دسته بندی

مزایای و معایب استفاده از CDN چیست؟

CDN،مزایا و معایب

در مقاله قبل در مورد نحوه عملکرد CDN  توضیح داده شد. ای نگاه در این مقاله قصد دارد تا شما را بیشتر با  مزایای و معایب استفاده از CDN آشنا کند. CDN یکی از فاکتور های افزایش  سرعت در موتور جستجوی یاهو است و در تست gtmtrix  مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. از آنجایی که باعث افزایش سرعت سایت می‌شود تاثیر چشمگیری در نتایج جستجوی گوگل نیز دارد بنابراین استفاده از آن توصیه می‌شود.

مزایای CDN چیست؟

زمانی که CDN را در سیستم مدیریت محتوای خود فعال کنید تاثیر آن بر روی وب سایت شما به صورت زیر خواهد بود:

 کمک به سئو و کسب رتبه بهتر در نتایج جستجوی گوگل:

همانطور که گفتیم استفاده از CDN باعث افزایش سرعت سایت می‌شود. سرعت بیشتر سایت افزایش رضایت بازدیدکنندگان را در پی دارد چرا که اگر سرعت لود سایت خیلی طولانی شود کاربر سایت را ترک خواهد کرد و از طرفی برای موتور های جستجوی گوگل مهم است پس در نتیجه CDN به سئو و کسب رتبه بهتر در نتایج جستجوی گوگل کمک می‌کند.

ارتباط و همخوانی راحت با مدیریت محتوای وردپرس:

پرطرفدار ترین سیستم مدیریت محتوا در حال حاضر وردپرس است. به همین دلیل CDN های متعددی از وردپرس پشتیبانی می‌کنند. در مقاله CDNچیست آن ها را نام بردیم.

مزایای CDN چیست؟
مزایای CDN چیست؟

 بهبود سرعت و عملکرد سایت:

سرعت و عملکرد سایت برای خودتان و سایر کاربرانی که نزدیک به سرور شما هستند تفاوت چندانی نخواهد داشت، ولی برای کسانی که از نقاط مختلف جهان به سایت شما وارد میشوند این افزایش سرعت ناشی از CDN تاثیر زیادی در بهبود عملکرد سایت دارد. برای تعیین تاثیر CDN بر سرعت سایت میتوانید عملکرد خود را با ابزارهایی مانند Pingdom و GTmetrix بعد و قبل از فعال سازی CDN بررسی و مقایسه کنید.

 کاهش مصرف پهنای باند و ترافیک هاست:

CDN ها از یکسری اطلاعات که در سایت ثابت هستند مثل css و  js و فایل های ویدوئویی و تصاویر پشتیبانی می‌کند. به این صورت که یک کپی از این اطلاعات را بر روی تمامی سرور های خود ذخیره می‌کند و کاربران هنگام ورود به سایت این اطلاعات را از نزدیکترین سرور دریافت می‌کنند و تنها اطلاعاتی که قابل تغییر و بروزرسانی هستند مانند متن ها و کدهای HTML از سرور اصلی شما فراخوان می‌شوند که این موضوع نه تنها باعث بهبود سرعت سایت می‌شود بلکه مصرف پهنای باند هاست شما را کم می‌کند و هزینه هایی که سالانه برای هاست پرداخت می‌کنید کاهش می‌یابد.

افزایش تعداد صفحات بررسی شده در روز توسط روبات های گوگل:

هرچه زمان بارگذاری صفحات وب سایت کمتر شود، به همان نسبت سرعت ایندکس صفحات سایت توسط ربات های گوگل افزایش می‌یابد.

معایب استفاده از CDN چیست؟

معایب استفاده از CDN آنچنان زیاد نیست اما برای استفاده بهتر از این سرویس بهتراست این نکات را بدانید بطور کل معایب CDN عبارتند از:

نداشتن دسترسی مستقیم وب مستران به CDN

تغییراتی که می‌خواهید بر روی CDN خود اعمال کنید، تنها توسط شرکت های ارئه دهنده یCDN انجام می‌شود و شما نمی‌توانید کنترل مستقیم روی CDN خود داشته باشد که این مسئله ممکن است باعث بروز مشکل شود.

مشکل سیستم مدیریت محتوا

برای مدیریت محتوای سایت همیشه از یک سیستم مدیریت محتوا استفاده می‌شود که ممکن است این سیستم توسطCDN پشتیبانی نگردد.

استفاده از CDN هزینه ی بالایی را در بر می‌گیرد

هنگام استفاده از CDN باید به این موضوع توجه کنید که کاربران شما بیشتر از چه نقاطی از وب سایت شما بازدید می‌کنند اگر کاربران اصلی  شما در ایران هستند و شما صاحب یک وب سایت و کسب و کار کوچک هستید خرید CDN از کشور های اروپایی برای شما منفعتی نخواهد داشت.

شبکه توضیع محتوا
شبکه توضیع محتوا

نتیجه گیری استفاده از CDN:

اگر دارای سایتی بسیار بزرگ با منابع زیاد و ترافیک بالا هستید، بهتر است از CDN برای بهبود سئو وب سایت خود بهره مند شوید چرا که مزایای آن به مراتب بیشتر از معایب آن است.

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *