دسته بندی

راهنمای جامع ابزار کلمه کلیدی Google trends

نویسنده

بسیاری از مدیران وب سایت‌ها با وجود آنکه وقت بسیار زیادی برای تولید محتوا صرف می‌کنند و تمام تلاش خود را برای ایجاد یک پایگاه معتبر و به روز درباره حوزه کاری تخصصی خودشان بکار می‌گیرند، نمی‌توانند به نتیجه دلخواهشان برای افزایش نرخ کلیک یک وب سایت برسند. چرا؟ دلیل آن در بسیاری از مواقع انتخاب اشتباه کلمات کلیدی است. کلمات کلیدی حائز اهمیت است. بسیاری از ما نمی‌دانیم که برای نوشتن یک مقاله یا حتی انتخاب محوریت وب سایتمان به چه کلمه کلیدی روی بیاوریم. ابزارهای مقایسه و بررسی کلمات کلیدی به همین دلیل به وجود آمدند و توسعه یافتند. آژانس تبلیغاتی ای نگاه نیز در این مقاله یکی از بهترین ابزارهای کلمه کلیدی را معرفی کرده و توضیح خواهد داد. ابزار کلمه کلیدی google trends. گوگل ترندز (google trends) افراد فعال در زمینه تولید محتوا را قادر می‌سازد تا کلمه کلیدی خود را با توجه به ترجیح غالب کاربران انتخاب کنند و مقایسه جامعی بین آن و سایر کلمات کلیدی محتمل داشته باشند. برای آنکه بدانید کلمه کلیدی چه تاثیری بر بهبود محتوای وب سایت شما خواهد داشت، مقاله تاثیر چگالی کلمه کلیدی بر سئو را مطالعه بفرمایید.

آسان‌ترین ابزار کلمه کلیدی google trends

با استفاده از امکاناتی که گوگل ترندز برای تشخیص و مقایسه کلمات کلیدی در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد، قادر خواهید بود میزان محبوبیت یک برند را ارزیابی کنید، تحقیقات بازار انجام دهید و روند محبوبیت یک کلمه کلیدی را میان مخاطبان رصد کنید. گوگل ترندز محبوبیت نسبی یک کلمه کلیدی را در طول زمان نشان می‌دهد. برای مثال، آمارهای گوگل ترندز نشان می‌دهند که روند محبوبیت کلمه کلیدی “خرید لباس زنانه” در دوازده ماه گذشته به چه صورت بوده است.

ابزار کلمه کلیدی google trends

با تغییر بازه زمانی شما می‌توانید تغییرات این کاراکتر را در زمان‌های دیگری نیز مشاهده کنید. برای مثال اگر دانستن میزان محبوبیت این کلمه کلیدی ترکیبی (خرید لباس زنانه) در 5 سال گذشته برای کسب و کار شما حائز اهمیت است، با تغییر بازه زمانی به 5 سال می‌توانید از این آمار اطلاع پیدا کنید.

ابزار کلمه کلیدی گوگل ترندز

بنابراین اگر قصد راه اندازی کسب و کار جدید دارید یا صاحب یک کسب و کار نوپا هستید دانستن فصول پر فروش محصول توسط این ابزار به شما کمک خواهد کرد.

اما برویم سراغ ابتدای فرآیند بهره‌گیری از ابزار کلمه کلیدی google trends،

آغاز کار با ابزار کلمه کلیدی Google Trends

کافی است وارد سایت https://trends.google.com شوید. پس از آن با انتخاب کشور مورد نظرتان می‌توانید میزان و روند محبوبیت کلمه کلیدی هدفتان را در آن منطقه جغرافیایی بیابید. ابزار کلمه کلیدی Google Trends پس از نوشتن یک ترکیب از شما خواهد پرسید که منظورتان از این کلمه چیست. برای مثال اگر Apple را در گوگل ترندز جستجو کنید، ابتدا از شما خواهد پرسید که منظورتان میوه سیب است یا کمپانی Apple.

یکی دیگر از امکانات ابزار کلمه کلیدی Google Trends مقایسه میزان جستجو در استان‌های مختلف کشور انتخاب شده است. زیر پنجره روند جستجو، پنجره‌ای مشاهده می‌شود که استان‌ها به نسبت فراوانی محبوبیت با رنگ‌های کم رنگ و پر رنگ مشخص شده‌اند. چنین آماری به انتخاب صحیح مخاطبان هدف برندتان در میان شهرهای یک کشور کمک خواهد کرد، به شما اجازه خواهد داد که برای سفارش Adword تنها منطقه‌ای را مورد هدف قرار دهید که واقعا مورد نیاز است و شما را قادر خواهد ساخت تا محتوا را بر اساس منطقه جغرافیایی شخصی سازی کنید. برای مثال اگر محصول ارایشی، بهداشتی  شما در استان یزد بیشترین طرفداران را از آن خود کرده است، می‌توانید با ارسال ایمیلی حاوی جملات مرتبط برای جلب نظر آنها بکوشید  :”اهل یزد هستید؟ به دنبال یک کرم مرطوب کننده‌ای می‌گردید که با آب و هوای کویری سازگار باشد؟

موضوع مهمی که خوب است راجع به گوگل ترندز بدانید این که، بسیاری از افراد تصور می‌کنند آنچه ابزار کلمه کلیدی گوگل ترندز به عنوان روند محبوبیت نشان می‌دهد مانند Google Keyword Planner مقدار مطلق تعداد جستجوها است. در صورتی که طبق گفته مدیران  Google Trends، این ابزار آمار نسبی را به مخاطبان نشان می‌دهد تا مقایسه میان دو کلمه کلیدی تسهیل شود. آمار نسبی در واقع از تقسیم تعداد جستجوهای یک کلمه کلیدی بر کل جستجوهای بازه زمانی و مکان جغرافیایی انتخاب شده بدست می‌آید. در تصویر زیر شما می‌توانید آمار ارائه شده توسط دو ابزار google Trends و google keyword planner را با هم مقایسه کنید. همانطور که دیده می‌شود هر دو روند کاملا یکسانی را نشان می‌دهند. اما مقادیر متفاوتی را به خود اختصاص داده‌اند. Google Trends همچنین تعداد جستجوهای یکسان انجام شده توسط یک فرد را که در بازه زمانی کوتاهی صورت گرفته است، حذف می‌کند تا آمار قابل اعتمادتری برای مخاطب فراهم شود.

معرفی Google trends

امکان ویژه‌ای که Google Trends در اختیار شما قرار می‌دهد، مقایسه دو کلمه کلیدی مختلف با همدیگر است. بنابراین صاحبان برند با استفاده از این ابزار می‌توانند محبوبیت محصولات یا خدماتشان را با شرکت‌های رقیب مقایسه کنند. برای مثال در تصویر زیر شما می‌توانید روند محبوبیت و رقابت یک سال گذشته دو برند Samsung و Apple را در ایالات متحده آمریکا با هم مقایسه کنید. گوگل ترندز Google Trends امکان مقایسه حداکثر 5 کلمه کلیدی را به شما می‌دهد. این آمار به خریداران نیز برای انتخاب یک محصول کمک می‌کند. به جز مقایسه برندهای مختلف، این مقایسه شما را قادر می‌سازد که برای نوشتن مقاله‌های وبلاگ سایت خود کلمه کلیدی صحیحی انتخاب کنید.

مقایسه در گوگل ترندز

در پنجره‌ای که زیر پنجره مربوط به مقایسه آمار جستجو در استان‌های مختلف قرار دارد، کاربران می‌توانند با استفاده از دو پنجره Related queries و Related topics محبوب‌ترین جستجوها و موضوعات مربوط به کلمه کلیدی مورد نظرشان را به ترتیب محبوبیت مشاهده کنند. برای یک سایت فروشگاهی این جستجوها معیار خوبی برای ارزیابی کالاهای مختلف است. در این دو پنجره، سایر موضوعات و درخواست‌های جستجو شده‌ای به نمایش در می‌آیند که علاوه بر عبارت مورد نظر شما برای افراد محبوب بوده‌اند. با استفاده از این قسمت شما نه تنها می‌توانید کلمات کلیدی بیشتری بیابید بلکه متوجه خواهید شد که در حوزه کسب و کارتان افراد به چه سمت و سویی علاقه‌مند هستند  و در سفر جستجوی خود چه فرآیندی را طی می‌کنند.

به عنوان یک مثال دیگر، در تصویر زیر می‌توانید آمار جستجوی واژه “چتر” را توسط کاربران ببینید. فکر می‌کنید پرش چشمگیر محبوبیت واژه “چتر” ناشی از جیست؟ آغاز فصل سرما؟ اینطور نیست. Related queries و Related topics نشان می‌دهند این پرش قابل توجه به دلیل رونمایی از یک موزیک با نام “چتر” است.

تشخیص کلمه کلیدی با google trends

ابزار کلمه کلیدی گوگل ترندز همچنین جزئیاتی از فعالیت یک برند در اختیار افراد می‌گذارد. برای مثالApple هر ساله، نزدیک به سپتامبر از اقبال بسیار زیادی در جستجوها برخوردار می‌شود. چرا که این کمپانی معمولا در این ماه از محصول جدید خود رونمایی می‌کند. یا با جستجو کردن درباره خطوط هوایی United Airline متوجه خواهید شد که این شرکت در سال 2017 با رکود جشمگیری مواجه شده است که ناشی از جنجال رسانه‌ای بود که پس از برخورد کارکنان این شرکت در یکی از پروازهایش به راه افتاد. با دانستن زمان اوج گرفتن جستجوی یک موضوع شما می‌توانید همه ساله با انتشار محتوا درباره آن، از این آب گل آلود ماهی بگیرید. این آمار برای بازه‌های زمانی 24 ساعته نیز مفید است. فرض کنیم که شما صاحب بلاگی هستید که اخبار Celebrity ها را بطور مرتب پوشش می‌دهد. با استفاده از ابزار Google Trends میزان محبوبیت هر کدام از موضوعات مربوط به زندگی شخصی افراد مشهور مشخص خواهد شد. یکی از سایت‌هایی که توانسته است از اوج جستجوها بیشترین بهره‌گیری را داشته باشد وب سایت space.com است. این سایت، مهمترین سایت مربوط به اخبار هوا فضا است و Domain Authority برابر با 90 دارد. به تصویر زیر نگاه کنید.

گوگل ترندز google trends

همانطور که می‌بینید جستجو درباره کلمه کلیدی مورد نظر در روزهایی با فواصل مشخص به اوج رسیده است. فکر می‌کنید این کلمه چه بوده است؟ “Full moon” به معنای “ماه کامل”. طبیعتا قابل حدس است که نقطه اوج ذکر شده در آغاز ماه‌های قمری رخ داده است. در تصویر پایین مشاهده می‌کنید که space.com هر ماهه در همین تاریخ مقاله مربوط به “ماه کامل” وبلاگ خود را به روز رسانی می‌کند.

معرفی جامع google trends

اگر سفری کاری در پیش دارید و می‌خواهید بدانید در کشور مقصد افراد در زمینه‌های مختلف چه محصولاتی را بیش از همه دوست دارند، گوگل ترندز ابزاری عالی است. همان مثال شرکت Apple را در نظر بگیرید. پس از جستجوی این کمپانی می‌توانید در کشویی که سمت راست بازه زمانی دارید و All Categories نام دارد، به انتخاب زمینه به خصوص خودتان بپردازید.  مثلا ببینید که در زمینه‌های مختلفی مانند Art & Entertainment (هنر و سرگرمی)، Beauty & Fitness (زیبایی و تناسب اندام)، Internet & Telecom (اینترنت و مخابرات) و… کدام محصولات Apple پر طرفدار بوده‌اند. سمت راست کشوی categories کشوی search on web قرار دارد که با تغییر آن می‌توانید محبوبیت کلمه کلیدی را در حیطه عکس، اخبار و حتی YouTube مشاهده کنید.

سخن آخر آژانس تبلیغاتی ای نگاه آنکه، ممکن است ابزار کلمه کلیدی Google Trends ابزار اختصاصی برای سئو نباشد. اما همانطور که از این مقاله دریافتید ابزار بسیار مفیدی برای بررسی کلمه کلیدی به شمار می‌آید. داده‌های دست اول و به روز گوگل ترندز است که این سایت را به ابزار محبوبی در میان متخصصان سئو تبدیل کرده است.

منبع: https://ahrefs.com

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *