دسته بندی

بهینه سازی URL وب سایت

نویسنده

در این مقاله ای نگاه در مورد انواع URL، چگونگی بهینه سازی URL و تاثیر آن بر روی سئو سایت صحبت خواهد کرد.

URL چیست؟

بهینه سازی url-ای نگاه

همان طور که در بیشتر سایت ها مطالعه کرده‌اید کلمه URL مخفف Uniform Resource Locator است. URL ها همان کارکترهایی هستند که در بالای مرورگر خود مشاهده می‌کنید. به عنوان مثال https://www.enegah.com/category/seo یک آدرس URL می‌باشد که از چهار قسمت تشکیل شده است.

(قسمت اول) HTTP or HTTPS : پروتکل انتقال صفحات وب یا زبان انتقال وب است. به همین دلیل است که آدرس های وب را با عبارت http:// آغاز می‌کنند.

(قسمت دوم) www :  وب در سال 1989 توسط یک دانشمند سوئیسی به نام تیم برنرز لی اختراع شد که باعث گسترده شدن آن در سراسر جهان شد. کلمه www مخفف word wide web است که امکاناتی برای دستیابی به اطلاعات، داده ها، فایل ها و … را در اختیار کاربران قرار می‌هد.

(قسمت سوم) com.اسم سایت :  به این قسمت دامنه سایت گفته می‌شود که برای هر وب سایت منحصر بفرد است و حتماً باید ساده، کوتاه، قابل درک و ماندگار در ذهن کاربران باشد. در ادامه راجع به این موضوع بیشتر صحبت خواهیم کرد.

(قسمت چهارم) مسیر سایت : این قسمت در واقع مسیر دقیق تر سایت ما را مشخص می‌کند. اگر موضوع خاصی مدنظر کاربر ‌باشد که بخواهد مستقیما به آن صفحه برود در قسمت سوم URL تایپ می‌کند. این کار به ایندکس شدن وب سایت شما بسیار کمک می‌کند چون زمانی کاربر می‌تواند مسیر دقیق‌تری از سایت شما را مشخص کند که از طریق لینک‌ سازی داخلی یا انکرتکست (Anchor text)  وارد صفحه مورد نظر شما شده باشد.

*نکاتی در مورد بهینه سازی URL*

ساده بودن URL :

نکته بسیار مهم برای هر وب سایتی اسم URL می‌باشد. ساختار این بخش باید در حد امکان ساده، قابل درک و توصیفی از محتوای داخل صفحه وب سایت شما باشد. برای مثال از برند یا محصول خود برای ساختار URL استفاده کنید. تا هم برای بهبود ترافیک سایت مناسب باشد و هم برای کاربر یا مخاطب شما قابل فهم و ماندگار باشد.

بهینه سازی url-ای نگاه

استفاده از کلمات کلیدی:

یکی از کارهایی که می‌توان برای بهینه سازی URL انجام داد، استفاده از کلمه کلیدی است. چون تاثیر مثبتی در ذهن کاربر و بهبود ترافیک سایت شما خواهد داشت. فقط یک نکته حائز اهمیت است که تا حد نیاز از کلمات کلیدی استفاده شود. یعنی اگر بیش از اندازه استفاده کنید نتیجه عکس می‌دهد. چون ممکن است باعث شود URL شما نامعقول به نظر برسد و برای کاربران و مخاطب شما جذاب نباشد. این باعث پایین آمدن رتبه شما در جست و جوی گوگل می‌باشد. پس در حد معقول از کلمات کلیدی استفاده کنید که به کاربران یا مخاطب شما این سیگنال داده شود، که اگر دنبال مطلب راجع به یک موضوع هستند در این صفحه یا URL می‌توانند آن را بیابند.

استفاده از URLهای انگلیسی به جای URLهای فارسی

اگر شما هم با من موافق باشید، برای کاربران معمولا تایپ کردن URL انگلیسی در مرورگر راحت تر است. همچنین بخاطر سپردن آن ساده تر می‌باشد و برای شاخص شدن در ذهن مخاطب به برند شما کمک می‌کند. در آدرس‌های فارسی، طولانی بودن کارکترها باعث بهم ریختگی در URL و طولانی بودن آن می‌شود، که از نظر سئو مناسب نیست. این کار حتی ممکن است باعث شود که بعضی از وب سایت هایی که اصلا از فارسی پشتیبانی نمی‌کنند، از لینک دادن به سایت شما منصرف شوند.

انواع URL

آدرس‌ها به دو بخش تقسیم می‌شوند:

. URL استاتیک

. URL داینامیک

اجزای url-ای نگاه

آدرس استاتیک :

URL های استاتیک همواره ثابت هستند و تغییر نمی‌کنند. در این نوع آدرس‌ها که از لحاظ جذابیت برای کاربرها و ماندگار بودن در ذهن مخاطب بسیار تاثیر خوبی دارد، از کلمات کلیدی استفاده می‌شود. بنابراین برای ترافیک سایت در جست و جوی گوگل حائز اهمیت است. پس توصیه می‌شود برای URL آدرس وب سایت خود از آدرس های استاتیک استفاده شود.

آدرس داینامیک :

به آدرس هایی گفتنه می‌شود که انعطاف پذیر هستند و در اغلب موارد به صورت کارکترهایی به عنوان مثال : علامت سوال (؟)، +، & و … نمایش داده می‌شود. استفاده از این نوع آدرس‌ها باعث پایین آمدن ترافیک سایت شما در جستو جوی گوگل خواهد بود. چون برای کاربرها و مخاطب شما جذابیتی ندارد و برای اشتراک گذاری در شکبه های اجتماعی هم مشکل ساز می‌شوند. به علاوه، این نوع URL ها از نظر خزنده‌های گوگل نیز محبوب نیستند و نمره منفی برای سئو سایت شما به همراه می‌آورند.

سئو url-ای نگاه

نتیجه گیری :

انتخاب URL مناسب برای وب سایت شما بسیار از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. شاید برای ربات یا خزنده گوگل ایندکس کردن URLها فرقی نداشته نباشد، اما برای ترافیک سایت شما و جذابیت کاربران بسیار حائز اهمیت است و انتخاب درست URL باعث بالا رفتن رتبه شما در گوگل می‌باشد. و در آخر از شما عزیزان که وقت گذاشتید برای مطالعه این مقاله سپاس گزاریم.

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *