رسانه ها

رسانه از واژه رساندن مشتق می شود و به منظور انتقال ایده ­ها و افکار افراد انجام می­ شود. رسانه شامل سه بخش پیام یا محتوا، مخاطب و بستر ارتباطی است.

عملکرد رسانه به دو دسته زیر تقسیم می­ شود:

- محلی برای انتقال پیام بین گیرنده و فرستنده

- ایجاد ارتباط، حفظ ارتباط و پیام رسانی

رسانه های جمعی

رسانه های جمعی به رسانه هایی گفته می‏شوند که محتوا به حجم وسیعی از مخاطبان منتقل می شود مانند رادیو. این نوع رسانه ها دو مشخصه دارند:

- ارتباط یک به چند: ارتباط فرستند با مخاطبان زیاد

- ارباط یک سویه: فقط از طرف فرستنده به گیرنده

رسانه های اجتماعی

رسانه های اجتماعی شکل جدیدی از رسانه هاست که با پیشرفت تکنولوژی به وجود آمده اند و به social media معروف هستند. رسانه های اجتماعی مانند رسانه های جمعی هستند با این تفاوت که ارتباط دو سویه میان فرستنده و گیرنده می-تواند برقرار شود. شایان ذکر است که رسانه اجتماعی با شبکه اجتماعی با یکدیگر تفاوت دارند. در رسانه های اجتماعی هدف ارتباط دو سویه میان فرستند و مخاطب است اما در شبکه اجتماعی هدف ارتباط میان همه افراد است.

  • رسانه یا ابزار رسانه
  • رسانه و ابزار رسانه معانی نزدیک بهم دارند و گاها به جای یکدیگر به کار برده می شوند اما در بحث فعالیت در زمینه رسانه، خوب است که تفاوت این دو را بدانیم. ابزارهای رسانه بیشتر نقش بستر رسانه را ایفا می کنند مانند روزنامه، رادیو، تلویزیون و شبکه های اجتماعی اما رسانه ها علاوه بر آن پیام، محتوا و مخاطب نیز دارند.

    امروزه ابزارهای رسانه ای بسیار به وجود آمده است که به سادگی قابل استفاده و در دسترس همگان هستند. هر کسی می تواند به راحتی وب سایت یا پیج در شبکه های اجتماعی داشته باشد یا پادکست انتشار دهد اما جذب مخاطب واقعی به این سادگی نیست و صرفا به دلیل داشتن وب سایت و....، رسانه شکل نمی‏گیرد. این امر، نیاز به تجربه، تخصص و پیگیری دارد.

  • در این راستا وب سایت تخصصی ای نگاه خدمات رسانه¬ای را به صورت زیر ارائه می دهد:
  • مشاوره انتخاب رسانه تدوین استراتژی رسانه­ا ی طراحی پلان و برنامه­ریزی رسانه ­ای مانیتورینگ و آنالیز رسانه ­ها تولید رسانه اختصاصی (کتاب و نشریات سازمانی) ارائه پکیج تبلیغات و رپرتاژ در رسانه­ های عمومی و دیجیتال (تلویزیون، رادیو، مجلات، روزنامه­ ها، اینترنت، شبکه اجتماعی، شبکه نمایش خانگی و ...) ارائه پکیج تبلیغات و رپرتاژ در رسانه های محیطی (بیلبورد، استرابورد، عرشه پل، اتوبوس و ...) ارائه پکیج رسانه های چاپی (کاتالوگ و بروشور و تراکت) ارائه خدمات نقطه فروش (دنگلر، پوستر و استیکر) ارائه خدمات ارزش افزوده (VAS) خدمات روابط عمومی