رشد وب سایت خود و معرفی آن به کاربرها و افزایش ترافیک و بازدید سایت بود. یکی از راه‌هایی که اغلب مدیران سایت انتخاب می‌کنند تبلیغات است که اگر در زمان دقیق انجام شود و محتوای منحصر بفردی داشته باشد، بیشترین بازده را برای شما دارد. حال اگر بخواهیم آمار این رویکرد تبلیغاتی را ببنیم می‌توانیم از ابزارهایی مانند گوگل آنالیتیکس و … استفاده کنیم. اما اگر بخواهیم از افزونه‌ای برای بررسی تعداد بازدید سایت وردپرسی خود و تحلیل آمار وب سایت استفاده کنیم بهترین افزونه ، پلاگین Wp Statistics است. با تیم آژانس تبلیغاتی ای نگاه همراه باشید، تا بهترین افزونه آمار سایت در وردپرس را بررسی کنیم.

افزونه آمار وردپرس

معرفی افزونه Wp Statistics

افزونه Wp Statistics یکی از بهترین پلاگین‌های آمار سایت است که بیش از 500,000 نصب فعال داشته و امتیاز 4.5 را به خود اختصاص داده است. این افزونه امکانات بسیار زیادی را مانند نمایش کاربران آنلاین، نمایش تعداد بازدیدکنندگان سایت، نمایش اطلاعات هر کاربر شامل نام کشور، آی پی، نام مرورگر، نوع سیستم عامل و … در اختیار ما می‌گذارد.

دو روش مطمئن برای دانلود افزونه‌ها وجود دارد. ۱- وارد بخش مدیریت وردپرسی خود شوید بر روی افزونه‌ها و سپس بر روی افزودن کلیک نمایید و از مخزن وردپرس برای دانلود افزونه مورد نظر استفاده کنید. ۲- وارد سایت اصلی وردپرس شوید و از آنجا افزونه مورد نظر خود را دانلود کنید. ما به عنوان مثال برای شما روش دوم را توضیح می‌دهیم. ابتدا برای دانلود این افزونه وارد سایت www.wordpress.org شوید، روی گزینه Plugins کلیک کرده و اسم افزونه مورد نظر را داخل کادر Search Plugins تایپ نمایید. روی افزونه کلیک نمایید و افزونه را دانلود کنید.

تنظیمات Wp Statistics

بعد از نصب افزونه آمار وردپرس، پلاگین مورد نظر به نوار پیشخوان مدیریت وردپرس شما اضافه ‌می‌شود. با کلیک بر روی قسمت تنظیمات می‌توانید به دلخواه افزونه مورد نظر خود را تنظیم کنید. با ورود به بخش تنظیمات در ابتدا، قسمت عمومی را مشاهده می‌کنید که با استفاده از آن، تنظیمات زیر را می‌توانید انجام دهید.

Wp Statistics

کاربران حاضر :

این بخش مربوط به نمایش کاربرهای آنلاین در وب سایت است. با فعال کردن این بخش می‌توانید تعداد افراد آنلاین در وب سایت را مشاهده کنید. ابتدا گزینه Online User را فعال کنید. سپس در قسمت Check for online users every مشخص می‌کنید که بررسی تعداد افراد حاضر در وب سایت شما چند ثانیه یکبار باشد. معمولا برای اینکه بر روی هاست زیاد پردازش صورت نگیرد بهتر است زمان آن را روی 30 ثانیه قرار دهید و برای اینکه آمار لحظه‌ای از کاربرهای خود داشته باشید گزینه Record all user را در حالت غیر فعال بگذارید چون اگر ربات در وب سایت شما وجود داشته باشد دیگر آمار واقعی نخواهید داشت.

بازدیدها و بازدیدکنندگان :

این بخش یک آمار کلی از بازدیدکنندگان سایت را نمایش می‌دهد. با فعال کردن این گزینه، می‌توانید کل بازدیدهای یک کاربر را از هر صفحه مشاهده کنید. با فعال کردن گزنیه Coefficient per visitor درصد مشخصی به بازدیدکنندگان داده می‌شود به عنوان مثال اگر عدد ۵ را تنظیم کنیم هر کاربر یا بازدید کننده معادل ۵ نفر حساب می‌شود پس بهتر است این گزینه روی عدد ۱ قرار بگیرد.

 

برگه‌ها و نوشته‌ها :

با استفاده از این گزینه مشخص می‌کنید آمار محاسبه شده در وب سایت شامل کدام صفحه باشد. در صورت فعال کردن این گزینه، اگر هر صفحه‌ای از سایت جز این بخش نباشد، آمار آن قسمت از وب سایت شما محاسیه نمی‌شود.

نمایش آمار در منو پیشخوان :

اگر گزینه Show stats in menu bar را فعال کنید در نوار پیشخوان وردپرس گزینه آمار برای شما نمایش داده می‌شود.

افزونه آمار وردپرس

موتورهای جست و جو :

استفاده از این بخش به شما این امکان را می‌دهد تا تنظیمات هر موتور جستجو را شخصی سازی کنید. ابتدا گزینه Add page title to empty search words فعال کرده تا اگر عبارت سرچ شده در موتور جستجو نمایش داده نشد بتوانید ببینید که کاربرها با چه عبارتی وارد وب سایت شما شده‌اند. در قسمت پایین‌تر نیز انواع مرورگرها را مشاهده می‌کنید که با فعال کردن هر کدام از آنها، قابلیت بررسی آمار بازدید کاربران از طریق آن مرورگرها را از دست می‌دهید.

نمودار :

با گزینه Include totals نمودار آمار برای سایت وردپرس فعال شده و در پیشخوان وردپرس به نمایش گذاشته می‌شود.

ای نگاه

 

حال به قسمت مربوط به تنظیمات حریم خصوصی می‌رسیم. از اسم این بخش پیداست که مربوط به بخش امنیت سایت وردپرسی شما است. در ادامه به معرفی قسمت‌های این قسمت از تنظیمات افزونه Wp Statistics می‌پردازیم.

نشانی آی پی ناشناس :

استفاده از گزینه Allow Opt-out براساس قوانین GDPR که مربوط به اتحادیه اروپا است فعال می‌شود. قانون GDPR مخفف کلمه General Data Protection Regulation به معنی محافظت از داده‌های عمومی است. طبق این قانون، شرکت‌ها باید بدانند که چه اطلاعاتی را و چرا جمع‌آوری می‌کنند. همچنین برای استفاده از داده‌های شخصی کاربران، باید به زبان روشن و ساده از کاربران اروپایی خود اجازه بگیرند. این قانون در اتحادیه اروپا به تصویب رسیده است و کشورهای عضو این اتحادیه و کشورهای وابسته ملزم به اجرای این قانون هستند.

هش کردن آدرس آی پی :

با فعال شدن گزینه Hash IP Addresse این امکان به شما داده می‌شود تا از ورود آی پی‌های مشکوک جلوگیری کنید.

افزونه Wp Statistics

ذخیره تمام مرورگرها :

این گزینه در حالت عیب یابی فعال می‌شود و اطلاعات مرورگر کاربران را دقیق در دیتابیس ذخیره می‌‎کند.

 

بخش بعدی که می‌خواهیم در افزونه Wp Statistics معرفی کنیم اطلاعیه‌ها است. که آمار بازدید سایت وردپرس شما را نشان می‌دهد و از اهمیت خاصی برخوردار است.

تنظیمات متداول گزارش :

در این بخش با وارد کردن ایمیل خود اطلاعات و آمار بازدید سایت برای شما ارسال می‌شود و با تیک زدن قسمت‌های مختلف اطلاعیه مربوط برای شما ایمیل می‌شود.

گزارش آماری :

 برای اینکه بتوانید در بازه زمانی دلخواه آمار بازدید سایت خود را بررسی کنید باید گزینه Statistical reporting را فعال کنید. از بخش Schedule می‌توانید بازه زمانی مشخصی تعریف کنید که آمار را در هر دقیقه، ساعت، روز یا ماه از طریق ایمیل یا پیامک برای شما ارسال شود. اگر این بازه زمانی کوتاه باشد باعث مصرف بیش از حد منابع سرور می‌شود. بنابر پیشنهاد تیم ای نگاه زمان بندی ماهانه مناسب تر می‌باشد.

اگر بخواهید اطلاعات لازم را از طریق پیامک دریافت کنید باید پلاگین مربوطه را نصب و فعال کرده تا از طریق پیامک اطلاعات لازم را دریافت کنید. در بدنه پیامک می‌توانید مشخص کنید چه آمارهایی برای شما ارسال شود. همچنین می‌توانید متن پیامک را نیز شخصی سازی کنید.

پلاگین آمار وردپرس

 

بخش بعدی در افزونه Wp Statistics تنظیمات پیشخوان است که امکان نمایش یا مخفی کردن ابزارک‌های این پلاگین را در اختیار ما می‌گذارد.

غیر فعال کردن ابزارک پیشخوان :

فعال کردن گزینه Disable dashboard widgets باعث مخفی کردن ابزارک افزونه Wp Statistics در پیشخوان وردپرس می‌شود.

ویرایشگر برگه یا نوشته :

گزینه Disable post/page editor widget امکان غیر فعال کردن نمایش ابزارک پلاگین آمار وردپرس را در صفحه برگه و نوشته به شما می‌دهد.

افزونه Wp Statistics

ویرایشگر نقشه :

در صفحه‌ای که می‌توانیم بازدید کلی وب سایت خود را مشاهده کنیم نقشه‌ای وجود دارد که کشور بازدیدکنندگان را نشان می‌دهد. اگر به نمایش آن تمایلی ندارید با فعال کردن گزینه Disable map غیر فعال می‌شود.

 

بخش بعدی که در افزونه Wp Statistics مشاهده می‌کنید عنوان سطح دسترسی است. که از این طریق می‌توانید حداقل سطح دسترسی را برای مشاهده اطلاعات و آمار بازدید وردپرس برای خود انتخاب کنید.

تبلیغات ای نگاه

 

حالا وارد بخش  تنظیمات استثنائات می‌شویم. با استفاده از این  قسمت می‌توانید استثنائاتی برای بازدید وب سایت وردپرس خود داشته باشید. به عنوان مثال می‌توان نقش‌های کاربری مثل مدیرکل، نویسنده، ویرایشگر و … که بخش‌های مختلف مدیریت سایت را در اختیار دارند تعریف کرد تا بازدید این کاربرها در آمار وردپرس محاسبه نشود. اگر بخواهید چنین آماری را محاسبه کنید کافی است گزینه Record exclusions فعال کنید تا در یک جدول جدا محاسبه و نمایش داده شود.

محرومیت‌های آی پی/ ربات‌ها :

در این بخش این امکان را دارید تا ربات‌های خاصی را وارد کنید تا وجود همه‌ی آن‌ها روی آمار کلی وردپرس محاسبه نشود.

استثنائات آدرس :

Excluded login page :

با فعال کردن این گزینه آمار بازدید در صفحات ورود، ثبت نام و فراموشی رمز عبور محاسبه نخواهد شد.

Excluded RSS feeds :

با فعال کردن این گزینه صفحات فید وردپرس برای محاسبه بازدید در وردپرس غیرفعال خواهد شد.

آمار وردپرس

 Excluded 404 pages :

با فعال کردن این گزینه صفحات 404 وردپرس در امار بازدید سایت محاسبه نخواهند شد.

Excluded AJAX calls :

با فعال کردن این گزینه صفحاتی که به صورت AJAX هستند در بازدید محاسبه نخواهند شد.

Excluded URLs list :

در نهایت با استفاده از این فیلد هم می‌توانید آدرس‌های دلخواه سایت را وارد کنید تا در آمار بازدید سایت وردپرس محاسبه نشوند. هر آدرس را در یک خط وارد کرده و آنها را با اینتر از هم جدا کنید.

 

بخش بعدی که پس از استثنائات بررسی خواهیم کرد، بخش دیگر می‌باشد:

تنظیمات GeoIP :

با فعال کردن گزینه GeoIP آمار شهر و کشور بازدیدکنندگان را دریافت می‌کنید. گزینه‌ای در آخر این لیست قرار دارد که مربوط به کاربران دارای IP خصوصی است که افزونه قادر به شناسایی شهر و کشور آنها نباشد. اگر عدد این گزینه روی ۰۰۰ باشد، اسم کشور بازدید کننده Unknown نشان داده می‌شود.

تنظیمات آمار وردپرس

تنظیمات لیست سیاه Piwik :

این بخش از افزونه Wp Statistics لیستی از ربات‌های اسپم را تهیه می‌کند تا در آمار بازدید وردپرس قرار نگیرند. با فعال کردن گزینه دوم و سوم نیز امکان آپدیت یا برزورسانی Piwik آن را خواهید داشت که فرق این دو گزینه در زمان بروزرسانی آن‌ها می‌باشد.

بخش تعمیر و نگهداری :

این بخش روزهای ذخیره آمار وردپرس یا افزونه Wp Statistics را تعیین می‌کند. به عنوان مثال اگر عدد ۳۶۵ برای این بخش انتخاب شود، یعنی فقط اطلاعات مربوط به ۳۶۵ روز در دیتابیس نگهداری خواهد شد و اطلاعات روز‌های بعد حذف می‌شوند.

افزونه Wp Statistics

پاک کردن روزانه شمارش بازدیدکنندگان:

اگر این ویژگی را فعال کنید می‌توانید مشخص کنید که در صورت بیشتر شدن تعداد بازدید کاربران از یک تعداد مشخص، آمار وب سایت شما محاسبه نشود.

افزونه Wp Statistics

نتیجه گیری:

افزونه آمار وردپرس یا پلاگین Wp Statistics امکانات مختلفی را در اختیار شما قرار می‌دهد. و می‌توان آن را بهترین افزونه آمار وردپرس دانست. اگر می‌خواهید آمار وب سایت خود را از طریق افزونه وردپرس بررسی کنید پیشنهاد تیم آژانس تبلیغاتی ای نگاه افزونه Wp Statistics است. تیم ای نگاه بخاطر وقت ارزشمندتان برای مطالعه این مقاله تشکر فراوان دارد.

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *