دسته بندی

الگوریتم رنک برین گوگل چیست؟

نویسنده

با توجه به سرعت خیره کننده پیشرفت و ارتقای همه الگوریتم‌های گوگل برای تحویل دادن بهترین و مرتبط‌ترین نتایج جستجو به کاربران، شناخت این الگوریتم‌ها می‌تواند ما را در بهینه کردن محتوای وب سایت خود یاری کند. بر خلاف الگوریتم‌های شناخته شده و معمول مانند پاندا و پنگوئن، الگوریتمی وجود دارد که با استفاده از Machine learning می‌تواند خود را آموزش داده و ارتقا ببخشد. ای نگاه در این مقاله رنک برین Rank Brain را توضیح خواهد داد.

الگوریتم رنک برین- ای نگاه

رنک برین چیست

الگوریتم رنک برین (Rank Braine) یکی از اجزای الگوریتم هسته‌ای گوگل برای رتبه بندی نتایج جستجو است. بسیاری از متخصصان معتقدند که رنک برین را بر خلاف پاندا و پنگوئن نمی‌توان الگوریتم دانست. زیرا رنک برین با استفاده از توانایی یادگیری ماشین machine learning هر باره خود را ارتقا می‌دهد و مرتبط‌ترین رتبه‌بندی را در اختیار موتورهای جستجو می‌گذارد. بنابراین رنک برین را می‌توان رهبر گروه الگوریتم های گوگل دانست.

در رنک برین ابتدا الگوریتم‌های اولیه تعیین می‌کنند که برای جستجوی یک موضوع مشخص چه وب سایت‌هایی ظاهر شوند. پس از آن نوبت به مرحله بعدی رنک برین می‌رسد که در آن یک مدل تفسیری با کمک فاکتورهایی مانند محل جستجو کننده و ویژگی‌های او متوجه خواهد شد که منظور او از این جستجو دقیقا چه بوده است. با تشخیص موضوع مورد جستجو، گوگل قادر خواهد بود نتایج مرتبط را در اختیار ما بگذارد.

جنبه یادگیری ماشینی رنک برین همان چیزی است که آن را از سایر الگوریتم‌ها متمایز می‌کند. برای آموزش به Rank Brain، گوگل ابتدا داده‌هایی گسترده از منابع مختلف در اختیار آن قرار می‌دهند. پس از آن رنک برین با استفاده از این داده‌ها به آموزش خود مشغول می‌شود تا بتواند در طی زمان سیگنا‌ل‌های دریافت شده از داده‌ها را تشخیص دهد و در اختیار موتورهای جستجو قرار دهد.

رنک برین گوگل- ای نگاه

برای اینکه بدانیم رنک برین چطور کار می‌کند، در اینجا یک مثال می‌آوریم. فرض کنید که کاربری عبارت “محل برگزاری المپک” را جستجو می‌کند. در اینجا موتورهای جستجو پیش از رتبه بندی نتایج جستجو باید قادر باشند به سوالاتی مانند موارد زیر پاسخ دهند تا نتایجی نزدیک به خواسته کاربر به او ارائه شوند.

  • منظور کاربر المپیک تابستانی است یا زمستانی؟
  • آیا منظور کاربر المپیک جامعی است که هر 4 سال برگزار می‌شود؟
  • آیا کاربر برای دیدن المپیک بلیط تهیه کرده است و اکنون در هتل برای یافتن مسیر به سوی استادیوم ، جستجو انجام می‌دهد؟
  • آیا امکان دارد که کاربر به دنبال مطالعه تاریخچه المپیک و محل برگزاری آن در یونان باستان باشد؟

احتمالا تا الان متوجه شده‌اید که اگر نتایج این جستجو تنها با استفاده از الگوریتم‌های ساده‌ای پدیدار شوند که کیفیت محتوا و لینک‌ها را کنترل می‌کنند، رضایت کاربر را از آن خود نخواهند کرد. برای مثال تصور کنید بازی‌های زمستانی سوچی روسیه به تازگی تمام شده باشد. در این صورت وب سایت رسمی المپیک قطعا میلیون‌ها لینک از سایت‌‍‌های دیگر مانند خبرگزاری‌ها کسب و محتواهای بسیار گسترده‌ای بارگذاری کرده است. حال اگر گوگل به روشی ساده تنها از الگوریتم‌های سنتی خود استفاده کند، هر کاربری با جستجوی ” المپیک” تنها نتایج المپیک سوچی را خواهد دید. حتی اگر جستجو کننده در پی یافتن محل برگزاری المپیک زمستانی بعدی در پیون چانک کره جنوبی باشد.

همین جا است که الگوریتم Rank brain اهمیت پیدا می‌کند. رنک برین در واقع بر اساس الگوهای الگوریتم یادگیری ماشین قادر به محاسبات ریاضیاتی است که منجر به درک رفتار جستجو کننده می‌شود. برای مثال، اکثر افرادی که “محل برگزاری المپیک” را جستجو می‌کنند، به دنبال محل برگزاری المپیک آینده هستند. اما اگر فرد جستجو کننده در شهر برگزاری المپیک باشد و در هفته برگزاری المپیک عبارت فوق را جستجو کند، ترجیح گوگل آن است که مسیرهای دست یابی به استادیوم‌های مربوطه را برای کاربر نمایش دهد. بنابراین در مجموع می‌توان گفت رنک برین تمام توانایی خود را با استفاده از حجم گسترده‌ای از داده‌ها بکار می‌گیرد تا کاربران را از نتایج جستجو راضی کند.

Rank Brain چیست

تاثیر رنک برین بر سئو

واژه “اسب” برای یک سوارکار مفهومی جدا نسبت به یک نجار دارد. این کلمه حتی برای یک ژیمناست به معنای یک حرکت نمایشی است. بنابراین رنک برین بسته به اینکه سایت ما به چه میزان و تا جه حد حرفه‌ای بهینه سازی شده باشد و در چه حوزه‌ای به فعالیت بپردازد؛ روی آن تاثیر می‌گذارد.

سخن آخر ای نگاه آنکه شناخت الگوریتم های گوگل می‌تواند راه‌های زیادی برای بهینه‌سازی هر چه بهتر وب سایتتان در اختیار شما بگذارد. به عنوان الگوریتمی که نتایج جستجو را پس از الگوریتم‌های دیگر تحت تاثیر قرار می‌دهد، رنک برین نقش مهمی در رتبه بندی نتایج جستجو در گوگل بازی می‌کند.

منع: https://moz.com

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *