دسته بندی

Time to First Byte وب سایت چیست؟

نویسنده

در زمانه‌ای که استانه تحمل ما برای توقف پشت چراغ قرمز و آماده شدن یک غذا در ماکروویو نزدیک به دو دقیقه است، میزان صبر ما برای بارگذاری یک صفحه وب تنها 3 ثانیه است. این جدیدترین یافته های متخصصان حوزه دیجیتال مارکتینگ است. همین جا است که کاهش زمان بارگذاری First Byte اهمیت خود را نشان می‌دهد و نقش TTFB در افزایش سرعت پر رنگ می‌شود. زمان آن است که ای نگاه به توضیح Time To First Byte بپردازد.

TTFB کاهش زمان- ای نگاه

Time to First Byte

هنگامی که یک کاربر، آدرس وب سایتی را وارد می‌کند، مرورگر او اطلاعات آن صفحه را از سرور آن سایت درخواست می‌کند. TTFB در واقع تعداد میکرو ثانیه‌هایی است که یک مرورگر برای دریافت اولین بایت از اطلاعات از سرور نیاز دارد تا بتواند اطلاعات را برای کاربر به معرض نمایش بگذارند. بنابراین Time to First Byteدر واقع مجموع زمانی است که برای سه فرآیند جداگانه زیر صرف می‌شود:

 1. زمان ارسال یک درخواست HTTP توسط مرورگر و دریافت آن توسط سرور
 2. زمان فرآیند پاسخگویی به درخواست HTTP توسط سرور
 3. زمان پاسخ دادن سرور به درخواست HTTP ارسال شده ( اولین بایت های پاسخ در این مرحله مشاهده می‌شوند.)

برای اینکه راجع به درخواست‌های HTTP و تاثیر و روش کاهش آنها بیشتر بدانید، می‌توانید مقاله تکنبک های کاهش درخواست های HTTP را مطالعه بفرمایید. درست است که زمان پیدایش اولین بایت از اطلاعات رابطه مستقیمی با سرعت سایت ندارد اما می تواند معیار خوبی از واکنش گرا (Responsive) بودن یک وب سایت در اختیار مخاطب قرار دهد.

همانطور که گفته شد، زمانی که صرف انتظار کاربر برای نمایش اولین پاسخ‌ها از سمت سرور می‌شود، Time To First Byte گفته می‌شود. در دنیای امروز کاربران زمان زیادی به وب سایت‌ها فرصت نمی‌دهند. پژوهش‌ها نشان داده است تنش و اضطرابی که یک کاربر هنگام تاخیر بارگذاری یک وب سایت با آن مواجه می‌شود، تقریبا با تنش تماشای یک فیلم ترسناک برابر است. یکی از پژوهش‌های Moz نشان داده است که سایت‌های دارای زمان First Byte کوتاه تر به وضوح از رتبه های بهتری در نتایج جستجوی گوگل برخوردار هستند.  بنابراین وب سایت‌هایی که زمان First Byte بیشتری دارند بسیاری از بازدیدکنندگان خود را از دست می‌دهند. اگر سرور وب سایت شما حتی برای ارسال اولین بایت از اطلاعات یک صفحه، زمان زیادی نیاز دارد، احتمال ایجاد دو مشکل وجود خواهد داشت:

کاهش زمان First Byte

 1. بازدیدکنندگان وب سایت شما، سایت را رها کرده و سراغ سایت رقیبان شما خواهند رفت.
 2. رتبه بندی سایت شما در نتایج جستجوی  گوگل نیز به شدت صدمه خواهد دید.
 3. بازدیدکنندگان همواره تصویر بد و کندی از سایت شما در خاطر خواهند داشت.

زمان First Byte مناسب

بر اساس اعلام گوگل، Time to First Byteمناسب برای وب سایت شما که می‌تواند آن را به صدر لیست جستجوهای گوگل راه دهد، حداکثر 200 میلی ثانیه است. اگر وب سایت شما نسبت به این زمان کندتر است، بهتر است برای بهبود این کمیت در وب سایتتان تلاش بیشتری بکار بگیرید.

برای محتواهای استاتیک ( محتواهایی که به عنوان فایل روی سورو موجود هستند.) 100 میکرو ثانیه زمان مناسبی به حساب می‌آید.

برای محتواهای دینامیک (محتواهایی که از منابعی مانند دیتابیس و تمپلیت‌ها جمع‌آوری می‌شوند. مانند وردپرس) 200 تا 500 میکرو ثانیه زمان خوبی برای دیدن First Byte توسط کاربران است.

Time to First Byteبرای سایت های وردپرسی

وقتی نوبت به سایت های وردپرسی می رسد، معمولا چند دلیل هستند که زمان ظاهر شدن اولین بایت از داده ها را با کندی مواجه می کنند.

 • تاخیر در شبکه اینترنت
 • ترافیک بالای وب
 • وجود محتواهای دینامیک
 • زمان زیاد اختصاص یافته به پاسخ DNS

time to first byte- ای نگاه

ارزیابی زمان First Byte سایت

در اندازه‌گیری Time to First Byteابزارهای مختلفی وجود دارند. این ابزارها زمان های Time to First Byteگوناگونی نشان می دهند.

 • GTmetrix

شما با استفاده از GTmetrix به راحتی می توانید زمان مورد نیاز برای نمایش اولین بایت از داده ها را ارزیابی کنید. برای این کار، سایت خود را اسکن کنید، کشوی Waterfall را باز کنید. در اینجا گزینه Waiting Time زمان مورد نیاز برای نمایش اولین بایت از اطلاعات را نشان می دهد.

 • WebPage Test

درست است که ابزارهای زیادی برای تست و ارزیابی زمان پدیدار شدن اولین بایت از داده‌های یک صفحه وجود دارد اما WebPageTest جزء بهترین و قابل اعتمادترین آنها به حساب می‌آید. این ابزار با اسکن سایت شما Time To First Byte را به شما نشان می دهد.

کاهش TTFB

 1. از هاست سریعتر استفاده کنید.
 2. وردپرس، تم ها . افزونه های خود را به روز نگه دارید.
 3. Query های سایت را کاهش دهید.
 4. از قابلیت کش استفاده کنید.
 5. از CDN بهره بگیرید. برای اینکه بیشتر راجع به CDN بدانید می توانید به مقاله مزایا و معایب استفاده از CDN جیست مراجعه بفرمایید.

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *