دسته بندی

طراحی و گرافیک یا طراحی گرافیک

نویسنده

طراحی گرافیک

اگر خودتان هم طراح گرافیک نباشید قطعاً تا حدودی با هنر و رشته ی “طراحی گرافیک” آشنا هستید.

در یوتیوب، ویدیویی هست که در آن AGDA انجمن طراحان گرافیک استرالیا در خیابان از مردم سوالات گوناگونی راجع به طراحی گرافیک پرسیده اند. اولین سوال آنان چنین بود: طراحی گرافیک چیست؟

گرافیک ای نگاه

آن‌ها پاسخ های متفاوتی را از جانب مردم برای این سوال دریافت کردند که برخی حتی به تمسخر این رشته پرداخته و برخی دیگر به حرفه ای و متخصص بودن طراح آن اعتراف کردند. شاید اگر این اتفاق برای خود ما هم بیفتد ندانیم که چه پاسخی برای این سوال باید ارائه دهیم!

سوال بعدی که در این فیلم از مردم می پرسید این بود که بداند آیا در بین دوستان و آشنایان شان شخصی طراح گرافیک هست؟ اکثر جواب ها به این سوال منفی بود و گفته بودند که طراح گرافیکی را نمی شناسند. سوال سوم این بود: به نظر شما، طراحان گرافیک چه شکلی هستند؟ پاسخ ها اکثراً طوری بود که نشان می داد ذهنیت مردم نسبت به طراحان گرافیک، افراد عجیب و غریب است. مثلاً یکی گفته بود: چهره ی آنها به گونه ای ست که از چیزی شوکه شده اند و رنگ از صورت شان پریده است. با چشمانی که …

طراحی ای نگاه

و اما سوال چهارم. مصاحبه کننده از مردم می خواست که اگر درخواست و یا نظری درباره ی طراحان گرافیک دارند پشت میکروفون بیان کنند. پاسخ هایی که برای این سوال به دست آمد چنین بود: ساده تر کار کنند – اجازه دهند که کمی نور خورشید به صورت شان بتابد  کمی مدرن تر باشند  اوریجینال باشند – هزینه ها را بالا نبرند و … از نظر ما اگر قرار باشد مناسب ترین پاسخ برای این سوال را انتخاب کنیم بهترین گزینه همین است: “تا وقتی که خودم طراح گرافیک نباشم، نمی توانم درباره ی آن نظر بدهم. این کار مثل اینکه به یک خلبان بگویم که چطور باید هواپیما را براند بی معنی ست!”

دوستان از ابتدای این پست در حال صحبت کردن درباره ی این ویدیو هستیم. بهتر است همانطور که این مردم برای طراحان گرافیک آرزوی موفقیت کردند ما هم خواستار موفقیت آنها بوده و به اصل مقاله ی خودمان بازگردیم. با پدیده فکر مهتر همراه باشید تا بدانیم که واقعاً طراحی گرافیک چیست؟ تعاریف کوتاهی درباره ی “طراحی گرافیک چیست؟” از منابع AIGA و ویکی پدیا در ادامه گردآوری شده است.

ویکی پدیا

طراحی گرافیک، فرآیند ارتباط تصویری ست که با استفاده از تصاویر و تایپوگرافی برای ارائه ی اطلاعات صورت می گیرد. تمرین های طراحی گرافیک زنجیره ای از مهارت های شناختی، زیبایی شناسی و هنرهایی همچون هنرهای تجسمی و طرح بندی صفحات را می طلبد. طراحان گرافیک از روش‌های مختلف در ایجاد و ترکیب کلمات، نمادها و تصاویر برای خلق یک نمایش تصویری از ایده‌ها و پیام استفاده می‌کنند. از طراحی گرافیک در هویت (لوگو و نام تجاری)، انتشارات (مجلات، روزنامه‌ها و کتاب‌ها)، تبلیغات چاپ، پوسترها، بیلبوردها، گرافیک وب‌سایت و عناصر، علائم و بسته‌بندی محصولات استفاده می شود.

گرافیک دیزاین ای نگاه

AIGA

موسسه هنر گرافیکی آمریکایی، AIGA: طراحی گرافیک یک فرآیند خلاقانه است که تکنولوژی و هنر را با هم تلفیق می کند تا بین ایده ها ارتباط برقرار شود. طراح با مجموعه ای از ابزارهای ارتباطی متنوع سروکار دارد تا پیامی را از فرستنده به مخاطبان آن منتقل کند. ابزارهای اصلی در این کار، تصاویر و تایپوگرافی هستند.

2 Comments
 1. مشاور کسب و کار

  سلام
  .
  من از گوگل اتفاقی اومدم اما جالبه برام ۳۰ دقیقست اینجا دارم
  .
  با اجازتون اینجا برای دوستم تو واتس اپ فرستادم
  .
  ممنون

 2. خرید اینترنتی

  فوق العاده ست و امیدوارم بهترین مطالب را به اشتراک بگذارید

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *