دسته بندی

استفاده صحیح از متا تگ ها در سئو

به همان اندازه که داشتن چشم برای بدن مهم است، داشتن تگ HEAD و تنظیمات مربوط به آن برای سایت و سئو آن مهم است.  محتوای HEAD بر عملکرد سایت شما از نظر موتور های جستجو تاثیر می‌گذارد. پس نباید آن‌ها را نادیده گرفت.

تگ های HTML برای کاربران قابل دیدن نیستند. در واقع آن ها به موتورهای جستجو کمک می‌کنند تا محتوای شما را بهتر درک کنند. تگ های HTML  مهمترین قسمت های صفحه شما را برجسته می‌کنند تا در سرچ گوگل بهتر دیده شوید. استفاده از آن ها برای سئو وب سایت شما کاملا حیاتی است.

متا تگ های ضروری HTML برای سئو

امروزه استفاده از برخی تگ های HTML منسوخ شده است. اما واقعیت این است که از برخی از آن ها نمی‌شود چشم پوشی کرد. ای نگاه  در این مقاله تگ های مهمی را که استفاده از آن ها در سایت شما حیاتی است بررسی می کند.

متا تگ

 

متا تگ عنوان (Title Tag)

متا تگ عنوان برای موتور های جستجوی گوگل اهمیت زیادی دارد و توسط موتور های جستجو برای تعیین موضوع صفحه ای خاص و نمایش آن در سرچ گوگل استفاده می‌شود. عنوان جز اولین مواردی است که افراد، پس از جستجو در نتایج گوگل مشاهده می‌کنند. موتور های جستجو با تگ عنوان می‌فهمند که موضوع یک صفحه راجع به چه چیزی است. قبلا مهم بود که کلمات کلیدی در عنوان حتما استفاده شود ولی امروزه محققین دریافته اند که اکنون موتور های جستجو قادرند بدون استفاده از کلمات کلیدی دقیق در عنوان، موضوع یک صفحه را بر اساس تمام عناصر موجود در صحفه مثل متا تگ ها، توضیحات تصاویر، فعالیت کاربران و البته خود محتوا تفسیر کنند.

نکاتی برای نوشتن متا تگ عنوان که گوگل دوست دارد

1. طول متا تگ عنوان را همیشه تا 70 کاراکتر نگه دارید. در غیر اینصورت در نتایج جستجو کامل دیده نمی‌شود و ممکن است کلمات مهم شما حذف شوند. گوگل شما را بخاطر عنوان بیشتر از 70 کاراکتر مجازات نمی‌کند ولی بهتر است که عنوان شما کامل نمایش داده شود.

2. عناوین خودتان را با کلمات کلیدی پر نکنید! البته بهینه سازی عناوین با کلمات کلیدی هنوز هم مهم است، اما باید آن را هوشمندانه بکار ببرید. عناوین خود را توصیفی و منحصر بفرد بنویسید. از کلمات کلیدی اول نوشته استفاده کنید.

3. از نام برند خود در عنوان  استفاده کنید تا برند شما شناخته شود.

متا تگ توضیحات (Meta Description Tag)

متا تگ توضیحات یک متن کوتاه است. معمولا پس از عنوان و url وب سایت به صورت نوشته کوتاه در سرچ نمایش داده می شود.

اهمیت متا تگ توضیحات برای سئو

متا تگ توضیحات به عنوان بسیار نزدیک است. متا تگ توضیحات به کاربران این امکان را می‌دهد تا بدانند که آیا به نتیجه حستجو خود رسیده اند یا خیر. متا تگ توضیحات یک عامل رتبه بندی نیست اما در تصمیم کاربر برای کلیک رو سایت شما کمک می کند و نرخ کلیک شما را بالا می‌برد.

طول متا تگ توضیحات

قبلا برای اینکه در سرچ گوگل متا تگ توضیحات کامل نمایش داده شود، طول آن 160 کاراکتر بود. بعدا این مقدار به 300 کاراکتر افزایش یافت. در کل نمی‎توان طول دقیقی برای این متا تگ تخمین زد. اگر خیلی طولانی بنویسید گوگل آن را نمایش نمی دهد.

متا تگ توضیحات یک تبلیغ برای سایت شما!

سعی کنید محتوایی تولید کنید که وب سایت شما را تبلیغ کند و از توضیحات تکراری خود داری کنید چون موتور های جستجو ممکن است فکر کنند محتوای شما تکراری است. استفاده از کلمات کلیدی هم فراموش نکنید.

 تگ های اپن گراف(Open Graph Tags)

تگ های اپن گراف (OG) به شما اجازه می‌دهد اطلاعاتی را که در شبکه های اجتماعی به اشتراک می‌گذارید، کنترل کنید. به اینصورت که اگر لینکی از وب سایت شما در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شود، عنوان و عکس نوشته همراه با آن لینک نمایش داده شود. همچنین به شما کمک می‌کند ترافیک بیشتری را از طریق شبکه های اجتماعی دریافت کنید.

تگ های اپن گراف

مهمترین و محبوب ترین تگ های OG

1.تگ عنوان اپن گراف (Og Title): در اینجا عنوان صفحه را وارد می‌کنید اگر فکر می‌کنید عنوان سایتتان مناسب است همان را قرار دهید. به خاطر داشته باشید که باید بین 60 تا 90 کارکتر باشد.

2.تگ توضیحات اپن گراف ( Og Description): این تگ بسیار شبیه متا تگ توضیحات است وقتی صفحه شما به اشتراک گذاشته شود به طور خلاصه نمایش داده می شود. با این تفاوت که در نتایج گوگل نمایش داده نمی‌شود.

3.تگ تصاویر اپن گراف (OG Image):  استفاده از تصاویر همیشه محتوای شما را جذاب تر می‌کند بنابراین بهترین عکس را به تگ تصاویر اپن گراف اختصاص بدهید.

تگ کنونیکال (Canonical Tag) و اهمیت آن در سئو

وقتی چند صفحه با محتوای یکسان دارید می‌توانید با استفاده از یک تگ به موتور های جستجو بگویید که کدام صفحه برای شما اولویت دارد و آن را ایندکس کند.

تگ کنونیکال

تگ کنونیکال از دو جهت برای سئو مهم است.

تگ کنونیکال نه تنها به گوگل می‌گوید از میان دو صفحه با محتوای یکسان کدام یک دارای اولویت ایندکس شدن است، بلکه از ایجاد محتوای تکراری جلوگیر ی می‌کند.

دوم باعث رتبه گرفتن صفحه مهم تر نسبت به صفحه مشابه می شود.

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *