دسته بندی

درصد مناسب و تفاوت لینک فالو و نوفالو

با افزایش اهمیت بهینه سازی موتورهای جستجو SEO در وب سایت‌ها و افزایش رقابت تنگاتنگ آنها برای کسب رتبه بالاتر در صف جستجو، لینک‌دهی نیز رفته رفته اهمیت بسیار زیادی در میان متخصصان یافت. در صورت نداشتن لینک‌های کافی و مناسب، قطعا شما جزء اولین نتایج جستجو ظاهر نخواهید شد. بنابر آمار منتشر شده توسط Moz، تقریبا 99.2% سایت‌هایی که در لیست 50 سایت اول جستجوها قرار دارند، حداقل دارای یک لینک خارجی هستند. در این میان نسبت لینک‌های فالو (follow) به نوفالو (nofollow) مورد نیاز برای دست یابی به رتبه مطلوب در صف جستجوهای گوگل، میان متخصصان سئو همواره مورد مناقشه بوده است. برای آنکه نظر صحیحی راجع به این نسبت داشته باشیم خوب است تفاوت لینک فالو و نوفالو را بدانیم.

ای نگاه تفاوت لینک فالو و نوفالو

در این مقاله ای نگاه تفاوت لینک‌ فالو و نوفالو و نسبت مناسب را بری آنها بررسی خواهد کرد.

تفاوت لینک فالو و نوفالو

همانطور که قبلا نیز اشاره شد، لینک دادن سایر سایت‌ها به سایت شما در رتبه‌بندی گوگل تاثیر بسیار زیادی دارد و به خزنده‌های گوگل می‌فهماند که سایت شما حاوی مطالب محبوب و مفیدی است. همین موضوع در اوایل دهه 2000 تمامی سئوکاران کلاه سیاه را وادار کرده بود برای کسب لینک به هر کار غیر حرفه‌ای روی بیاورند. لینک‌های بدون پشتوانه تمامی سایت‌ها را پر کرده بود و افراد با ساختن بی رویه لینک‌ها در انجمن‌های گفتگوی وبلاگ‎‌ها و بخش‌های کامنت‌ها، می‌توانستند به راحتی ربات‌های خزنده را فریب دهند و در صدر لیست جستجو قرار بگیرند. ویکی‌ پدیا نیز از این آشفته بازار بی نصیب نمانده بود و افراد سایت خود را به عنوان مرجع در صدها صفحه آن به ثبت می‌رساندند. تا آنکه در سال 2005 تیم بهینه سازی موتورهای جستجوی گوگل، لینک نوفالو را معرفی کردند.  تفاوت لینک فالو و نوفالو آن است که لینک های نوفالو خزنده‌ها را به صفحه ارجاع داده شده پرت نمی کنند. این لینک‌ها راهی هستند برای آنکه به خزنده‌های گوگل این پیغام را بدهید که “این لینک را دنبال نکن.” لینک‌های nofollow بطور مستقیم در  سئو و رتبه‌بندی شما در نتایج جستجوها تاثیری ندارند.با معرفی لینک‌های نوفالو nofollow، بسیاری از اسپمرها دیگر برای گذاشتن لینک‌های نامرتبط در انجمن‌های گفتگو و بخش کامنت‌های وبلاگ‌ها به خود زحمت نمی‌دهند. ورد پرس گزینه نوفالو را برای لینک‌هایی که توسط کاربران تخصیص داده می‌شود، بطور اتوماتیک انتخاب کرد. ویکی پدیا نیز برای بخش رفرنس خود همین ترفند را به کار بست.

تفاوت follow و nofollow

بنابراین با وجود آنکه کامنت‌های اسپم هنوز هم بسیاری از وبلاگ‌ها را پر کرده‌اند، لینک‌های نوفالو توانسته‌اند آنها را به میزان قابل توجهی کاهش بدهند.البته همچنان بسیاری از وبلاگ‌ها لینک‌های نوشته شده توسط کاربران را در بخش کامنت‌ها به صورت follow انتخاب می‌کنند تا به این صورت کاربران را برای شرکت در بحث‌ها ترقیب کنند.

کاربرد لینک های نوفالو (nofollow)

اما آیا لینک‌های نوفالو (nofollow) کاملا بی فایده هستند؟ اصلا اینطور نیست. مفید نبودن این نوع لینک‌ها هنگام دنبال کردن سایت توسط ربات های خزنده، به معنی بی فایده بودنشان نیست. چرا که این لینک‌ها در ایجاد ترافیک سایت شما بسیار موثر هستند و از طریق افزایش بازدید به روش غیر مستقیم بر رتبه شما در صف جستجو تاثیر مثبت خواهند گذاشت. مهم است بدانید که داشتن مطالب جذاب و گرفتن لینک‌های طبیعی و بازخوردهای مثبت و ترافیک طبیعی از سوی کاربران بسیار بیشتر از ترفندهای کلاه سیاه موثر هستند. پس تلاشتان را بر بهبود برندتان متمرکز کنید.

اما سوال اصلی آن است که برای افرادی که در تلاش برای گرفتن لینک از سایر سایت‌ها هستند، بهترین نسبت میان لینک‌های فالو follow و نوفالو nofollow چه عددی است؟ ای نگاه بر اساس تجربه خود به این سوال پاسخ خواهد داد.

ای نگاه لینک dofollow

همانطور که قبلا گفته شد، نتایج جستجوی گوگل، بیشتر بر اساس محتوای جذاب و محبوبیت یک وب سایت شکل خواهند گرفت بنابراین عدد خاص و مشخصی در پاسخ به سوال بالا وجود ندارد اما با وجود اختلافات زیاد بر سر این موضوع، بیشتر سئوکاران معتقد هستند که از 100 درصد لینک‌های ارجاع داده شده به یک سایت بهتر آن است که بین 60 تا 70 درصد آنها نوفالو باشند. در واقع چنین درصدی طبیعی به شمار می­رود.

یکی از متخصصان SEO که تفاوت لینک فالو و نوفالو را مورد بررسی قرار داده است، درباره لینک‌های nofollow این چنین می‌گوید: هنگام تحقیق و بررسی راجع به رقابت میان وب سایتها درباره “سفر به پاتاگونیا” متوجه شدم سایتی در صدر لیست جستجو قرار می‌گیرد که از لینک ویکی پدیا برخوردار است. با بررسی محتوای این وب سایت متوجه شدم که موضوع آن درباره مهاجرت اهالی ولز در پاتاگونیا است. طبیعتا این موضوع به “سفر به پاتاگونیا” بی ارتباط است. اما چیزی که این سایت را به رتبه اول نتایج جستجو تبدیل کرده بود، لینک دادن وبسایت BBC به این مقاله بود. در واقع سایتی که هیچ ارتباطی به سفر و تورهای گردشگری پاتاگونیا نداشت، به دلیل اعتماد BBC به یکی از منابع ویکی پدیا، به اولین سایت صفحه اول جستجوهای گوگل هنگام جستجوی “سفر به پاتاگونیا” تبدیل شده بود.

منبع: https://www.wordstream.com

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *