تحقیق بازار

شناخت دقیق و عمیق بازار از بنیادی­ترین اقدامات ورود به هر کسب و کاری است که به آن تحقیق بازار گویند. تحقیقات بازار شامل جمع‌آوری، آنالیز کلی بازار، تحلیل و آنالیز رقبا و مشتریان (در زمان گذشته، حال و آینده) است.به عنوان نمونه خصوصیات و عادات مصرف، نیازهای بازار، ویژگی­های بازار مربوطه و ویژگی­های رقبا از جمله مواردی است که در تحقیقات بازار به آن باید توجه کرد.

تحقیقات بازار امکان ارزیابی کسب و کار در زمینه استراتژی­های مختلف مانند بررسی بازار، برندینگ و هویت سازی برند را فراهم می­کند که شامل دو مرحله اولیه و ثانویه است:

- در مرحله اولیه به جمع آوری و بررسی داده­هایی که موجود نیستند، پرداخته می­شود که می­توان از طریق پرسشنامه، نظرسنجی، مصاحبه انجام داد.

- در مرحله ثانویه به جمع آوری و تحلیل داده­های موجود پرداخته می­شود که می­توان از طریق مصاحبه و پرسشنامه انجام داد و آن­ها را با منابع خارجی و داخلی مقایسه کرد.

 • نتایج تحقیقات بازار:
 • نتیجه تحلیل دقیق داده­های جمع آوری شده، یافت نقاط ضعف، قدرت، فرصت و تهدید کسب و کار است. در این راستا، استفاده از مدل­های مدیرتی مانند SWOT، ماتریس بوستون و ... می­تواند بسیار موثر باشد.

 • پس از شناخت دقیق علاقه مندی­های بازار و رقبا، حوزه فعالیت برای تبلیغات، بازریابی و ... پیدا می­شود و می­توان براساس آن وقت و هزینه را به طور بهینه مدیریت کرد تا بهترین نتیجه گرفته شود.

 • در همین راستای تحقیقات بازار، خدمات وب­سایت تخصصی ای نگاه شامل موارد زیر است:

  تحلیل و آنالیز کلی بازار

  تحلیل و آنالیز کسب و کار

  تحلیل و آنالیز رقبا

  تحلیل و آنالیز نیاز و تجربه مشتری