دسته بندی

موثرترین روش های سئو برای موبایل

نویسنده

تنوع بی سابقه مدل های گوشی هوشمندی که همه روزه روانه بازار می شوند، این وسیله سبک و در دسترس را به مهم ترین جزء زندگی روزمره ما تبدیل کرده است. بنابراین اگر این وسیله پرکاربرد را از معادلات تجاری خودتان کنار گذاشته‌اید، در حال از دست دادن برگترین جامعه مخاطبانتان هستید. رونمایی گوگل از الگوریتم Mobile First Index اثباتی برای این ادعا است. طبق این الگوریتم نسخه های گوشی همراه اهمیت دو چندانی نسبت به گذشته یافته اند. همین باعث شده است که همه کسب و کارها سئو برای موبایل را در اولویت قرار دهند. ما در مقاله 4 دلیل اهمیت سئو برای موبایل به تفصیل درباره لزوم  بهینه سازی نسخه‌های موبایل توضیح داده‌ایم

روش های موثر سئو برای موبایل

اما پیش از اینکه کمپین سئو و بهینه سازی وب سایت خود را برای گوشی همراه آغاز کنید، باید بتوانید ارزیابی دقیقی از میزان بهینه بودن سایت فعلی خود در موبایل داشته باشید و پارامترهای سئو برای موبایل را درباره وضعیت فعلی خودتان بررسی کنید. پس از آن است که نوبت به بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو می رسد. در این مقاله ابتدا نحوه ارزیابی این پارامترها توضیح داده می‌شوند و سپس چند روش بهبود سئو برای موبایل آورده خواهند شد. با آژانس تبلیغاتی ای نگاه همراه باشید.

سئو نسخه موبایل

بررسی پارامترهای سئو برای موبایل

1. ارزیابی ترافیک موبایل

برای اینکه بدانید چه میزانی از ترافیک وب سایت شما از طریق موبایل عایدتان می‌شود، می‌توانید از طریق گوگل آنالتیکس اقدام کنید. وارد حساب کاربری گوگل آنالتیکس خود شوید، منوی Audience (مخاطبان) را پیدا کنید و گزینه Mobile را انتخاب کنید. به این ترتیب شما قادر خواهید بود درصد ترافیک حاصل از موبایل، تبلت و دسکتاپ را مشاهده کنید و ارزیابی خوبی از دستگاه های مورد استفاده مخاطبانتان بدست بیاورید. شما حتی با استفاده از منوی Date Range می‌توانید داده‌ها را برای دوره‌های زمانی مختلف آنالیز کنید. مانند اکثر وب سایت ها احتمالا شما نیز با بررسی و مقایسه درصد ترافیک موبایل وب سایتتان، متوجه خواهید شد که این درصد نسبت به زمان مشابه در سال گذشته افزایش پیدا کرده است. به این معنا که، محبوبیت جستجو با موبایل هر روز در حال افزایش است و هزینه کردن برای بهبود نسخه تلفن‌های همراه، سرمایه گذاری مطمئنی محسوب می شود.

2. ارزیابی Mobile Friendly بودن سایت

تا کنون، تا چه حد کار مخاطبانتان را برای کلنجار رفتن با نسخه های موبایل سایتتان آسان کرده‌اید؟ تحقیقات نشان داده اند که بسیاری از سایت ها به دلیل اینکه نسخه های آسانی برای موبایل ندارند، نرخ پرش یا Bounce Rate بالایی دریافت می کنند و همین امر به افت شدید رتبه آنها در نتایج جستجو منجر می شود. بیایید اول بررسی کنیم که جایگاه فعلی سایت شما در ارزیابی این پارامتر کجاست و سایت شما تا چه حد Mobile Friendly است. برای این کار ابزاری که توسط گوگل معرفی شده است، بهترین وسیله می‌باشد. Mobile Friendly Test نام این ابزار است. وارد این سایت شوید و URL خود را در جعبه جستجو وارد نماید. روی Run Test کلیک کنید و پس از آن گزارشی از میزان Mobile friendly بودن آن نمایش داده خواهند شد.

mobile friendly، ای نگاه

 

3. ارزیابی میزان راحتی خزش ربات ها در وب سایت شما

خزش یا Crawling اصطلاح گوگل برای بررسی یک وب سایت توسط ربات هایش است. در واقع برای تعیین رتبه بندی وب سایت شما در یک صف جستجو، ربات‌های گوگل در سایت شما می خزند و پارامترهای مهم را بررسی و ارزیابی می‌کنند. بنابراین هر چه دسترسی ربات‌ها را به صفحات مختلف سایتتان آسان تر کنید، گوگل نیز ارزیابی جامع تری از آن پیدا خواهد کرد. این کار به بهبود سئو برای موبایل نیز کمک بسیاری می‌کند. برای ارزیابی میزان راحتی کار ربات‌های گوگل در وب سایتتان در نسخه‌های مختلف، شما می‌توانید از ابزار Search console استفاده کنید. به منوی Crawl و سپس Crawl errors بروید و بر روی Smartphone کلیک کنید. با این روش شما گراف و جدولی مشاهده می‌کنید که حاوی تمامی خطاها هستند.

4. ارزیابی Mobile User Experience

یکی از پارامترهایی که کیفیت آن در رتبه بندی سایت شما در نتایج جستجو تاثیر چشمگیری می‌گذارد، تجربه کاربر در استفاده از نسخه موبایل و وقت سپری شده در سایت یا dwell time است. اگر شما تجربه لذت بخشی در اختیار مخاطبانتان نگذارید، نمی‌توانید انتظار داشته باشید که برای مدت زیادی در سایت شما وقت بگذرانند. بنابراین حتی اگر بخواهید محتوای خوبی در اختیارشان بگذارید آنها را نخواهند دید. پس بهبود UX یا User Experience از مهمترین عوامل کاهش نرخ پرش است. پژوهش‌ها ثابت کرده اند که در شرایط یکسان، نرخ پرش در نسخه‌های موبایل نسبت به دسکتاپ بالاتر است. برای اینکه در حین بازدید از سایت، تجربه خوشایندی برای مخاطبان به جا بگذارید، باید پارامترهای مختلفی را در نظر بگیرید. که در زیر به آنها اشاره می‌شود:

الف. افزایش سرعت سایت، بهبود سئو برای موبایل

اولین و مهم ترین قدم برای بهبود سئو و ایجاد فضایی برای تجربه خوشایند کاربر افزایش سرعت سایت است. برای اینکه بدانید افزایش سرعت تا چه میزان می تواند رتبه بندی آن را در نتایج گوگل تغییر دهد مقاله تاثیر سرعت سایت بر سئو را مطالعه بفرمایید. برای دانستن اهمیت سرعت موبایل در برای گوگل در تعیین رتبه سایت شما در صف جستجو، کافی است بدانید 53% افراد تنها 3 ثانیه برای بارگذاری به سایت شما فرصت می‌دهند و پس از آن سایت شما را برای بازدید سایت‌های رقبایتان ترک خواهند کرد. بنابراین می‌شود گفت بیش از نیمی از مخاطبان شما انتظار دارند سایت شما بین 1 تا 2 ثانیه قابل مشاهده باشد. درباره راه‌های افزایش سرعت می‌توانید در مقاله آموزش تکنیک های افزایش سرعت سایت مطالعه بفرمایید.

برای اینکه بتوانید یک ارزیابی از وضعیت فعلی سرعت سایت خودتان در موبایل داشته باشید و مطابق با آن برای افزایش سرعت برنامه‌ریزی کنید، پیشنهاد آژانس تبلیغاتی ای نگاه، استفاده از ابزار گوگل است. البته برای اینکه بتوانید در ایران از این ابزار استفاده کنید نیاز به تغییر دهنده آی پی خواهید داشت. کافی است آدرس سایتتان را در جعبه جستجو تایپ کنید تا پس از چند ثانیه گوگل زمان مورد نیاز برای بارگذاری کامل سایت شما را در نسخه تلفن همراه به شما نشان دهد. پایین صفحه نیز شما می‌توانید پیشنهادات ارائه شده را برای افزایش سرعت و در نتیجه بهبود سئو برای موبایل ببینید. برای مثال فشرده سازی تصاویر یکی از پیشنهادهای این ابزار است. زیرا فایل‌های تصاویر پر حجم سرعت سایت را به شدت کاهش می‌دهند. همچنین ترکیب و Minify کردن کدها می‌تواند کمک زیادی به کاهش زمان بارگذاری سایت بکند. زیرا از این طریق شما می‌توانید موجب کاهش تعداد درخواست‌های HTTP شوید.

ب. طراحی سایت Responsive یا واکنش گرا

در این مرحله لازم است اطمینان حاصل کنید که سایت شما Responsive طراحی شده است. سایت واکنش گرا چیست؟ یکی از مشخصات مهم سایت‌های واکنش گرا تغییر اندازه صفحات سایت به نسبت اندازه وسیله مورد استفاده کاربران است. تا از این طریق مخاطب شما بتواند بدون دردسر سایت شما را با بهترین کیفیت و متناسب با اندازه وسیله مورد استفاده خودش (موبایل، تبلت، دسکتاپ و …) مشاهده کند. اگر سایت شما با استفاده از وردپرس راه‌اندازی شده است، Responsive کردن آن در نصب یک تم مناسب و واکنش گرا خلاصه می‌شود. در غیر این صورت، باید از متخصصان developer خودتان کمک بگیرید.

روش های سئو برای موبایل

ج. ایجاد تجربه مشابه، بهبود سئو برای موبایل

تجربه نشان داده است که افراد در فرآیند تحقیق برای خرید و تکمیل پرداخت، از نسخه های مختلف یک وب سایت استفاده می‌کنند و بسته به وسیله در دسترسشان از هر دو نسخه دسکتاپ و موبایل بهره می‌گیرند. بنابراین انتظار آنها این است که در هر دو نسخه محتوایی مشابه را مشاهده کنند. رعایت این امر برای ایجاد تجربه ای خوشایند در مخاطبان بسیار مهم محسوب می‌شود. بنابر تحقیقات گوگل 63% مردم از وب سایت‌های برندهای مختلف انتظار ظاهر و محتوای مشابه را برای نسخه های مختلف دارند. بنابراین اگر نسخه موبایل وب سایتتان با چیزی که در دسکتاپ نمایش داده می‌شود، متفاوت است، بهتر است برای نزدیک کردن آنها به هم دست به کار شوید.

د. استفاده از Popup های سازگار با موبایل

صاحبان کسب و کارها همواره در تلاش هستند تا توجه مخاطبان خود را با پیشنهادهای وسوسه انگیز، وبینارها، بازایابی محتوا و انواع راه‌های دیگر جلب کنند. درست است که این کار می‌تواند به افزایش مخاطبان شما و ترافیک وب سایتتان کمک کند، اما باید بدانید که حجم سرسام آور این تبلیغات برای افراد، جلب توجه آنها را بسیار دشوار کرده است. به ویژه آنکه مرورگر گوگل کروم امکان منع نمایش تبلیغات را برای کاربران خود قائل شده است. بنابراین امروزه توجه به کیفیت تبلیغات نسبت به گذشته اهمیت صد چندان پیدا کرده است. ظاهر شدن یک popup بی کیفیت یا بسیار کوتاه می‌تواند برای همیشه تجربه‌ای ناخوشایند از سایت شما در ذهن مخاطب به جای بگذارد.

5. بهینه سازی محتوای موبایل

فرض کنید که شما توانستید با استفاده از طراحی مناسب، مخاطب خود را در سایت نگه دارید. در این مرحله، بهینه سازی محتوا در همه نسخه‌ها به ویژه نسخه موبایل اهمیت می‌یابد. تولید محتوای با کیفیت و معتبر یکی از مهم ترین فاکتورهای گوگل برای رتبه بندی نتایج جستجو است و کمک زیادی به بهبود سئو برای موبایل خواهد کرد. در زیر روش‌هایی برای بهینه‌سازی محتوای موبایل ارائه می‌شود که در بسیاری از موارد با قوانین کلی سئو تفاوتی ندارند. مهم ترین عواملی را که در شکل گیری یک محتوای صحیح و جذاب مشارکت دارند می‌توانید در مقاله 8 نکته تولید محتوا برای سئو مطالعه بفرمایید.

  • با انتخاب عنوان جذاب برای محتوای خود، بازدیدکنندگان را برای خواندن آنها مجاب کنید.
  • فحوای محتوای خود را با استفاده از بهینه سازی منطقی و طبیعی کلمه کلیدی، مشخص کنید.
  • محتوای بلند (بیشتر از 2000 کلمه) بنویسید. محتواهای بلند در سیستم رتبه بندی نتایج گوگل از ارزش زیادی برخوردار هستند و باعث می‌شوند که بتوانید با سرعت بیشتری به رتبه‌های اول راه بیابید.

mobile friendly، ای نگاه

6. بهینه سازی عنوان‌ها و Description ها

وقتی در حال بهینه سازی برای نسخه دسکتاپ هستید، احتمالا از اهمیت عناوین و توضیحات متا آگاه هستید. خبر خوب برای کارشناسان تولید محتوا اینکه، به تازگی توضیحات متا طول بلندتری پیدا کرده‌اند و برای مجذوب کردن مخاطبان، فرصت بیشتری در اختیار شما قرار می‌دهند. توضیحات متا، در واقع راهی برای نشان دادن موضوع مقاله به گوگل هستند. با استفاده از عنوان و توضیحات متا، شما به گوگل و جستجو کنندگان می‌فهمانید که صفحه مورد نظر درباره چیست. اما در نسخه‌های تلفن همراه، احتمالا شما به دلیل سایز وچک صفحه قادر نخواهید بود تمامی عنوان یا توضیحات متا را مشاهده بفرمایید. بنابراین برای بهبود سئو برای موبایل پیشنهاد این است که مهم‌ترین بخش‌های عنوان و توضیحات را در ابتدای آنها بیان کنید.

7. شبکه‌های اجتماعی و سئو برای موبایل

با وجود آنکه گوگل هرگز شبکه‌های اجتماعی و محتوای آنها را در بین پارامترهای موثر برای سئو و بهینه سازی موتورهای جستجو دسته بندی نکرده است، تحقیقات نشان می‌دهند که رابطه‌ای قوی و معنی‌دار میان شبکه‌های اجتماعی و رتبه یک وب سایت در نتایج جستجوهای گوگل وجود دارد. بر اساس آمارها، 80% حضور کاربران در شبکه‌های اجتماعی، از طریق گوشی‌های هوشمند است. بنابراین شما نمی‌توانید نقش شبکه‌های اجتماعی را در دیده شدنتان نادیده بگیرید. یکی از بهترین پیشنهادها برای استفاده از شبکه‌های اجتماعی در جهت بهبود سئو آن است که برای محتواهای خودتان دکمه‌های اشتراک از طریق شبکه‌های اجتماعی فراهم کنید تا از این طریق مخاطبان بیشتری به مقالات شما دسترسی داشته باشند. اگر افراد به راحتی بتوانند محتوای شما را در نرم افزارهای پرطرفداری مانند واتس اپ و تلگرام به اشتراک بگذارند، وب سایت شما از طریق افزایش ترافیک، رفته رفته راه خود را به صدر لیست نتایج جستجو باز می‌کند.

شبکه های اجتماعی در موبایل

سئو برای موبایل آمادگی برای جستجوهای صوتی

همانطور که در مقاله 4 دلیل اهمیت سئو برای موبایل ذکر شد، جستجوهای صوتی هر روز محبوب‌تر می‌شوند. امروزه تمایل افراد به جستجوهای صوتی برای تسهیل کارهای روزمره شان به قدری زیاد شده است که پیش بینی می‌شود در آینده نزدیک این عرصه تمامی جنبه‌های زندگی ما را دستخوش تغییر کند. تحقیقات نشان داده‌اند که در حال حاضر نیز یک سوم کاربران گوشی‌های هوشمند در سراسر دنیا روزانه از قابلیت‌های صوتی آن بهره می‌گیرند. علاوه بر این تحلیل‌های بازار حاکی از افزایش طرفداران بلندگوهای هوشمند است. بنابراین بهینه سازی نسخه های گوشی هوشمند علاوه بر سایر مزایا که در بالا به تفصیل توضیح داده شد، وب سایت شما را برای آینده پر طرفدار جستجوهای صوتی نیز آماده می‌کند و به شما امکان لذت بردن از سواری بر این موج بلند را می‌دهد.

ما در تیم آژانس تبلیغاتی ای نگاه امیدواریم توانسته باشیم، ضرورت بهینه سازی موتورهای جستجو برای موبایل را به تمامی صاحبان کسب و کار انتقال بدهد. مطمئن هستیم که صرف انرژی و وقت کافی برای نسخه‌های گوشی هوشمند ما را در کسب سود حداکثر یاری خواهد کرد.

منبع: https://optinmonster.com/mobile-seo

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *