دسته بندی

آموزش رفع خطای ۴۰۳ | ۵ روش کلیدی در رفع خطای ۴۰۳

نویسنده

خطای 403 یا Forbidden زمانی رخ می‌دهد که شما از طرف سرور به صفحه مورد نظر خود دسترسی نداشته باشید. معمولا روبرو شدن با خطای 403 به دلیل تحریم یا عدم ارائه خدمات آن وب سایت برای بعضی از کشور‌ها است. متاسفانه 😔 در کشور ما نیز به دلیل تحریم‌های زیاد کاربران برای ورود به بعضی از وب سایت‌ها با این خطا روبرو می‌شوند. امروز می‌خواهیم 😋 به بررسی کامل این مشکل بپردازیم با تیم آژانس تبلیغاتی همراه باشید تا راه‌های مختلفی برای جلوگیری از خطای 403 یا Forbidden را بررسی کنیم.

forbidden 403

خطای 403 Forbidden

خطای 403 یا Forbidden Error به معنی ممنوع بودن است. در واقع یعنی دسترسی به صفحه یا منبع مورد نظر که شما در تلاش رسیدن به آن هستید به دلایل مختلفی ممنوع یا امکان پذیر نیست. ممنوع بودن آن بستگی به دلایلی مانند افزایش امنیت، تحریم بودن وب سایت، تنظیمات نامناسب و یا خطاهای نرم افزاری است.

خطای 403 در وردپرس

در سایت‌های وردپرسی یکی از دلایلی که باعث به وجود آمدن خطای 403 می‌شود، نصب افزونه است. یعنی نصب یک افزونه به هر دلیلی باعث تداخل در فایل‌های سایت می‌شود. به همین دلیل با خطای 403 برخورد می‌کنید. تنها کاری که باید انجام دهید غیر فعال کردن افزونه مورد نظر است. اگر با غیر فعال کردن آن مشکل مورد نظرتان حل نشد. باید تمام افزونه‌های نصب شده را غیر فعال کنید و بعد یکی یکی آن‌ها را مجدد فعال کنید و وب سایت خود را بعد از نصب هر افزونه کامل بررسی کنید. تا اگر بعد از نصب هر افزونه با خطای 403 روبرو شدید متوجه شوید مشکل از کدام افزونه است.

خطای 403 در وردپرس

حالا وقتی مشکل پلاگین یا افزونه مورد نظر خود را پیدا کردید ساده‌ترین کار این است که از یک افزونه مشابه استفاده کنید تا دقیقا همان کارکردی را که افزونه قبلی به شما می‌دهد،در اختیارتان قرار بدهد. یا اینکه از روش‌های دیگر مانند بررسی فایل‌های هاست یا فعال کردن دیباگ وردپرس و … به بررسی این مشکل بپردازید. (برای راهنمایی بهتر برای نصب افزونه مورد نظر و آشنایی با بهترین افزونه امنیتی وردپرس می‌توانید مقاله افزونه امنیتی وردپرس Wordfence security را مطالعه کنید)

Refresh کردن خطای 403

رفرش کردن صفحه را شاید بتوان سریع‌ترین روش ممکن در برطرف کردن خطای 403 دانست. با فشار دادن دکمه F5 می‌توانید صفحه مورد نظر خود را بروزرسانی کنید. چرا این روش توصیه می‌شود؟ چون ممکن است خطای مورد نظر حاصل اشتباه موقت سرور باشد. با این کار شاید مشکل خطای 403 برطرف شود.

ارورر 403

Error 403 و گوگل

برخی از وب سایت‌ها یا بهتر بگوییم آی پی های بعضی از سایت‌ها تحریم هستند. همین باعث می‌شود با وارد شدن به صفحات گوگل، با خطای 403 روبرو شویم. تنها راه ورود به این صفحات VPN یا استفاده از ابزارهایی است که باعث تغییر IP می‌شود هستند. اگر با وجود استفاده از فیلترشکن، باز هم با خطای 403 روبرو شدید، باید کش مرورگر خود را پاک کنید و مجدد دوباره تلاش کنید. متاسفانه سرویس‌هایی مانند گوگل آنالیتیکس، سرچ کنسول و … برای IP‌های ایران کاربرد ندارند. و باید برای استفاده از این ابزارهای گوگل، از VPN یا فیلترشکن استفاده کنید تا با خطای 403 یا Forbidden  مواجه نشوید.

کوکی‌ها و خطای Forbidden

وقتی وارد یک صفحه از وب سایتی می‌شوید ممکن است با خطای 403 روبرو شوید. این خطا در حافظه مرورگرتان ذخیره می‌شود. در صورتی که ممکن است در حال حاضر تنظیمات آن صفحه تغییر یافته و خطای مورد نظر برطرف شده باشد. اما  با مراجعه شما به همان صفحه باز هم با خطای Forbidden روبرو ی‌شوید. برای برطرف کردن این مشکل باید کوکی‌ها و حافظه کش مرورگر خود را پاک کنید. این کار هیچ لطمه‌ای به مرورگر شما نمی‌زند یا تداخلی در وبگردی برایتان ایجاد نمی‌کند.

تاثیر کوکی در خطای 403

تنها موردی که ممکن است با پاک کردن کش مرورگر با آن  روبرو شوید، کند شدن لود یا بارگذاری بعضی از وب سایت‌ها است. بارگذاری این سایت‌ها تنها چند ثانیه‌ به طول می‌انجامد.و این زمان فقط بار اول  مراجعه شما به آن وب سایت  رخ می‌دهد. در مورد کوکی‌ها نیز ممکن است با مورد مشابهی برخورد کنید: سایت‌هایی که قبلا لاگین کرده بودین و همچنان باز هستند، دوباره احتیاج به Login دارند. برای پاک کردن کوکی و حافظه کش مرورگر باید وارد تنظیمات شوید. تنظیمات هر مرورگر هم متفاوت می‌باشد و مراحل آن بستگی به نوع مرورگر شما دارد.

اینترنت ISP

اگر فقط شما به صفحه مورد نظر دسترسی ندارید و دیگران مشکلی برای ورود به این صفحه ندارند، باید با سرویس ارایه دهنده اینترنت ISP خود تماس بگیرید. اگر با این اتفاق مواجهه شدید به احتمال زیاد مشکل از IP عمومی شما می‌باشد، که به دلایلی مسدود شده است. با تماس گرفتن مجموعه‌ای که اینترنت خود را تهیه کردید موضوع خود را بازگو کرده و به احتمال زیاد این مشکل برطرف می‌شود.

خطای 403

نتیجه گیری

با برخورد با خطای 403 در اغلب موارد کاری از دست شما بر‌نمی‌آید و این مشکل بیشتر به دلیل تحریم آن کشور است. اما ممکن است با برخی از روش‌هایی که در این مقاله ذکر شده بتوان مشکل این خطا را برطرف کرد. امیدواریم این مقاله برای شما مفید باشد. تیم آژانس تبلیغاتی برای وقت ارزشمندتان در مطالعه این مقاله تشکر فراوان دارد.

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *