دسته بندی

تاثیر پهنای باند در وب سایت‌ها

نویسنده

 به نظر شما سرعت اینترنت بستگی به پهنای باند دارد؟ بیشترین سرعت پهنای باند متعلق به کدام کشور است؟ ایران در کدام جایگاه قرار دارد؟ بیشترین سرعت پهنای باند متعلق به کشور سنگاپور است. ایران با سرعت پهنای باند 2.2 مگابیت بر ثانیه در جایگاه 145 قرار دارد.

پهنای باند چیست

پهنای باند چیست؟

اگر بخواهیم ریشه‌ای این موضوع را بررسی کنیم، به مهندسین برق می‌رسیم که برای خودشان یک تعریف مجزا از پهنای باند دارند. اما در دنیای اینترنت پهنای باند به میزان قابلیت انتقال داده گفته می‌شود که از طریق شبکه منتقل شود. واحد پهنای باند بیت بر ثانیه است. برای اینکه بیشتر راجع به پهنای باند و تاثیر آن در دنیای وب بدانید با تیم آژانس تبلیغاتی ای نگاه همراه باشید.

اغلب مردم فکر می‌کنند سرعت اینترنت فقط به پهنای باند بستگی دارد. با این وجود، سرعت به عامل‌های زیادی بستگی دارد که یکی از آن‌ها پهنای باند است. عوامل‌های دیگری هم مانند کیفیت تجهیزات ارتباطی، خطوط مخابرات، نوع پروتکل ارتباطی و … نیز بر سرعت اینترنت تاثیر دارند. کوچک‌ترین واحد پهنای باند 64k است و معمولا شرکت‌های مخابراتی جدولی را ارائه می‌دهند که نشان‌دهنده پهنای باند‌هایی است که امکان ارائه آن را دارند.

بیوگرافی BandWidth

با اینکه اینترنت از سال 1970 موجود بود، پهنای باند (BandWidth) در سال 2000 اختراع شد. با اختراع پهنای باند این امکان برای کاربران وب ایجاد شد که بتوانند اطلاعات خود را با سرعت بسیار زیادی به هم انتقال دهند. این سیستم در مقایسه با دایال آپ (Dial Up) قدرت اتصال قوی‌تر دارد، از اشغال شدن خطوط تلفن جلوگیری می کند و قدرت اتصال را بالا می‌برد. در سال 2012 پیشرفت این تکنولوژی جذاب، باعث شد تا پهنای باند گوشی‌های همراه از نسل سوم به نسل چهارم کوچ کنند. این انتقال باعث اتصالی قوی‌تر و سریعتر در دنیای وب شد. پهنای باند با استفاده از فرمول B=[f(max)-f(min)] bit/sec محاسبه می‌شود.

bandwidth

طیف (Spectrum)

یکی از معروف‌ترین طیف‌ها، طیف الکترومغناطیسی است. ارتعاش بین یک میدان الکتریکی و یک میدان مغناطیسی می‌تواند یک موج الکترومغناطیسی ایجاد کند. طیف الکترومغناطیسی شامل بسیاری از امواج مانند امواج رادیویی، مایکروویو، پرتوهای مادون قرمز، نور مرئی، پرتوهای ماورای بنفش، اشعه ایکس، اشعه گاما و غیره است.

تفاوت بین BandWidth and Spectrum

پهنای باند در واقع نرخ تبادل اطلاعات و داده در یک بازه زمانی است. اما ماهیت طیف از امواج و فرکانس می‌باشد که به ترتیب مرتب شده است. طیف کمک می‌کند تا موج الکترومغناطیسی شناسایی شود. اما پهنای باند برای اندازه گیری داده یا اطلاعاتی که یک وسیله می‌تواند منتقل کند، استفاده می‌شود. همانطور که ابتدای مقاله گفته شد واحد اندازه‌گیری پهنای باند بیت بر ثانیه می‌باشد. اما طیف واحد اندازه گیری ندارد.

bandwidth

پهنای باند اختصاصی

اگر بخواهید اینترنتی بدون قعطی و افت و خیز داشته باشید، باید از پهنای باند اختصاصی یا سرویس‌ اختصاصی استفاده کنید. استفاده از سرویس اختصاصی بیشتر برای سازمان‌ها، ادارات و شرکت‌های بزرگ برای تبادل سریع اطلاعات بدون افت سرعت و به صورت پایدار استفاده می‌شود. از تفاوت‌های آن با پهنای باند اشتراکی، می‌توان به کیفیت بالای سرویس دهی، بدون محدودیت حجمی، پشتیبانی اختصاصی 24 ساعته و … اشاره کرد.

سرعت

سرعت یا (نرخ انتقال داده‌) به میزان اطلاعاتی گفته می‌شود که در یک ارتباط خاص و در یک بازه زمانی منتقل می‌شود. سرعت هرگز نمی‌تواند بیشتر از پهنای باند باشد. برخی اوقات به سرعت، نرخ داده (Data Rate) یا نرخ بیت ( Bit Rate ) نیز گفته می‌شود.

ظرفیت داده

ظرفیت bandwidth همیشه از طریق یک رساننده خدمات اینترنتی یا ISP مشخص می‌شود. ISPها یا شرکت‌هایی که خدمات اینترنتی ارائه می‌دهند به دلایلی مانند جلوگیری از تراکم شبکه، کسب درآمد بیشتر، قیمت طرح‌های داده با ظرفیت‌های بالاتر که بستگی به سیاست هر شرکت دارد، ظرفیت بندی می‌شود.

به عنوان مثال سرعت bandwidth شما 3 مگابیت بر ثانیه و ظرفیت داده 60 گیگابایت می‌باشد. یعنی شما می‌توانید در ماه با سرعت 3 مگابیت بر ثانیه و 60 گیگابایت دانلود و آپلود کنید. که اگر این حجم از 60 گیگابایت بیشتر شود خیلی واضح است که هزینه آن را باید اضافه پرداخت کنید.

پهنای باند چیست

نتیجه گیری

bandwidth در دنیای اینترنت یک اتفاق شگفت انگیز بود که سرعت انتقال داده و اطلاعات را در جهان وب بالا برده و یکی از مهم‌ترین عامل در پیشرفت فناوری به شمار می‌آید. اگر پهنای باندی وجود نداشت وب سایت‌های مانند Youtube، آپارات، Facebook و … دیگر اهمیت و کاربردی نداشتند. امیدواریم مطالعه این مقاله برای شما مفید بوده باشد. تیم آژانس تبلیغاتی ای نگاه برای وقت ارزشمندتان برای خواندن این مقاله تشکر فراوان دارد.

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *