دسته بندی

معرفی الگوریتم کبوتر گوگل

نویسنده

معرفی الگوریتم کبوتر تحولات بزرگی در رتبه‌بندی نتایج جستجوهای محلی گوگل به همراه داشت. کبوتر طراحی شد تا بتواند نتایج جستجوهای محلی معتبرتری در اختیار کاربران قرار دهد و پارامترهای سنتی رتبه‌بندی را با تاثیر دادن مکان جغرافیایی و فاصله کاربر بهبود دهد. قطعا، کسب وکارهای محلی بیشتر از همه، از معرفی این الگوریتم متاثر شدند. الگوریتم کبوتر به همان میزان برای کاربران نیز اثربخش بود. زیرا این الگوریتم با ارائه نتایج مرتبط، تجربه بهتری نصیب کاربران کرد. آژانس تبلیغاتی ای نگاه در این مقاله سیر تا پیاز الگوریتم کبوتر گوگل را توضیح خواهد داد.

آشنایی با الگوریتم کبوتر گوگل

همانطور که الگوریتم‌ پنگوئن، پاندا و مرغ مگس خوار هر کدام به کیفیت رتبه بندی نتایج جستجوهای گوگل کیفیت بیشتری بخشیدند، کبوتر نیز با ورود خود به باغ وحش گوگل توانست به دقت نتایج بیفزاید. جالب است بدانید که کبوتر ابتدا در آمریکا معرفی شد ولی در سال 2014 برای اولین بار در انگلستان، کانادا و استرالیا مورد استفاده قرار گرفت. کبوتر زیبای گوگل توسط متخصصان، به عنوان بزرگ‎ترین الگوریتم محلی‌ای ارزیابی شد که تا کنون به دنیای آنلاین عرضه شده است.

الگوریتم سئوی محلی

الگوریتم کبوتر گوگل با تسهیل دسترسی افراد به نتایج مرتبط محلی، بعد از معرفی و راه‌اندازی به سرعت میان کاربران محبوبیت یافت. نتایج ظاهر شده با رد شدن از فیلترهای این الگوریتم، به کسب و کارهای محلی پر تلاش‌تر قدرت بیشتری بخشیدند و امکان نمایش در معرض دید مخاطبان را برای آنها دوچندان کردند. ایده ارزشمند قدرت بخشیدن به کسب و کارهای کوچک و محلی و ایجاد فرصتی برای دیده شدن آنها بود که الگوریتم کبوتر را به الگوریتمی مفید تبدیل کرد. متخصصان طراح این الگوریتم باور داشتند که تجارت‌های کوچک محلی نیز به اندازه معروف‌ترین و اولین کسب و کارها در هر زمینه‌ای استحقاق مطرح شدن برای کاربران را دارند. پس اگر به تازگی کسب و کار کوچک و نوپای خود را راه‌اندازی کرده‌اید و به نسبت برندهای شناخته شده طرفداران زیادی ندارید، شما نیز مانند مخاطبانتان از این کبوتر خوش خبر بهره خواهید برد.

اهمیت جستجوهای محلی از جولای 2014 بطور گسترده‌ای مطرح شد. پس از آن، به روزرسانی‌های انجام شده الگوریتم کبوتر روز به روز به قابلیت‌های آن افزود. گوگل برای افزایش قابلیت جستجوهای محلی، ابزارهای رتبه‌بندی خود را هم در Google Search و هم در Google Maps به شدت ارتقا داد. گوگل همچنین برای تاثیر پارامترهایی مانند مکان و فاصله جغرافیایی جستجو کنندگان در رتبه‌بندی، تمام تلاش خود را بکار بست. به این ترتیب شما با جستجوی عباراتی مانند “لوازم خانگی” فروشگاه‌های لوازم خانگی کوچک نزدیک به محل زندگی خودتان را مشاهده خواهید کرد و امکان رشد و رقابت را با فروشگاه‌های صاحب نام برای آنها فراهم می‌کنید.

شاخصه های الگوریتم کبوتر گوگل

  1. گوگل اعلام کرد که هدف اصلی به روز رسانی الگوریتم کبوتر آن بوده است که مشخصات الگوریتم‌های محلی وارد الگوریتم‌های سنتی وب شوند تا از این طریق، این الگوریتم‌های قدیمی بیشترین بهره را از سیگنال‌های رتبه بندی‌های محلی ببرند. کبوتر باعث شد که کسب و کارهای کوچک محلی تمرکز بیشتری برای حضور قوی در فضای وب بگذارند و حداکثر تلاش خود را برای عرضه خود در فضای مجازی بکار گیرند.

الگوریتم کبوتر گوگل

  1. چیزی که الگوریتم کبوتر را به یک شاهکار تبدیل می‌کند، توانایی آن برای تاثیر دادن معیارهای “فاصله” و “مکان” کسب و کارها در رتبه‌بندی است. برای مثال، فرض کنید شما در یکی از خیابان‌های یوسف آباد تهران عبارت “فست فود تهران” را جستجو کنید. در این صورت مشاهده خواهید کرد که گوگل به جای نمایش فست فودهای سطح شهر تهران، لیست فست فودی‌هایی را در اختیار شما قرار می‌دهد که در حوالی یوسف آباد واقع شده‌اند.
  2. یکی از شاخص‌ترین تغیرات الگوریتم کبوتر، تغییر در تعداد نتایج نشان داده شده حاصل از جستجوهای محلی بود. پیش از این گوگل، تعداد 7 نتیجه را برای جستجوهای محلی مهیا می‌کرد. همان مثال “فست فود تهران” را در نظر بگیرید. در گذشته، پس از این جستجو، 7 فست فود محبوب در یوسف آباد برای شما به نمایش درمی‌آمد. اما پس از مدتی، تصمیم الگوریتم کبوتر بر آن شد که این تعداد به 3 کاهش پیدا کند. این کاهش تعداد بسیاری از کسب و کارها را خارج از محدوده نتایج قرار داد و آنها را از شانس دیده شدن برای کاربران محلی محروم کرد.

 

  1. یکی از نقاط ضعف الگوریتم کبوتر آن است که در بعضی مواقع قابلیت تشخیص نتایج اسپم را در لیست جستجوهای محلی ندارد. به عنوان نمونه، نکته‌ای که انتقاد بسیاری از منتقدان را برانگیخته است، ناتوانی الگوریتم کبوتر برای تشخیص و تمایز میان کسب و کارهای قانونی و کسب و کارهایی است که تنها با زیاده روی در کلمه کلیدی سعی در فریب موتورهای جستجو دارند. اما مانند گذشته گوگل همواره سعی کرده است این ضعف  را نیز در نسخه‌های به روز رسانی شده بهبود بخشد. گوگل در این زمینه از افراد نیز خواسته است تا با گزارش تخلفات محلی، به او کمک کنند.

تطابق با الگوریتم کبوتر گوگل

معرفی الگوریتم گوگل، باعث ایجاد چالش و رقابتی سالم میان صاحبان کسب و کارهای محلی برای حضور پر قدرت تر در فضای وب شد. بعضی از معیارهای معرفی شده توسط کبوتر، در کنترل و اختیار این کسب و کارها نیست. مثلا شعاع تاثیر این الگوریتم نسبت به فرد جستجو کننده از مشخصه‌های غیر قابل تغییر است. برای نمونه اگر شما صاحب یکی از محبوب‌ترین و با کیفیت‌ترین فست فودهای غرب تهران باشید و با قدرت برای حضور خود در فضای آنلاین فعالیت کرده باشید، اما جستجو کننده‌ای در شرق تهران “فست فود تهران” را جستجو کند، شما علیرغم برتری، در بین نتایج ظاهر نخواهید شد.در مقابل، معیارهای قابل کنترلی وجود دارند که با استفاده از آنها شما می‌توانید سئوی محلی خود را بهبود ببخشید. نحوه ارتقای فاکتورهای سئوی محلی در مقاله‌های آینده آورده خواهند شد.

تاثیر الگوریتم گوگل بر سئوی محلی

گزارش تخلفات:

در مواقعی که گوگل موفق به رتبه‌بندی صحیح نتایج جستجوهای محلی نمی‌شود، گزارش تخلفات کسب و کارهای اسپم به گوگل می‌تواند آن را در بهبود رتبه‌بندی‌های صحیح‌تر یاری بدهد. مطمئن شوید که مطابق با چارچوب گوگل برای گزارش، مکاتبه می‌کنید. ممکن است که گوگل همواره گزارش‌های تخلف شما را ترتیب اثر ندهد. اما به خاطر داشته باشید که سرباز زدن از این کار ممکن است به قیمت جلو زدن کسب و کارهای اسپم از شما تمام شود.

در مجموع اگر می‌خواهید در میان کسب و کارهای اطرافتان سر بلند کنید، باید بتوانید نظر کبوتر گوگل را جلب کنید. پیشنهاد آژانس تبلیغاتی ای نگاه فراگیری روش‌های سئوی محلی به نحوی است که که بتوانید خود را در بین کسب و کارهای محلی مطرح کنید.

منبع: https://moz.com

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *