دسته بندی

الگوریتم موبایلِ گوگل یا Mobile First Index چیست؟

معرفی الگوریتم موبایلِ گوگل یا Mobile First Index

آمارها نشان می‌دهند که تقریبا حدود 70% از کاربران یا بازدیدکنندگان سایت‌ها از طریق موبایل از سایت بازدید می‌کنند و این درصد رو به افزایش است. گوگل با معرفی این الگوریتم قصد دارد، تا تجربه کار با وب را برای کاربران موبایل هم لذت بخش و آسان کند. آیا این الگوریتم تاثیر مثبتی در سئو سایت و افزایش رتبه در رنک گوگل دارد؟ نامگذاری این الگوریتم به چه معناست؟ آیا برای چنین تغییری آماده هستید؟ با تیم آژانس تبلیغاتی ای نگاه همراه باشید تا تمام جزئیات الگوریتم جدید گوگل، یعنی Mobile First Index را در اختیار شما قرار دهیم.

الگوریتم موبایل گوگل

الگوریتم Mobile First Index

گوگل در سال 2018 از الگوریتم Mobile First Index رونمایی کرد. از نام این الگوریتم مشخص است که طبق آن، گوگل ابتدا نسخه موبایل سایت شما را ایندکس می‌کند. اگر وب سایتی نسخه موبایل نداشته باشد و نسخه دسکتاپ نیز Responsive نباشد، محتوای سایت توسط ربات های گوگل ایندکس Index می‌شوند. اما قطعا رتبه بندی پایین تری نسبت به وب سایت‌هایی که ریسپانسیو هستند یا به اصطلاح گوگل Mobile friendly می‌باشند کسب می‌کنند. یعنی محتوایی که در موبایل نمایش داده می‌شود معیار اصلی رتبه بندی برای گوگل است نه آنچه که در نسخه دسکتاپ مشاهده می‌کنید. البته، این به معنی بی تاثیر بودن کاربران نسخه دسکتاپ نیست. آنها همچنان هم اثر بخش هستند. اما الگوریتم Mobile First Index در بهینه سازی سئو سایت شما تاثیر بسیار مهمی دارد. گوگل با معرفی این الگوریتم نشان داد که تمرکزی بیشتری بر نسخه های موبایل سایت ها دارد.

الگوریتم mobile first index

اهمیت محتوای مناسب Mobile First Index vs

گوگل برای وب سایت‌هایی که در کنار محتوای ارزشمند به تجربه کاربری مناسب اهمیت می‌دهند، احترام زیادی قائل است. این کار تاثیر بسیار زیادی در بهبود سئو دارد. گوگل با رونمایی این الگوریتم قصد دارد تا کاربران تلفن های هوشمند دسترسی راحت‌تر و آسان‌تری به وب سایت‌ها داشته باشند. بنابراین در کنار تولید محتوای مناسب و ارزشمند به کاربران تلفن‌های هوشمند هم نگاه ویژه‌ای باید داشت. اگر این موضوع نادیده گرفته شود از نظر گوگل شانس زیادی برای دیده شدن توسط کاربرهای سایت خود ندارید. همچنین تاثیر منفی در سئو سایت خواهید داشت.

الگوریتم mobile first index

نکات مهم برای رونمایی از الگوریتم Mobile First Index

برای آنکه در جهت پیشروی با الگوریتم Mobile First index حرکت کنید بهتر است که ساختار صفحه‌های موبایل با دسکتاپ مشابه هم باشند. یعنی مطمئن شوید محتوای داخل موبایل با محتوای داخل کامپیوتر یکی باشد. عکس یا ویدیو گذاشته شده در دسکتاپ باید برای موبایل هم در دسترس باشد. تگ عنوان، توضیحات صفحات و کدهای اسکیما باید در هر دو نسخه موبایل و دسکتاپ قابل مشاهده باشد و محتوای صفحه‌های شما در دو نسخه دسکتاپ و موبایل یکسان باشد چون اگر قسمتی از محتوای شما در نسخه موبایل نباشد، آن محتوا رتبه بندی نخواهد شد. هماهنگ کردن این دو نسخه، جزئی از ریسپانسیو Responsive کردن نسخه موبایل است. (در ادامه در مورد Responsive کردن موبایل صحبت خواهیم کرد) اگر به این نکات مهم توجه کنید، مشکلی با الگوریتم موبایلِ گوگل Mobile First Index نخواهید داشت.

الگوریتم موبایل گوگل

Responsive = Mobile First Index

اگر سایت شما جزء سایت‌های کاملا Responsive بوده و به درستی راه‌اندازی شده است، به هیچ عنوان باید نگران الگوریتم Mobile First Index باشید. حتی تغییرات این الگوریتم و بروز رسانی آن مشکلی برای سایت شما نخواهد داشت. همانطور که گفته شد یکسان بودن نسخه های مختلف تاثیر زیادی در بهبود سئو و رتبه سایت در جستجوی گوگل دارد. باید بدانید اگر لینک‌های داخلی سایت برای نسخه دسکتاپ با نسخه موبایل متفاوت باشد حتی در صورت Responsive بودن سایت هم می‌تواند سئوی سایت را تضیف کند. در واقع اولویت اول برای همه وب سایت‌ها در صورتی که بخواهند بدون مشکل با الگوریتم Mobile First Index کنار بیایند این است که هر دو نسخه کامپیوتر و موبایل مشابه هم باشند. و در اولویت بعدی Responsive بودن سایت حائز اهمیت است. بسیاری از سایت‌ها هستند که کار کردن با آنها در نسخه موبایل بسیار سخت می‌باشد این باعث نارضایتی کاربرهای سایت می‌شود. با توجه به اینکه الگوریتم رنک برین رفتار و تعامل کاربرها را بررسی می‌کند، نارضایتی کاربران به شدت باعث کاهش رتبه شما در جست و جوی گوگل و پایین آمدن میزان محبوبیتان در بین مخاطبان می‌شود.

ای نگاه-الگوریتم موبایل گوگل

نتیجه گیری

جلب رضایت کاربران اولویت اصلی گوگل می‌باشد،. در دنیای امروزه استفاده کاربران از موبایل بسیار زیاد شده است به همین دلیل است که معرفی الگوریتم Mobile First Index توسط گوگل هم به دنیای فناوری کمک کرده و هم موجب دوچندان شدن رضایت کاربرهای خود شده است. به این ترتیب نیاز کاربر به بهترین سریع‌ترین روش برطرف می‌شود. در آخر هم ممنون که با تیم آژانس تبلیغاتی ای نگاه همراه بودید و برای مطالعه این مقاله و وقت ارزشمندتان سپاسگذاریم.

 

 

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *