دسته بندی

آموزش سئو مبتدی جامع سال ۲۰۲۰ [رایگان]

نویسنده

آموزش سئو | مبتدیان سئو را از کجا شروع کنند؟

اگر در مراحل اولیه یادگیری سئو وب سایت هستید، چند مرحله اصلی وجود دارد که باید برای سئو وب سایتتان انجام دهید.
در این مقاله، ای نگاه یک چک لیست راهنما آموزش سئو برای مبتدیان را فراهم کرده است.

1. انتخاب نام دامنه

اگر شما در سئو مبتدی هستید، در انتخاب نام دامنه دقت کنید، نام دامنه یکی از عوامل رتبه بندی است. شما باید نام دامنه ای را انتخاب کنید که به راحتی به خاطر سپرده شود. برای مثال همه ما میدانیم که نام شرکت مدیران خودرو مربوط به نمایندگی mvm می باشد. همچنین نام برند، بهترین انتخاب برای نام دامنه است تا مشتریان قدیمی بتوانند وب سایت برند مورد نظرشان را در گوگل پیدا کنند. برای اطلاعات بیشتر در مورد نام دامنه توصیه می‌شود مقاله نحوه انتخاب نام دامنه و تاثیر آن بر سئو وب سایت را مطالعه بفرمایید.

سئو

2. هاست مناسب

یک شرکت ارائه دهنده هاستینگ خوب پیدا کنید، سرعت سایت همچنان یکی از عوامل مهم و پیشگام در رتبه بندی سایت است. بنابراین گوگل به وب سایت هایی که این فاکتور را رعایت کرده‌اند رتبه بهتری در نتایج جستجو می‌دهد. پیشنهاد می‌شود برای درک بهتر این مسئله مقاله چگونه هاست بر سئو وب سایت تاثیر می‌گذارد را مطالعه کنید.

3. کلمات کلیدی تخصصی

در مورد کلمات کلیدی تخصصی هر حوزه کاری تحقیق کنید. تحقیق در مورد کلمات کلیدی بخش بزرگی از سئو وب سایت است. ابتدا باید کلمات کلیدی هدف هر کسب و کار را بشناسید و روی آن ها تمرکز کنید. هنگام انتخاب کلمات کلیدی آن کسب و کار دقت کنید و واقع بین باشید. SEO یک رقابت است. در شروع سئو برای مبتدیان بهتر است کلمات خاص را مورد هدف قرار دهید. کلمات عام و گسترده برای رقابت مناسب نیست.

4. داشتن برنامه و ساختار برای وب سایت

برای شروع سئو وب سایت بهتر است برنامه ریزی و ساختار داشته باشید، یک سایت برای شروع ممکن است تعداد صفحات کمی داشته باشد و خیلی ساده به نظر برسد. ممکن است این موضوع برای افراد مبتدی در سئو حائز اهمیت نباشد، اما هوشمندانه عمل کنید و از همین ابتدا برای ساختار کلی وب سایت خود برنامه ریزی کنید و برای هرچیزی که لازم است در یک سایت وجود داشته باشد برنامه ریزی کنید.
معمولا ساختار همه‌ وب سایت ها هرمی است. ابتدا صفحه اصلی قراردارد و بعد از آن صفحاتی که شامل منو های اصلی است و در زیر آن شما می‌توانید زیرشاخه ها و صفحات جداگانه ای را که در درون آن ها قرار دارد اضافه کنید.
هنگامی که از قبل برای وب سایت خود ساختاری را برنامه ریزی کرده باشید، دیگر می‌دانید چه صفحاتی برای کاربران در اولویت است و دسترسی آن را برای آن ها آسان تر می‌کنید.

سئو برای مبتدیان

5. طراحی سایت برای موبایل

ممکن است افراد مبتدی در سئو طراحی سایت برای موبایل را فراموش کنند. از طراحی سایت برای موبایل غافل نشوید. بسیاری از به روز رسانی های الگوریتم های گوگل در چند سال اخیر در مورد موبایل بوده است. هرچه استفاده از تلفن همراه بیشتر می‌شود، اهمیت موبایل فرندلی بودن سایت نیز بیشتر می‌شود. وقتی در حال شروع سئو برای یک وب سایت جدید هستید، حتما این فاکتور را بررسی کنید.

6. انتخاب کلمه کلیدی هدفمند برای هر صفحه

برای هر صفحه ایجاد شده در یک سایت باید کلمه کلیدی منحصر بفرد همان صفحه وجود داشته باشد تا از ایجاد صفحات تکراری جلوگیری کنید. برای هر صفحه کلمه کلیدی هدفمند انتخاب کنید. تا به رتبه بندی صفحات شما آسیبی وارد نشود. در شروع سئو برای افراد مبتدی ممکن است اینکار سخت بنظر برسد به همین دلیل از سایت های رقیب در آن حوزه و کسب و کار می‌توانید کمک بگیرید.

7. بهینه سازی URL

URL های وب سایت را بهینه کنید. سعی کنید برای هر صفحه URL منحصر بفرد ایجاد کنید. مهمترین ویژگی برای یک URL خوب و بهینه شده این است که به خوبی به یاد بماند. پس هرچه یک URL کوتاه تر باشد بهتر به یاد می‎ماند و از نظر گوگل هم بهینه تر است.

8. عنوان های بهینه

عنوان های سایت را بهینه کنید. تگ عنوان بخشی از وب سایت است که گوگل با استفاده از آن می‌فهمد این سایت یا صفحه در مورد چیست. سعی کنید همیشه در تمامی وب سایت هایی که سئو آن را شروع کرده اید، عنوان ها را کوتاه بنویسد طول آن ها بیشتر از 70 کاراکتر نباشد.

9. بهینه سازی تصاویر

هر تصویری که در یک صفحه استفاده می‌شود یک فرصت دیگر برای سئو کلمات کلیدی سایت را فراهم می‌کند. تگ ALT را برای تصاویر در هر صفحه فراموش نکنید. پیشنهاد می‌شود مقاله سئو تصاویر برای وب سایت را مطالعه کنید.

بهینه سازی تصاویر برای وب سایت

10. نوشتن تگ های هدینگ بهینه

وقتی برای هر صفحه در سایت مطلب و مقاله می‌نویسید تگ های هدینگ بهترین ابزار برای بهتر خوانده شدن و اسکن سریع مطالب شما توسط کاربران است. و تگ های هدینگ به موتور های جستجو می‌گویند سایت شما در مورد چیست. در مقاله تگ هدینگ چیست و چه تاثیری بر سئو وب سایت دارد به طور کامل درباره این موضوع صحبت کرده ایم.

11. نوشتن محتوای متنی بهینه

استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی در متن باعث مجازات شما می‌شود. پس به کاربرد کلمات کلیدی در متن توجه داشته باشید. با استفاده از کلمات کلیدی هدف و مترادف های آن ها به صورت منطقی در متن، یک محتوای بهینه شده ایجاد کرده اید.
وقتی شما کلمات کلیدی هدف و مترادف های آن را از ابتدا مشخص کنید و طبق ساختار از قبل تعیین شده پیش بروید نوشتن مطالب برای کاربران خیلی طبیعی پیش می‌رود.

12. متا تگ توضیحات منحصر بفرد

هر صفحه ای که در هر سایت ایجاد می‌کنید باید متا تگ توضیحات منحصر بفرد خود را داشته باشد. همانطور که می‌دانید متا تگ توضیحات یک عامل رتبه بندی از نظر گوگل نیست ولی هرچقدر آن را منحصربفرد‌ و هوشمندانه بکار ببرید نرخ کلیک روی سایت افزایش پیدا خواهد کرد. کاربران با خواندن این متن متوجه می‌شوند که کدام سایت ارزش کلیک کردن دارد و آن ها را به هدفشان رسانده است. استفاده از کلمات کلیدی به طور طبیعی در متا تگ توضیحات را فراموش نکنید.

13. متصل کردن صفحات سایت با لینک دهی داخلی

خزنده های گوگل با استفاده از لینک های داخلی در متن شما صفحه را ایندکس می‌کنند. خزنده های گوگل انکر تکست های موجود در صفحه را مشاهده و اطلاعاتی در مورد صفحه جمع آوری می‌کنند.
از طرفی لینک های داخلی به شما نشان می‌دهند که خزنده های گوگل چگونه از یک صفحه وب سایت به صفحه دیگر میخزند. بهتر است افراد مبتدی در سئو به رفتار الگوریتم های گوگل بیشتر دقت کنند. هدف شما این است که کاربران وقت بیشتری را در وب سایت بگذرانند. ارائه لینک دهی داخلی خوب توسط سئوکاران یک راه مفید برای تحقق این مسئله است.

سئو را از کجا شروع کنیم

14. ارائه نقشه سایت به گوگل

قبل از اینکه وب سایت هایی که سئو می‌کنید در نتایج جستجو گوگل بالا بیاید لازم است، موتور های جستجو گوگل سایت ها را بررسی کنند.
معمولا خزنده های گوگل با گذشت زمان حتی اگر سئوکاران کاری انجام ندهند به وب سایت شما راه پیدا می‌کنند، اما شما می‌توانید با ارسال نقشه سایت ها به سرچ کنسول گوگل سرعت اینکار را افزایش دهید. یعنی به صورت مستقیم به گوگل بگویید که وب سایت شما وجود دارد و تمام صفحات خاص آن را به گوگل معرفی کنید.

نتیجه: شاید این لیست در مرحله اول برای سئوکاران مبتدی کمی طولانی بنظر برسد اما این مسئله را فراموش نکنید که سئو یک فرآیند طولانی مدت است. اگر می‌خواهید نتایج مطلوبی در این زمینه کسب کنید که از رقبای خود سبقت بگیرید، باید برای سئوی هر وب سایت یک مسیر طولانی مدت اما برنامه ریزی شده را در نظر بگیرید. هرچه زودتر سئو را شروع کنید بهتر خواهد بود.

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *