دسته بندی

۹ تکنیک برای بهبود سئوی سایت های فروشگاهی

نویسنده

سئو و بهبود رتبه بندی سایت در نتایج گوگل برای وب سایت‌های فروشگاهی اهمیت دو چندان دارند. چرا که تلاش‌های شبانه روزی شما برای طراحی یک وب سایت زیبا و کاربردی، چانه زنی با فروشنده‌ها و تبلیغات میدانی گسترده بدون آنکه محصولاتتان برای مخاطبان به نمایش در بیایند، بی معنی خواهند شد. باید بدانید که 93% ترافیک یک وب سایت حاصل جستجو کاربران در موتورهای جستجو است. همچنین، در بازدید از صفحات گوگل 53% کاربران لینک اول، 15% لینک دوم، 9% لینک سوم و درصد باقیمانده افراد لینک‌های بعدی را انتخاب می‌کنند. آمارها نشان می‌دهند که کاربران بی حوصله دنیای امروز، معمولا پس از پیدا نکردن نتایج دلخواه خود در بین 4 لینک اول، بلافاصله عبارت جستجوی خود را تغییر می‌دهند و شانسی برای دیگر وب سایت‌ها قائل نمی‌شوند. بنابراین سئوی سایت های فروشگاهی بیش از سایر کسب و کارها اهمیت پیدا می‌کند.

سئو سایت فروشگاهی

 

مشکل سئوی سایت های فروشگاهی

چالش بزرگ سئوی سایت های فروشگاهی آن است که تعدادشان بسیار زیاد است و هر روز نیز بر تعدادشان افزوده می‌شود. همین واقعیت رقابت را بسیار دشوار کرده است. بنابراین اگر بخواهید که پیش از رقیبانتان در نتایج گوگل ظاهر شوید، باید عملکرد بهتری نسبت به آنها داشته باشید. برای دستیابی به این عملکرد، این مقاله آژانس تبیغاتی ای نگاه را دنبال کنید.

بهبود سئوی سایت های فروشگاهی

پیش از آغاز عملیات سئو، باید ابتدا کاملا تحقیق کنید. تحقیق کافی برای سئوی سایت های فروشگاهی، مهم ترین مرحله است. در همین مرحله است که شما نقاط قوت و ضعف رقبا را می شناسید و می توانید از آنها درس بگیرید.

 

تحقیق برای بهبود سئوی سایت های فروشگاهی

تصور کنید که کلمه کلیدی اشتباهی انتخاب کنید و همه تلاش کمپین سئوی خود را برای رسیدن به بالاترین رتبه در نتایج جستجوی آن کلمه اشتباه به کار بگیرید. در این صورت یا محکوم به شکست خواهید بود یا جذب گروه مخاطبان بی ربط، منجر به افزایش ترافیک سایت شما خواهند شد که با شکست در دستیابی به ترافیک بالا چندان تفاوتی ندارد. بنابراین در اولین مرحله لازم است درباره کلمه کلیدی تحقیق کنید.

1.انتخاب کلمه کلیدی مناسب

برای صفحه اصلی و صفحات محصولات خود کلمه کلیدی مناسب را پیدا کنید. در این انتخاب باید مرتبط بودن، میزان جستجو و سختی جذب ترافیک را برای آن کلمه کلیدی در نظر بگیرید. برای انتخاب مناسب می توانید از ابزارهایی مانند Kwfinder استفاده کنید. مهم است که کلمه‌ای با رقابت بالا و رقبای قدرتمند انتخاب نکنید. زیرا احتمالا رقبای با سابقه شما مدت ها است این کلمه را در رتبه های اول نتایج جستجوی گوگل به خود اختصاص داده اند. برای مثال اگر کسب و کاری در ارتباط با فروش قهوه راه اندازی کرده‌اید، انتخاب کلماتی مانند “خرید قهوه” اشتباه خواهد بود. در عوض، شما باید عبارات گسترده‌تری را مانند “خرید قهوه اسپرسوی فوری” انتخاب کنید. تا رفته رفته بتوانید به رتبه‌های بالای نتایج دست پیدا کنید و پس از آن رقبای خود را در کلمات کلیدی دشوار نیز کنار بزنید. می‌توانید لیستی از کلمات کلیدی استفاده شده توسط رقیبانتان تهیه کنید و آنها را مورد بررسی قرار دهید.

2. معماری اطلاعات سایت های فروشگاهی

در این زمینه باید با چشمانی باز عمل کنید. انتخاب معماری و سلسله مراتب صحیح برای صفحات وب سایت عامل بسیار مهمی در بهبود سئوی سایت است. برای اینکه گوگل را عاشق وب سایت فروشگاهی خودتان کنید، باید مطمئن شوید که شما را به خوبی بشناسد. برای این کار لازم است که شما اطلاعات وب سایتتان را به مرتب‌ترین حالت، طبقه‌بندی کنید. به سایت‌های رقیبانتان سر بزنید و معماری و ساختار صفحات آنها را بررسی کنید. شما بسته به سلیقه و کارکرد سایتتان، می‌توانید برای وب سایت خود ساختار خلاقانه و متفاوتی ایجاد کنید یا پیرو معماری آنها باشید. یکی از ساختارهایی که برای دستیابی به این هدف توصیه می‌شود، ساختار خوشه‌ای است.

ساختار خوشه ایبه تصویر بالا دقت کنید. این تصویر نمونه‌ای از طراحی یک فروشگاه اینترنتی پوشاک با ساختار خوشه ای است. در لایه بالایی این سایت Home Page قرار دارد و پس از آن، سه دسته “شلوارها”، “تی شرت‌ها” و “کفش‌ها” مشاهده می‌شوند. URL این دسته بندی‌ها به این ترتیب خواهند بود: yourdomain.com/pants

پس از آن شما می‌توانید در هر کدام از این گروه‌ها، زیر گروه‌های دیگری پیش‌بینی کنید. برای مثال، دسته بندی شلوار می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • شلوارک
  • جین
  • دمپا گشاد
  • چسبان

URL این زیر گروه‌ها نیز به ترتیب شامل گروه/ زیر گروه / محصول خواهد بود: yourdomain.com/category/subcategory/product

با استفاده از این ساختار ما می‌توانیم خزش ربات‌های گوگل را ساده‌تر کنیم. تاثیر انتخاب URL مناسب بر سئو نیز عاملی است که نه تنها در سئو سایت های تجاری فروشگاهی مشهود است بلکه برای ارتقای رتبه همه سایت‌ها در گوگل می‌توانید از آن بهره بگیرید. درباره URL می توانید از مقاله بهینه سازی URL وب سایت بیشتر اطلاعات کسب کنید.

سئوی On-page سایت های فروشگاهی

مانند همه وب سایت‌های دیگر، اولین چیزی که پس از راه اندازی، برای سئو سایت تجاری فروشگاهی اهمیت دارد، سئوی On-page و Off-page است. سئوی On-page در واقع به کارهایی گفته می‌شود که 100% در اختیار ما است. اما در سئوی Off-page عوامل خارجی دست دارند که به اختیار ما مربوط نمی‌شود. اما بیایید ابتدا از توضیح عواملی آغاز کنیم که به عملکرد خود ما وابسته هستند. بنابراین پس از راه اندازی سایت سئوی On-page آن را آغاز کنید.

سئوی سایت فروشگاهی

 

3-لینک دهی داخلی مناسب

برای آنکه ربات‌ها به راحتی بتوانند تمام سایت شما را از نظر بگذرانند و زیر و رو کنند، خوب است که شبکه لینک داخلی مستحکمی داشته باشید. لینک داخلی صفحات وب سایت شما را مانند یک تور به هم متصل می کنند برای مثال شما می توانید در صفحه فروش قهوه اسپرسو، به صفحات انواع دیگر قهوه یا تجهیزات دم کردن قهوه در وب سایت خودتان لینک داخلی ایجاد کنید. برای اینکه همه چیز را درباره ایجاد لینک داخلی صحیح بدانید مقاله لینک داخلی مناسب برای سئو را مطالعه بفرمایید.

4-پرهیز از ناکارآمدی کلمات کلیدی  Keyword cannibalization

ناکارآمدی کلمه کلیدی یا keyword cannibalization وقتی اتفاق می‌افتد که چند صفحه از یک وب سایت سعی کنند که با استفاده از یک کلمه کلیدی مشابه به صدر نتایج راه پیدا کنند. این کار موتورهای جستجو را گیج می‌کند. با این کار شما آنها را مجبور می‌کنید که بین صفحات دارای یک کلمه کلیدی مشابه، مهم ترین آنها را انتخاب کنند. این موضوع می‌تواند به شدت ترافیک وب سایت شما را کاهش دهد. بنابراین برای بهبود سئوی سایت های فروشگاهی بهتر است که هر کدام از صفحات وب سایت خود را چه مربوط به فروشگاه باشد چه مربوط به وبلاگ، به یک عبارت کلیدی منحصر بفرد اختصاص دهید.

5-ایجاد بلاگ

ابجاد بلاگ و نوشتن محتوا راه بسیار خوبی برای بهبود سئوی سایت های فروشگاهی است. این روش به ویژه برای نوشتن درباره عبارات کلیدی دنباله دار بسیار مفید است. برای مثال در کسب و کار مربوط به فروش قهوه خود می‌توانید بلاگی داشته باشید که در حوزه روش‌های “دم کردن قهوه های مختلف”، “کاشت انواع قهوه”، “تفاوت دانه‌های مختلف قهوه” و… مقالات مختلفی داشته باشد و از این طریق ترافیکی را که از طریق کلمه کلیدی “خرید قهوه” نمی‌توانید کسب کنید، به دست بیاورید.

اصلاح وب سایت های فروشگاهی

پس از راه اندازی و سئوی سایت، نوبت به برطرف کردن خطاهای آن و اصلاحات می رسد. به عنوان اولین قدم ها، شما می توانید تمامی صفحات ارور 404 را به صفحات اصلی redirect کنید. در زیر آژانس تبلیغاتی ای نگاه، چند قدم مهم برای بهبود سئوی سایت های فروشگاهی را به شما معرفی خواهد کرد.

6-افزایش سرعت وب سایت

پس از اینکه خطاهای سایت خود را برطرف کردید، باید سرعت سایت خود را افزایش دهید. اهمیت افزایش سرعت برای بهبود سئو آنقدر اهمیت دارد که اگر شما را مجبور به نام بردنه تنها یک پارامتر موثر در سئو کنند، “سرعت” باید انتخاب شما باشد. تحقیقات نشان داده‌اند که 40% از افراد تنها 3 ثانیه برای بارگذاری یک سایت تحمل می‌کنند. در واقع مطالعات نشان می دهند که فشار و استرسی که کابران دنیای امروز در حین انتظار برای بارگذاری یک صفحه تحمل می کنند، آنها را وادار می کنند تا صفحه را ترک کرده و در جای دیگری به دنبال مطلب دلخواه خود باشند.  برای اینکه درباره روش های افزایش سرعت بدانید می‌توانید مقاله تکنیک های افزایش سرعت سایت را مطالعه بفرمایید. برای آنکه سرعت وب سایت خود را محک بزنید می‌توانید از ابزارهایی مانند Page Speed Insight استفاده کنید.

سئوی وب سایت فروشگاهی

7.افزایش اعتبار بهبود سئوی سایت های فروشگاهی

باید بدانید که هر چقدر وب سایت بهینه‌ای داشته باشید، اگر افراد نتوانند شما را بشناسند، نمی‌توانید نظر موتورهای جستجو را به خود جلب کنید. تبلغات میدانی راه خوبی برای شناساندن برند شما به مخاطبان است. اما در دنیای دیجیتال چیزی که اعتبار وب سایت شما را افزایش می‌دهد، لینک‌هایی است که در آنها سایر وب سایت ها، وب سایت شما را مرجع قرار می‌دهند. لینک های خارجی و کسب آنها از راها های کلاه سفید یکی از مطمئن ترین روش ها برای راه یابی به صدر لیست نتایج جستجو است.

Userfriendly .8 بودن

راحتی امکان کار کردن با سایت فروشگاهی برای کاربران عامل بسیار مهمی در بهبود سئوی سایت های تجاری است. این آیتم باعث می‌شود که کاربران بیشتر به وب سایت شما سر بزنند و تجربه خوشایندی از آن در ذهن داشته باشند. یکی از عواملی که یک وب سایت را userfriendly تر می‌کند، ایجاد پایگاهی راحت برای طی کردن فرایند خرید و پرداخت است. هر چه قدم های لازم برای رسیدن به کالا کمتر باشد، کاربران برای بازدید از وب سایت فروشگاهی رغبت بیشتری خواهند داشت. داشتن امکان مکالمه با کارشناسان سایت و همواره در دسترس بودن آنها برای رفع مشکلات نیز یکی از امکانات دیگری است که تجربه ای خوب نصیب مخاطبان شما خواهد کرد.

9. ارتقای نسخه تلفن همراه برای بهبود سئوی سایت های فروشگاهی

جالب است بدانید که

  • 61% از کاربرانی که کار کردن با نسخه‌های موبایل سایت ها را سخت ارزیابی می‌کنند، سایت را برای بازدید از سایت‌های رقیب ترک می‌کنند.
  • 58% از کاربران انتظار دارند که نسخه موبایل وب سایت‌ها نیز به اندازه یا حتی بیشتر از نسخه‌های دسکتاپ سریع باشند.

با وجو آنکه نسخه تلفن همراه یک وب سایت برای گوگل از اهمیت بالایی برخوردار است، بسیاری از شرکت ها این عامل را دست کم می‌گیرند. تاثیر این عامل در بهبود سوی سایت های فروشگاهی انقدر زیاد است که آژانس تبلیغاتی ای نگاه پیشنهاد می‌کند اگر در تیم خود یک developer ندارید، از template های responsive و costomize شده موجود بهره ببرید. در مقاله 4 دلیل اهمیت سئو برای موبایل، دلایل ضرورت سئو برای نسخه های گوشی همراه آورده شده اند.

ای نگاه امیدوار است که شما بتوانید با استفاده از ترفندهای بهبود سئوی سایت های فروشگاهی، رتبه وب سایت خود را در نتایج جستجوی گوگل بهبود ببخشید.

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *