دسته بندی

UTM چیست؟ + آموزش جامع ساخت UTM

در این مقاله قصد داریم با UTM آشنا شویم🤩. به نظر شما ساختن لینک UTM برای وب سایت شما مفید است؟ لینک UTM چه کاربردی 🧐در سایت ما دارد؟

یکی از ویژگی‌های یک بازاریاب خوب یا مدیر یک مجموعه داشتن توانایی ارزیابی و میزان موفقیت است. لازمه این کار داشتن آمار دقیقی از کسب کار خود است. اگر بخواهیم یک مثال ساده برای درک بهتر این موضوع بزنیم باید گفت فرض کنید یک وب سایت در حال فعالیت روزانه است و بیش از هزاران کاربر از آن بازدید می‌کنند، این وب سایت برای افزایش فروش خود اقدام به درج آگهی و تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی، سایت یا ایمیل مارکتینگ کرده‌‌ است. حالا می‌خواهد نتیجه و آمار خود را مشاهده کند. یا تعداد کلیکی در زمان تبلیغات منجر به خرید شده است را ارزیابی کند.  برای اطلاع از این آمار می‌توانید از بهترین گزینه یعنی لینک UTM استفاده کنید و به سادگی آمار خود را بررسی کنید. اگر این آمار در کسب کار شما مهم است پس با تیم آژانس تبلیغاتی همراه باشید تا به صورت کامل به بررسی این موضوع بپردازیم.

utm چیست؟

UTM چیست؟

کلمه UTM مخفف جمله Urchin Tracking Module است. شرکت Urchin در سال 2005 توسط گوگل خریداری شد. آن‌ها یک نرم‌افزاری ساختند که امروزه ما به اسم Google Analytics می‌شناسیم. گوگل آنالیتیکس امکان بررسی آمار سایت و بررسی کلیه داده‌های را به شما می‌دهد. لینک UTM در واقع قطعه کدی است که با اضافه کردن به انتهای هر لینک آمار ورودی سایت و سایر گزارشات را در اختیار ما می‌گذارد.

UTM و Google Analytics

این قطعه کد اطلاعات مختلفی را به گوگل آنالیتیکس ارسال می‌کند. این اطلاعات در آنجا پردازش شده و در یک قالب گزارش در اختیار ما قرار می‌گیرند. با استفاده از لینک UTM می‌توانیم آمار هر بنری را که در سایت قرار دادیم یا کمپین تابستانه‌ای را که داشتیم در هر بازه زمانی را مشاهده ‌کنیم. همچنین می‌توانیم آمار دقیق‌تر مانند تعداد بازدید یا تعداد کلیک که منجر به خرید شده است را مشاهده کنیم.

آموزش ساخت utm

ویژگی‌های لینک UTM

لینک UTM دارای چندین ویژگی و پارامتر مختلف است. با استفاده از این پارامترها این امکان به شما داده می‌شود تا به عنوان مثال بتوانید بررسی کنید کاربر وارد یک لینک به خصوص شده، از طریق یک کمپین وارد شده یا اینکه مستقیما URL سایت را جستجو کرده و وارد شده است؟ همچنین به شما نشان داده می‌شود که اگر کاربری وارد سایت ما شده از کدام ورودی بوده است یا اینکه کدام یک از بنرهای سایت وروردی بیشتری دارد؟ بنری که در گوشه سایت است، بازدید بیشتری دارد یا بنری که در وسط سایت قرار دارد.

utm_medium :

این تگ این امکان را به شما می‌دهد تا رسانه یا شبکه‌های اجتماعی را بررسی کنید. به عنوان مثال با استفاده از این تگ میزان ترافیک از سمت شبکه‌های اجتماعی را دریافت خواهید کرد.

utm_term :

از این کدها برای بررسی کلمات کلیدی خاص استفاده می‌شود. استفاده از این نوع کد اختیاری است. با استفاده از این تگ و به کمک کلمه کلیدی مدنظرتان می‌توانید نوع تبلیغات خود را در زمینه مورد نظر معرفی کنید. به عنوان مثال : می‌توانیم با کلمه خرید گوشی، کاربرانی را که با کلیک بر روی این کلمه وارد سایت ما شده‌اند بررسی کنیم. این تگ یا پارامتر در زمینه تبلیغات بیشتر برای گوگل ads کاربرد دارد.

UTM چیست؟

utm_content :

از این تگ برای تبلیغات هدف و محتوای خاص استفاده می‌شود. به عنوان مثال اگر برای شما مهم باشد که کاربری که وارد سایت شما می‌شود از طریق بنری که در قسمت هدر سایت گذاشتید وارد شده یا بنری که در قسمت اسلایدر سایت بوده است، می‌توانید از این کد استفاده کنید.

utm_campain :

همانطور که از اسم آن مشخص است، این تگ برای کمپین استفاده می‌شود. اگر شما یک کمپین برای محصولات خود گذاشته باشید و 20% تخفیف برای هر کدام در نظر گرفته باشید. می‌توانید از این کد استفاده کنید تا متوجه شوید تعداد ورودی سایت شما چقدر بوده است. همچنین می‌توانید تعیین کنید نوع کمپین شما از نوع ایمیل، بنر، تبلیغات کلیکی و … باشد.

آژانس تبلیغاتی

utm_source :

این کد این امکان را به ما می‌دهد تا به کمک یک URL یا از یک منبع خاص ترافیک سایت خود را افزایش دهیم. به عنوان مثال می‌توانید مشخص کنید مقدار ترافیکی که از اینستاگرام می‌گیرید چقذر بوده است.

یکی از مزیت‌های عالی لینک UTM این است که شما می‌توانید این کدها را با هم تلفیق کنید. یا اینکه می‌توانید با کدهای متفاوت آمارهای مختلفی را بررسی کنید. مانند : ایمیل، شبکه‌های اجتماعی، کمپین و … همچنین به این نکته توجه داشته باشید که برای ساخت UTM استفاده از تگ یا پارامترهای Source, Medium, Campaign اجباری است. و اگر خواستیم از ترکیب این پارمترها استفاده کنیم آن‌ها را با & و بدون فاصله از هم جدا می‌کنیم.

آموزش ساخت لینک UTM

برای آموزش ساخت لینک UTM بیایید با یک مثال شروع کنیم. فرض کنید شما مدیر یک فروشگاه اینترنتی کیف و کفش هستید. هدف شما این است که یک هفته قبل از روز مادر تبلیغات خود را آغاز کنید. فرض کنید به این نتیجه‌ نیز رسیده‌اید که تبلیغات در گوگل بیشترین بازدهی را برای شما دارد. حالا شروع به ساختن لینک UTM می‌کنیم.

چگونگی تعریف utm

1- اولین قدم برای ساخت لینک UTM انتخاب Landing مناسب برای تبلیغ مورد نظر است. به این معنا که کاربر پس از کلیک بر روی بنر یا هر لینک تبلیغاتی، به صفحه مورد نظری که شما از قبل به عنوان Landing آن را معرفی کرده‌اید هدایت می‌شود. بعد از انتخاب صفحه یا Landing مورد نظر  مانند فرمت زیر بدون فاصله علامت سوال قرار می‌دهیم.

؟/www.example.com/categorycats

2- در مرحله دوم باید تعیین کنید از چه منبعی می‌خواهید ورودی بگیرید. به عنوان مثال مشخص می‌کنید ورودی سایت شما از گوگل خواهد بود یا اینکه رپرتاژی در سایت دیگری به اشتراک گذاشته‌اید و از طریق رپرتاژ وارد سایت شما می‌شوند. همانطور که در ابتدای آموزش گفته شد فرض کنید منبع شما تبلیغات در گوگل است. در این صورت باید از تگ utm_source استفاده کنید. اگر منبع شما رپرتاژ باشد به جای گوگل اسم آن وب سایت را در تگ خود استفاده ‌کنید.

www.example.com/categorycats/?utm_source=google

3- در قسمت سوم باید نوع رسانه خود را انتخاب کنیم. اگر تبلیغات ما بنر است مثلا این تبلیغات را در وب سایت ورزش سه منتشر کرده‌اید، نوع کمپین شما banner است. یا اگر تبلیغات شما از طریق ایمیل است، نوع کمپین خود را email انتخاب می‌کنید. چون در مثالی که زده‌ایم هدف ما تبلیغات در گوگل است و این مدل تبلیغات کلیکی است، نوع تبلیغات خود را cpc تعیین می‌کنیم.

www.example.com/categorycats/?utm_source=google&utm_medium=cpc

4- به مرحله چهارم می‌رسیم و یک نام برای لینک خود انتخاب می‌کنیم. این کار اجباری نیست ولی برای اشتباه نکردن با دیگر کمپین‌هایی که شاید در آینده انتخاب کنید، مفید خواهد بود. در مثال بالا چون خواستیم یک هفته قبل از روز مادر این کمپین را بگذاریم،نام mother را انتخاب می‌کنیم.

www.example.com/categorycats/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=mother

5- به قسمت آخر برای ساختن لینک UTM می‌رسیم. در این قسمت نوع محتوای خود را انتخاب می‌کنیم. به عنوان مثال اگر بنر تبلیغاتی ما برای گوشی موبایل است محتوای کمپین خود را mobile می‌گذازیم. در مثال بالا ما چون تعیین کردیم یک فروشگاه اینترنتی کیف و کفش داریم و برای کیف می‌خواهیم تبلیغات بگذاریم پس مانند فرمت زیر محتوای کمپین خود را cats انتخاب می‌کنیم.

www.example.com/categorycats/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=mother&utm_content=cats

ساخت لینک utm

حالا با کمک هم یک لینک UTM ساختیم و برای تبلیغات کمپین‌های مختلف استفاده می‌کنیم. اگر بخواهیم همزمان با تبلیغات گوگل، از تبلیغات بنری هم بهره‌مند شویم، هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد. فقط باید یک لینک UTM جداگانه برای این کمپین بسازیم. و این طریق می‌توانیم بهترین بررسی را در تعداد ورودی سایت یا تعداد کلیک داشته باشیم. امیدواریم با ساخت لینک UTM آشنا شده باشید.. تیم آژانس تبلیغاتی برای وقت ارزشمندتان و مطالعه این مقاله تشکر فراوان دارد.

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *