دسته بندی

روش‌های شگفت انگیز افزایش نرخ کلیک

نویسنده

آیا نرخ کلیک بر سئو تاثیر می‌گذارد؟ نرخ کلیک ارگاتیک چیست و چگونه می‌توان آن را افزایش داد؟ در این مقاله به این پرسش‌ها، پاسخ داده خواهد شد.

اگر هزاران و میلیون‌ها نفر وب سایت شما را در صف نتایج جستجو ببینند، اما هیچ کس آن را برای بازدید انتخاب نکند، باید بدانید که وقت و انرژی خود را هدر داده‌اید. حتی اگر بتوانید میلیون‌ها بازدید کننده جذب کنید اما هیچ کس در وب سایتتان به هدف خود نرسد و فرآیند مورد نظرش را تکمیل نکند یا به عبارت بهتر نرخ تبدیل و Conversion Rate کمی داشته باشید، شما نتوانسته‌اید به هدفتان نزدیک شوید. بنابراین وقتی تمام تمرکز خود را بر بهبود سئو و رتبه وب سایتتان می‌گذارید و تمام تلاشتان را در جهت بهینه سازی وب سایتتان و استفاده از ترفندهای مختلف بکار می‌گیرید، افزایش نرخ کلیک برایتان امری حیاتی محسوب می‌شود. افزایش نرخ کلیک همان عاملی است که باعث می‌شود بهتر و بیشتر دیده شوید. بنابراین صاب هر نوع وب سایتی که باشید، از فروشگاهی گرفته تا آموزشی، افزایش نرخ کلیک یا CTR برای شما معادل با بهبود کسب و کار و افزایش سود خواهد بود.

با این مقاله آژانس تبلیغاتی ای نگاه همراه باشید تا نرخ کلیک را بشناسید و راه های افزایش آن را فرا بگیرید.

نرخ کلیک چیست؟

CTR مخفف Click Through Rate به معنای نرخ کلیک است. نرخ کلیک در حقیقت برابر است با تعداد کلیک‌هایی که وب سایت شما دریافت می‌کند، نسبت به تعداد دفعات نمایش آن در طی فرآیند جستجو. ممکن است وب سایت یا صفحه ای که برای بهبود سئوی آن تلاش می‌کنید بارها در میان نتایج اولیه جستجوی گوگل نمایش داده شود اما نرخ کلیک برای شما مشخص می کند که این نمایش تا چه حد تاثیر داشته است و چند درصد کاربران برای بازدید، وب سایت شما را انتخاب کرده‌اند. بنابراین درصد CTR یا نرخ کلیک به شما نشان می‌دهد که در یک کلمه کلیدی به خصوص، چقدر موفق عمل کرده‌اید. به همین دلیل است که نرخ کلیک برای دو کلمه کلیدی جداگانه که به یک صفحه یکسان منتهی می‌شوند، متفاوت خواهد بود. البته با پیدایش ابزارهایی مانند نمایش نقشه و اخبار و تبلیغات گوگل در صفحه اول جستجو، اولین رتبه نتایج جستجو، مانند گذشته جلب توجه نمی‌کند. آنچنان که مطالعات نشان داده‌اند پس از معرفی این ابزارها نرخ کلیک رتبه‌های اول 37 درصد کاهش یافته است.

تاثیر نرخ کلیک بر سئو

اول بگذارید رابطه معکوس این دو عامل را بررسی کنیم. همانطور که حدس می‌زنید با بهبود رتبه یک وب سایت در صف نتایج جستجو، معمولا نرخ کلیک آن نیز افزایش می‌یابد. تصویر زیر را بررسی کنید. نمودار سمت چپ نشان دهنده داده‌های آماری و میزان نرخ کلیک یک وب سایت نسبت به جایگاه دقیق آن در نتایج جستجو است. این داده‌ها از Google Webmaster Tools برداشت شده‌‌اند. در این نمودار محور عمودی نرخ کلیک و محور افقی رتبه  دقیق سایت در بین نتایج جستجو را نشان می‌دهند. نمودار قرمز رنگ مربوط به نسخه موبایل و نمودار آبی نشان دهنده آمارهای نسخه دسکتاپ است. معمولا وب سایت های رتبه‌های اول تا سوم بیشترین میزان بازدید را به خود اختصاص می‌دهند. با افت رتبه شما به سکوهای چهارم و پنجم، به ناگهان ترافیک و بازدید سایت شما افت شدیدی پیدا خواهد کرد. در شکل زیر، تصویر سمت راست چگالی ترافیک جذب شده توسط لینک‌های دارای رتبه ‌های مختلف نشان داده شده‌اند.

نرخ کلیک، ای نگاه

اما پرسش اصلی ما در این بخش تاثیر نرخ کلیک بر سئو است. سوال این است که “آیا نرخ کلیک بیشتر به معنی رتبه بهتر است؟”

همانطور که در بالا گفته شد، ترافیک سایت و تجربه بازدیدکنندگان در رسیدن به هدف شان، عامل بسیار مهمی در محبوب شدن یک وب سایت به شمار می‌رود. موتورهای جستجو به تجربه کاربران اهمیت زیادی می‌دهند. اگر شما در توضیحات متا و عنوان صفحه وب سایتتان قول دانلود یک فیلم آموزشی را داده‌اید اما بازدیدکنندگان خود را پس از ورود به سایتتان نا امید کنید و لینک دانلودی برای آنها مهیا نکرده باشید، آماده افت رتبه خود و جریمه موتورهای جستجو باشید. برای مثال فرض کنید که کاربران عبارت “دستور پخت سوشی” را جستجو کرده اند و در دو لینک اول، محتوای وب سایت‌ها را مفید ندانسته اند. در عوض در لینک سوم با عنوان sushi.com بیشتر افراد توانسته‌اند بهترین دستور طبخ سوشی را بیابند. به این ترتیب نرخ کلیک وب سایت رتبه سوم که معمولا در حدود 11% است، برای sushi.com به 25% می‌رسد. از این طریق موتورهای جستجو متوجه خواهند شد که sushi.com برای افراد بسیار جذاب است و محتوای مفیدی در اختیار آنها قرار می‌دهد. پس لایق جایگاه بهتری است.

می‌توان گفت که رابطه نرخ کلیک و رتبه یک وب سایت مانند پرسش معروف مرغ و تخم مرغ است. این دو عامل را نمی‌توان مستقل از هم فرض کرد. لری کیم Larry Kim درباره پژوهشی که در این باره در Wordstream انجام شد می‌گوید: ” ما دریافته ایم که اگر وب سایت شما بتواند به نرخ کلیک خوب و قابل قبولی دست یابد، احتمال قرارگیری شما در میان رتبه‌های 6 تا 10 افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد.” شاید یکی از انگیزه‌های اصلی تبلیغات میدانی و تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی را بتوان همین افزایش نرخ کلیک دانست. این تبلیغات بعضا باعث می‌شوند که کاربران پس از جستجو، در میان نتایج تنها دنبال نام برند شما بگردند و نرخ کلیک وب سایتتان افزایش یابد. با این ترفند رفته رفته شما در کلمات کلیدی مورد نظرتان به صدر نتایج جستجو راه می‌یابید.

افزایش نرخ کلیک

بررسی نرخ کلیک

برای بررسی نسبت تعداد کلیک‌های دریافتی وب سایتتان نسبت به نمایش آن در نتایج جستجوها، به حساب کاربری خود در Google Search console وارد شوید، در قسمت Performance با فعال کردن بخش Average CTR و Average position قادر خواهید بود نرخ‌های کلیک مربوط به رتبه بندی‌های مختلف خود را مشاهده کنید.

ماکزیمم نرخ کلیک متوسط

اما نرخ کلیک متوسطی که رسیدن به آن ما را به یک سایت نسبتا موفق تبدیل می‌کند، چیست؟ تحقیقات نشان داده‌اند که بیشترین نرخ کلیک مربوط به اولین رتبه نتایج جستجو می‌باشد و عددی در حدود 32 درصد برای نسخه دسکتاپ و 24 درصد برای نسخه موبایل را به خود اختصاص می­دهد. البته این اعداد مربوط به مقدار متوسط در مقیاس جهانی است. بدیهی است که اعداد ذکر شده با میانگین‌گیری محاسبه شده اند و شما بسته به نوع کسب و کارتان و کشوری که در آن زندگی می‌کنید، با کسب رتبه اول نتایج گوگل ممکن است نرخ کلیکی برابر با 90 درصد داشته باشید یا تنها 15 درصد از نرخ کلیک را نصیب خود کنید. بنابراین این اعداد را به عنوان هدف برای خودتان تعیین نکنید.

در ادامه آژانس تبلیغاتی ای نگاه راه‌های افزایش نرخ کلیک را توضیح خواهد داد.

افزایش نرخ کلیک

فرض کنید که تلا‌ش‌های شما برای بهبود سئوی سایتتان به بار نشسته است و شما به صدر لیست نتایج جستجو راه پیدا کردید. در این حالت شما در بن انبوهی از سایت‌های گوناگون، تنها چند ثانیه وقت دارید که کاربر را برای کلیک کردن و بازدید از وب سایتتان متقاعد کنید. توسل به بعضی روش‌ها شما را در این کار یاری می‌کند.

نرخ کلیک برای بهبود سئو

1. انتخاب عنوان مناسب برای افزایش نرخ کلیک

اولین عاملی که در متقاعد کردن کاربران برای کلیک کردن روی وب سایت شما تاثیر گذار است، عنوان صفحه است. برای اینکه راجع به تاثیر عنوان بدانید، مقاله آموزش انتخاب بهترین عنوان برای سئو را مطالعه بفرمایید. شما تنها 70 کاراکتر فرصت دارید تا نظر آنها را به خود جلب کنید. عباراتی وجود دارند که استفاده از آنها در عنوان، به محبوبیت مقاله شما می‌افزاید. اکثر کاربران مایل اند موضوع مقاله را بطور مختصر در عنوان ببینند. همچنین، تحقیقات نشان داده اند که استفاده از اعداد در جلب نظر کاربران بسیار موثر هستند. صفت‌هایی مانند بهترین، محبوب‌ترین، شگفت انگیز، موثر و جادویی نیز به بهتر دیده شدن وب سایتتان در میان انبوهی از نتایج جستجو کمک می‌کند.

2. بهینه سازی توضیحات متا

برای اینکه راجع به متا تگ ها و انواع آنها بدانید، می‌توانید مقاله استفاده صحیح از متا تگ ها در سئو را مطالعه بفرمایید. اما در اینجا متا تگ توضیحات (Meta Description) مد نظر است. توضیحی که زیر عنوان صفحه برای مخاطب ارائه می‌دهید، باعث می‌شود که آنها بتوانند ایده‌ای کلی درباره محتوای مقاله یا صفحه شما پیدا کنند. بنابراین علاوه بر عنوان، توضیحات متا نیز راهی برای جلب نظر مخاطب هستند. برای مثال اضافه کردن عباراتی مانند “تخفیف ویژه” برای توضیحات متای صفحات محصولات سایت‌های فروشگاهی، یا عباراتی مانند ” آموزش ویدئویی” برای مقالات سایت‌های آموزشی می‌توانند در متقاعد کردن کاربران برای کلیک کردن موثر باشند. فراموش نکنید که توضیحات متا باید شفاف باشند. همچنین نوشتن توضیحاتی که راه حلی ارائه می‌دهند بیش از همه طرفدار دارند. اگر بتوانید Meta description خود را به پرسشی اختصاص دهید که کاربران ساعت‌ها برای پیدا کردن پاسخشان در فضای مجازی در حال جستجو هستند، قدم موثری در جهت افزایش نرخ کلیک برداشته‌اید.

CTR، ای نگاه

3. بهینه سازی URL ها معادل با افزایش نرخ کلیک

برای اینکه بدانید URL چیست و از چه اجزایی تشکیل شده است پیشنهاد ای نگاه مطالعه مقاله بهینه سازی URL وب سایت است. URL نیز مانند عنوان صفحه و توضیحات متا اگر درست و جذاب انتخاب شود، در جلب نظر کاربران تاثیر زیادی خواهد داشت. بهتر است که URL های صفحات فارسی به انگلیسی نهوشته شوند. چون URL فارسی هنگام به اشتراک گذاری، به رشته نامفهومی از علامت‌ها و درصدها تبدیل می‌شوند. بنابراین بهتر است که URL ها برای کاربران دارای معنا باشند. به این ترتیب راحت‌تر در ذهن می‌مانند. همچنین ذکر کردن کلمه کلیدی در URL ها همچنان راه موثری برای فزایش نرخ کلیل محسوب می‌شوند. سعی کنید از بکار بردن علامت‌ها و کلمات ربط مانند and و or خودداری کنید.

نتیجه آنکه،

نرخ کلیک و سئوی یک وب سایت از چند جنبه به هم مربوط هستند.

اول آنکه تمام تلاش صاحبان کسب و کار آن است که افراد را با استفاده از روش‌های مختلفی مانند قرار گرفتن در صدر لیست نتایج جستجو، بازاریابی ایمیلی و خرید لینک‌های تبلیغاتی گوگل برای کلیک کردن و بازدید از سایتشان متقاعد کنند. بنابراین بهینه سازی یک سایت برای موتورهای جستجو بدون آنکه افزایش نرخ کلیکی به همراه داشته باشد، بی فایده خواهد بود.

دوم، تاثیر نرخ کلیک به عنوان عاملی برای تعیین رتبه در نتایج جستجو است. هر چقدر وب سایت شما نرخ کلیک بیشتری دریافت کند، موتورهای جستجو رتبه شما را در میان نتایج جستجو بهبود می‌بخشند.

بنابراین افزایش نرخ کلیک یا CTR عامل مهم و تاثیرگذاری در پیشرفت وب سایت و بهبود کسب و کار شما است. آژانس تبلیغاتی ای نگاه امیدوار است توانسته باشد راه حل‌های جامعی برای افزایش نرخ کلیک در اختیار شما گذاشته باشد.

منبع: https://conversionxl.com/guides/click-through-rate/seo

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *