دسته بندی

ساده‌ترین افزونه تغییر پیوندهای یکتا ۳۰۱ Simple Redirect

نویسنده

اصلی ترین کاربرد افزونه‌های ریدایرکت مانند افزونه 301 Redirect یا Simple 301 Redirect، انتقال محتوای صفحه‌ای با URL مشخص به آدرسی دیگر است. اما به دلیل آنکه این افزونه‌ها برای تغییر پیوندهای یکتا به فراوانی مورد استفاده قرار می‌گیرند، آژانس تبلیغاتی ای نگاه مقاله حاضر را به توضیح کاربرد افزونه 301 Redirect برای تغییر پیوندهای یکتا اختصاص داده است.

معرفی افزونه Simple Redirect 301

ابتدا بیایید تعریفی کلی و ساده از پیوند یکتا یا URL ارائه دهیم. به خاطر داشته باشید که شناخت و بهینه سازی پیوندهای یکتا، در بهبود سئو یک وب سایت نقش موثری دارند.

افزونه simple Redirect 301

 

پیوند یکتا چیست؟

پیوند یکتا یا URL در واقع آدرسی منحصر به فرد است که با استفاده از آن کاربران به یک صفحه مشخص هدایت می‌شوند. برای آنکه URL و اجزای آن را کامل بشناسید، مقاله بهینه سازی URL وب سایت را مطالعه بفرمایید. بطور مختصر URL ها یا پیوندهای یکتا معمولا دارای یک بدنه اصلی (دامنه اصلی سایت) هستند که با اضافه شدن اجزایی منحصر به فرد، کاربران را تنها به یکی از صفحات وب سایت مورد نظر هدایت می‌کنند. برای مثال پیوند یکتای زیر با enegah.com آغاز شده است که برای ما آدرس وب سایت اصلی را نمایان می‌کند. پس از آن Penguin-algorithm نشان دهنده مقاله‌ای با موضوع الگوریتم پنگوئن در این وب سایت است.

https://enegah.com/penguin-algorithm/

انواع پیوند یکتا

پیوند یکتا می‌تواند انواع مختلف داشته باشد.

باید توجه داشته باشید که نوع نام پیوندهای یکتا برای ربات‌های خزنده و موتورهای جستجو تفاوتی ایجاد نمی‌کند. از نظر این ربات‌ها، حتی URL های شفاف و معنی دار نیز نسبت به URL دارای علامت‌های گنگ، دارای برتری نیستند. تنها وجه تمایزی که به پیوندهای معنادار، برتری می‌بخشد، بهبود تجربه کاربری و بهبود سئوی طبیعی است.

شماره شناسه: اگر سایت شما با استفاده از وردپرس نوشته شده باشد و نوشتن پیوند یکتا را به حالت پیش فرض واگذار کنید، پیوند یکتای شما تنها متشکل از شماره شناسه‌ای منحصر به فرد خواهد بود.

پیوند یکتا، ای نگاه

نام و تاریخ: نوع دیگری از پیوند یکتا با استفاده از روز و نام نوشته می‌شود. به دلیل اینکه تعداد حروف پیوند یکتا دارای محدودیت است، با نوشتن تاریخ انتشار، احتمال درج ناقص نام صفحه افزایش می‌یابد. بنابراین این نوع URL به جز اینکه طولانی است، معمولا معنای خاصی را نیز به کاربران انتقال نمی‌دهد.

نام نوشته: نام نوشته نیز یکی دیگر از انواع گزینه‌هایی است که وردپرس امکان درج آن را برای مدیران وب سایت مهیا کرده است. نوشتن نام یک صفحه به دلیل معنی دار بودن برای مخاطبان، ایده‌آل است. پیوند یکتایی که در ابتدا آورده شد، به همین روش نوشته شده است. به همین دلیل با نگاه کردن به آن شما خواهید فهمید که صفحه حاضر دارای موضوعی درباره الگوریتم پنگوئن است. این نوع URL به مخاطبان تجربه لذت بخش‌تری می‌دهد. به علاوه، با استفاده کردن از پیوندهای یکتای نام نوشته، حروف با معنایی در اختیار کاربران می‌گذارید که به خاطر سپردن آنها را ساده‌تر می‌کنند.

ذکر یک نکته درباره این نوع از پیوندهای یکتا ضروری است. لازم است بدانید در صورتی که وب سایت شما به زبان فارسی بارگذاری می‌شود، با انتخاب این نوع از پیوند یکتا، URL صفحات وب سایتتان شامل حروف فارسی خواهد بود. اگر تا به حال یک URL فارسی را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته باشید متوجه شده‌اید که این نوع از پیوندها پس از به اشتراک گذاری به مجموعه‌ای از علامت‌ها و درصدهای بی معنی تبدیل می‌شوند. در این صورت تمامی مزیت‌های این نوع URL ها که خوانا و مفهوم بودن آنها و قابل به خاطر سپاری بودند، بی اعتبار می‌شود. بنابراین پیشنهاد آژانس تبلیغاتی ای نگاه تغییر این آدرس‌ها به زبان انگلیسی است.

تغییر پیوند یکتا

حالا که با جزئیات پیوندهای یکتا آشنا شدیم، سوال این است که اگر پس از انتشار یک صفحه با یک پیوند یکتای به خصوص، آن را عوض کنیم، چه اتفاقی می‌افتد؟ لازم است بدانید که این کار برای رتبه وب سایت شما بسیار مخرب است. چرا؟ زیرا پس از انجام این کار افرادی که خواهان ورورد به آن صفحه هستند با پیغام خطای 404 مواجه می‌شوند. تداوم این اتفاق، باعث افزایش نرخ پرش وب سایت و در نهایت افت رتبه صفحه می‌‌شود.

پس چرا URL را تغییر می‌دهیم؟

 

دلایل تغییر پیوند یکتا

گاهی با وجود ضرری که ذکر شد، تغییر پیوند یکتا اجتناب ناپذیر به نظر می‌رسد. برای مثال بسیاری از افراد سایت آماده‌ای را با هدف سرمایه‌گذاری خریداری می‌کنند که URL های آن باب میلشان نیست. یا در بعضی مواقع، مدیران سایت‌ها پس از مدت نسبتا زیادی متوجه ارزش پیوندهای یکتای معنادار می‌شوند. در این گونه مواقع، برای جلوگیری از فاجعه‌ای که در بالا توضیح داده شد، راه حل ساده‌ای وجود دارد و آن چیزی به جز Redirect کردن نیست. به این معنی که شما صفحه دارای پیغام خطا را شناسایی کرده و تعیین می‌کنید که اربران به جای صفحه دارای خطا، به صفحه‌ای صحیح راهنمایی شوند و از این طریق شما مسیر کاربر را تغییر می‌دهید.Redirect حتی برای انتقال کاربران از یک دامنه به دامنه‌ای کاملا مجزا نیز استفاده می‌شود.

افزونه 301 Simple Redirect

برای اینکار می‌توانید از افزونه 301 Simple Redirect بهره بگیرید. در واقع مهم‌ترین وظیفه افزونه Simple 301 Redirect انتقال کاربران از لینکی قدیمی به لینکی جدید و دلخواه است. افزونه 301 Simple Redirect با سیصد هزار نصب فعال و 4 ستاره، به محبوب ترین افزونه تغییر پیوندهای یکتا تبدیل شده است.

 با رفتن به پیشخوان وردپرس و سپس منوی افزونه‌ها، گزینه افزودن را انتخاب کنید. پس از جستجوی افزونه Simple 301 Redirect در جعبه جستجو، به راحتی قادر به نصب آن خواهید بود. پس از نصب، گزینه 301 Redirect به منوی تنظیمات (Setting) اضافه خواهد شد. پس از باز کردن آن، شما می‌توانید لیستی از آدرس‌هایی را که Redirect کرده‌اید، مشاهده کنید.

افزونه simple Redirect 301

اگر مانند ما، شما نیز هیچ آدرس از پیش Redirect شده‌ای نداشته باشید، دو گزینه در مقابل شما قرار می‌گیرد. اولین نوار Request نام دارد که مربوط به آدرسی است که قصد تغییر مسیر آن را دارید. نوار دوم، Destination نام دارد و در آن باید آدرس مقصد Redirect را وراد کنید. باید بدانید که در نوار Request، وارد کردن اولین قسمت URL که مربوط به دامنه اصلی است، نیاز نیست. با اینکار شما برای این افزونه مشخص می‌کنید که چه آدرسی از نظر شما منسوخ است و دیگر وجود ندارد. همانطور که حدس می‌زنید در نوار Destination نیز باید آدرسی را وارد کنید که مایل هستید کاربران به جای دیدن صفحه منسوخ، به آن انتقال یابند. در این نوار برخلاف نوار request، باید آدرس کامل را وارد کنید. گزینه ذخیر تغییرات (Save Changes) را انتخاب کنید. پس از این، اگر آدرس صفحه دارای خطا را وارد کنید، به سادگی به صفحه مقصد مورد انتظار هدایت خواهید شد.

فراموش نکنید که صفحات دارای خطا، برای سئو و رنبه وب سایت شما در گوگل، در حکم سرطان هستند و شما حتما باید Redirect کردن آنها را به صفحات صحیح در برنامه کار خود قرار دهید.

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *